Asphalt 8: Airborne recenzja

Najnowsza odsłona serii Asphalt, to więcej, lepiej i szybciej. Oszałamiająca grafika, genialne samochody i niesamowite trasy – Gameloft ruszył do ataku i chce rozdawać karty w wyścigówkach na platformy mobilne! Asphalt 8: Airborne nadlatuje!

asphalt_8_1

Czołowe wyścigowe gry na telefon to zdecydowanie Asphalt 7: Heat, Real Racing 3 oraz Need for Speed: Most Wanted. Właściwie największym wyścigowym hitem tego roku pozostaje Real Racing 3, ale Gameloft na pewno nie odda łatwo pola konkurencji. Szczególnie, że Asphalt 8: Airborne został zrobiony z ambicją rozbicia konkurencji na drobne kawałeczki. Zobaczmy, jak to wygląda w praktyce.

Po włączeniu aplikacji widać różnicę w menu, które jest kafelkowe i bardzo przystępne – możemy od razu wskoczyć w wyścig, bez zbędnego przebijania się przez opcje. Aktualnie do wyboru jest 47 samochodów, wliczając Bugatti Veyron, Ferrari FXX, czy Lamborghini Veneno. Możemy ulepszać każdy z nich, wymieniając silnik, poprawiając technologię nitro czy zachowanie się auta na drodze – to już widzieliśmy i jest standardem. Moje serce zdobył Tesla Model S, ale na pewno każdy znajdzie swojego faworyta. Oczywiście, możemy się spodziewać kolejnych wypasionych samochodów, w miarę wydawania przez Gameloft aktualizacji.

asphalt_8_3

Gra została podzielona na 8 sezonów i 18 eventów w trybie kariery, także na pewno nie będziemy narzekać na brak wrażeń. Poza tym możemy znaleźć nowe tryby gry: Infected i Drift Gate. Dodano także nowy tryb multiplayer dla maksymalnie 8 osób, w którym możemy się szybko zmierzyć z losowo wybranymi przeciwnikami z całego świata. Za każdy wyścig możemy dostać maksymalnie, aż 5 gwiazdek, 3 za zajęte miejsce i pozostałe 2 gwiazdki za specjalne akrobacje lub inne spektakularne działania.

Gameloft przygotował dla nas całkowicie nowo nagrane dźwięki silników, oraz zdecydowanie lepsze efekty graficzne – Airborne pod tym względem to zdecydowana czołówka gier wyścigowych, jeśli nie numer jeden. Oprawa audiowizualna stoi na ekstremalnie wysokim poziomie i wyraźnie widać progres w stosunku do poprzedniej części. Wszystko jest cacy, no może poza jednym – optymalizacją silnika.

asphalt_8_2

Gra potrafi lekko skakać, nawet na iPhonie 4S (widać, muszę się powoli przygotowywać do zakupy iPhone 5), ale zdecydowanie poważniejsze problemy odnotowałem testując Airborne na Androidzie – testy na Samsungu Galaxy SII, obfitowały paskudne i irytujące klatkowanie. Niestety, po kilku wyścigach na Androdzie, stajemy przed bolesną prawdą – Asphalt 8 został fatalnie zoptymalizowany na ten system. Jak bardzo jest to irytujące? Jadąc kilkaset kilometrów na godzinę, trudno zachować skupienie i spokój, a nic nie boli, jak przegrany wyścig i to nie z własnej winy. By swobodnie zagrać i cieszyć się jakością aplikacji, trzeba mieć mocnego i nowoczesnego smartfona i to najlepiej z iOS.

Pomimo, że mamy do czynienia z grą płatną, a nie dostępną za darmo jak Real Racing, czekają na nas mikropłatności. Gameloft będzie wprowadzał różne promocje i zestawmy samochodów, do kupienia za okazyjną cenę. Zakup 10 samochodów za dokładnie 1,79 euro? Nie wiem jak wy, ale mnie osobiście nie kręcą zakupy w wewnętrznych sklepach. W Asphalt 8: Airborne zakupy może skrócą męki farmowania pieniędzy i odblokowania nowych aut, ale do czego wtedy sprowadza się sama gra?


(Asphalt 8: Airborne zwiastun)

Asphalt 8: Airborne w Google Play
Asphalt 8: Airborne w iTunes

ocena_5_recenzja_gnt
Plusy
Najlepsza część serii!
Fantastyczna grafika
Efekty dźwiękowe
Niesamowite samochody

Minusy
Fatalna optymalizacja silnika (Android)

 

Podsumowanie
Niestety Gameloft nie wyszedł z formy i kolejny raz serwuje grę bardzo słabo zoptymalizowaną pod kątem Androida. Sama gra jest fantastyczna – wygląda nieziemsko dobrze i w moim odczuciu, może zagrozić mocnej pozycji Real Racing 3. Wszystko w rękach Gameloftu. Jeśli macie mocnego smartfona, nie krępujcie się i kupcie Airborne. W innym wypadku możecie mieć mnóstwo problemów podczas zabawy, która może zamienić się w mękę.

Przeczytaj inne:
world_of_tanks_blitz_1
World of Tanks Blitz recenzja

World of Tanks Blitz to śmiała próba przeniesienia arcypopularnej World of Tanks na urządzenia mobilne. Czy udana? Gra jest dostępna do pobrania za darmo! Zamknij