Angry Birds

Angry Birds, czyli Wściekłe Ptaki to jedna z gier na telefon, które szturmem zdobyły popularność na całym świecie i miliony fanów. Wraz z wydaniem tej aplikacji, wywodząca się z Finlandii mała i skromna firma Rovio Mobile, stała się liczącym graczem na rynku developerskim.

angry_birds_1

Fenomen Angry Birds
Fabuła nie należy do zagmatwanych – nikczemne świnie ukradły ptakom jajka, a te postanawiają za wszelką cenę je odbić , msząc się przy tym na świnkach. Tyle jeśli chodzi o wątek fabularny, który zobaczymy w postaci krótkiego filmiku na początku gry. Mechanika i gameplay są równie mało skomplikowane jak tło fabularne – używając komicznie wyglądających ptaków, rozbijamy schowane za barykadami świnie. Robimy to za pomocą procy, na którą kolejno wskakują nasze ptaki. Są one naszą „amunicją” i punktacja jest zależna od tego, na ile efektywnie wykorzystamy je przeciwko konstrukcjom i naszym świniowatym przeciwnikom. Świnie, czyli nasz główny cel, musimy zniszczyć bezpośrednio (trafiając je naszą „amunicją”) lub pośrednio (wywracając belkę na głowę). Robimy to rozbijając drewno, kamień, lód oraz inne materiały, by cała konstrukcja zawaliła się z wielkim hukiem!

angry_birds_3

Teoretycznie proste, w praktyce bywa miejscami bardzo dużym wyzwaniem – na szczęście, przy okazji, bardzo wciągającym i zabawnym. W grze istnieje kilka rodzajów ptaków, które używamy podczas przechodzenia plansz. Na początku wystrzeliwujemy tylko czerwone, ale rychło otrzymujemy dodatkowe, uzbrojone w specjalne umiejętności. Są szczególnie pomocne przy niszczeniu konstrukcji z innych materiałów, wykorzystując słabości danej struktury. I tak na przykład Czarny Ptak wybucha, Niebieski zamienia się w 3 mniejsze ptaszki, a Żółty, niczym taran, przebija się przez drewno. Świńscy przeciwnicy, również występują w różnych odmianach, wielkości i odpornościami na obrażenia. W celu wyeliminowania niektórych typów, będziemy musieli się nie lada nagłowić szczególnie, jeśli w grę będą wchodziły świnie posiadające elementy zbroi czy koronę. Bywają one wyjątkowo twarde i trudne do „załatwienia” (szczególnie wspomniana świnia w koronie, która jest bossem). Co ważne, zaczynamy z góry określoną ilością ptaków oraz ich kolejnością wystrzeliwania, co dodatkowo komplikuje nasze zadanie. Na pewno wybór kolejności strzału, dałby nam trochę elastyczności i byłby pomocny, ale widać producenci, nie chcieli nam zbyt wiele ułatwiać…

angry_birds_4

Gwiazdki i punkty
Po przejściu poziomu dostajemy błyszczące gwiazdki, oraz punkty, w zależności od tego jak dobrze pójdzie nam poziom. Im szybciej uda nam się przejść planszę (mam w tym miejscu na myśli ilość tur, ponieważ czas jest nieograniczony), używając przy tym jak najmniejszej ilości ptaków oraz wyrządzając maksymalne zniszczenia – tym lepiej dla nas! Po przejściu poziomu, odblokowany jest kolejny z nich, bez względu na ilość zdobytych przez nas gwiazdek czy punktów (często logiczne gry na telefon, korzystają z podobnego rozwiązania). Bardziej ambitni mają otwartą drogę do dążenia do zdobycia 3 gwiazdek, czy do bicia kolejnych rekordów punktowych, co potrafi być naprawdę bardzo, bardzo uzależniające.

Mimo, że powtarzalności, praktycznie każdy poziom ma wyjątkowy przebieg; w końcu bardzo ciężko wystrzelić wszystkie ptaki, pod identycznym kątem, z identyczną siłą, etc. Gra utrzymana jest w humorystycznej atmosferze, co widać wyraźnie patrząc ma szatę graficzną; ptaki wyglądają komicznie, tak z resztą jak i nasi bekonowi przeciwnicy. Warto też zwrócić uwagę na jakość grafiki, która wygląda doskonale i kolorowo, co na pewno zadowoli tak młodszych jak i starszych graczy. Od strony wykonania, trudno jest mieć jakiekolwiek zarzuty.

angry_birds_2

Po premierze, studio Rovio Mobile wielokrotnie uaktualniało i udoskonaliło Angry Birds, dodając za darmo dodatkowe poziomy i edycje specjalnie (np. Angry Birds Rio, czy Angry Birds HD), wzbogacając świat Wściekłych Ptaków. Gra zdobyła liczne nagrody na całym świecie, i w tej chwili możemy powiedzieć, że jest to jedna z najlepszych gier dostępnych na telefon. Otworzyła ona drogę dla wielu podobnych produkcji jak i zwiększyła apetyty na wszelkiego rodzaju oryginalne, logiczne gry na telefon.

W grę mogą grać i dorośli jak i dzieci, trudno do końca powiedzieć do kogo skierowana jest przede wszystkim. Z moich własnych doświadczeń, mogę napisać, że grałem w Angry Birds z moją 8-letnią siostrzenicą i tak ona, jak i ja, mieliśmy poważne problemy z wyrwaniem się z sideł ten znakomitej gry na telefon.


(Angry Birds zwiastun)

Pobierz grę na Androida
Pobierz grę na Windows Phone
Pobierz grę na iPhone

Angry Birds na Google Play
Angry Birds na Windows Phone
Angry Birds na iTunes

ocena_5_recenzja_gnt
Plusy
Grafika
Oryginalny pomysł
Doskonała grywalność
Trudno się oderwać

Minusy
Uzależnia!

 

Podsumowanie
Wściekłe Ptaki były jednym z najbardziej spektakularnych sukcesów na rynku gier w 2010 i pewnością jesteśmy świadkami narodzin marki, która wychodzi poza ekrany komórek oraz tabletów. Gra jest prawdziwą legendą, biorąc pod uwagę branżę mobilną i jest zdecydowanie wartą przetestowania. Doskonała kolorowa grafika, znakomite udźwiękowianie, w końcu rewelacyjny gameplay potrafiący dać wiele godzin ekscytującej rozrywki. W chwili, kiedy piszę ten tekst gra ma już ok 700 mln pobrań, na wszystkich platformach oraz we wszystkich edycjach specjalnych! Jako ciekawostkę dodam, że dotychczas sprzedało się, aż 10 mln zabawek spod znaku Angry Birds i sama gra doczeka się ekranizacji, ponieważ Hollywood kupiło prawa do ekranizacji!

Angry Birds jest dostępne na Androida, iOS, Windows Phone, a nawet PC oraz wiele innych – nie tylko mobilnych – systemów operacyjnych.

6524 wyświetleń

Przeczytaj inne:
Hearthstone recenzja

Można by rzecz, że karcianek nigdy dość, a już szczególnie, jeśli stoją za nimi takie potęgi jak potężny Blizzard. Zobaczcie

Zamknij