FIFA 13 Mobile recenzja

FIFA 13 w wersji mobilnej to coś absolutnie niebywałego – ilość opcji, tryb managerski, grafika, muzyka i ogólna jakość, czynią ją najlepszą ze wszystkich dostępnych mobilnych gier piłkarskich. Aktualnie jest dostępna jedynie na iOS (iPad i iPhone), ale mam szczerą nadzieje, że Androidowcy będą mieli szybko okazję w nią zagrać.

Konsolowa jakość na telefonie
Na urządzeniach mobilnych, wszystko zaczęło się od FIFA 2010 wydanej jeszcze w 2009 roku. Od tego czasu EA dzielnie rozwija mobilną wersję swojej legendarnej piłkarskiej serii, przez wielu ocenianej aktualnie, jako najlepsza – niestety seria PES w ostatnich latach pozostaje raczej w cieniu. Testując różne gry na telefon, zwracam szczególną uwagę na ile dana produkcja zbliża się pod względem jakości i grafiki do konsolowo-komputerowych produkcji. W tym wypadku można już mówić o konsolowej jakości! Grafika i oprawa dźwiękowa to po prostu majstersztyk. Pierwsze 20 minut z grą to gwarantowany wytrzesz oczu i mina a’la „WOW!”. Niesamowici komentatorzy, odwzorowanie piłkarzy ich naturalność podczas gry, fantastycznie reagująca publiczność, żywe kolory – po prostu palce lizać. Gra jest przy tym bardzo płynna, choć może lagować, jeśli gramy online.

Macie ochotę na poprowadzenie do zwycięstw swój ulubiony klub? Tryb managerski jest tak rozbudowany, że wystarczy na kilka dobrych miesięcy zabawy na najwyższym poziomie. W grze jest dostępnych ponad 8000 graczy, 24 ligi i wiele licencjonowanych drużyn. Możemy rywalizować o mistrzostwo kraju, puchar ligi, coś w rodzaju pucharu Europy oraz superpuchar. W zależności od naszego widzimisię, możemy ustawić jeden z 5 poziomów trudności. Im wyższy tym gra wyżej nagradza nas punktami doświadczenia za każde zwycięstwo.

Fifa Soccer 13 ma sporo do zaoferowania, jeśli chodzi rozgrywkę wieloosobową, od szybkich meczy z losowo wybranych graczem, po mecze towarzyskie rozgrywane między posiadaczami konta EA Origin. W odróżnieniu do szybkich meczy, mecze towarzyskie są zapisywane w tabeli wyników, dlatego gramy także o swoją reputacje. Niestety, aktualnie gra online na telefonach to także sporo nieprzyjemnych lagów, niestety nie inaczej jest w wypadku FIFY.

FIFA Ultimate Team
Jest także tryb FIFA Ultimate Team, umożliwiający stworzenie zespołu składającego się dowolnych piłkarzy z lig dostępnych w grze. W tym trybie możemy się wymieniać i kupować za prawdziwe pieniądze wirtualne paczki z piłkarzami. Nie korzystałem z tego i raczej nie mam zamiaru wydawać dodatkowo pieniędzy na grę. To nie wszystko, bo EA zaimplementowała w grze także sklep w którym możemy kupić wirtualne pieniądze potrzebne w trybie managerskim. Tego nie polecam, ponieważ dość szybko będziecie w stanie postawić klub na nogi bez wydawania pieniędzy.

Sterowanie obejmuje przycisk podania, strzału oraz sprintu, gdy jesteśmy przy posiadaniu piłki. Z kolei, bez piłki mamy: wezwanie drugiego obrońcy, wślizg oraz zmiana piłkarza. Jest jeszcze dodatkowy przycisk specjalny, umożliwiający nam wykonanie wymyślnych sztuczek z piłką, w zależności od ruchu jaki wykonamy na ekranie kciukiem. Kombinacji i sztuczek jest bardzo dużo, ale skuteczne używanie tej funkcji, wymaga nieco treningów. Dodano także możliwość grania za pomocą pada!

Do zmiany kontrolowanego piłkarza, używamy albo osobnego przycisku, dotykamy palcem w ekran. Zachowanie piłkarzy na boisku jest stosunkowo inteligentne, choć zdarzają się momenty, że linia pomocy oraz obrony miały tendencję do rozbiegania się na boki, podczas gdy zawodnik przeciwnej drużyny, bez trudu wdzierał się w pole karne i oddaje strzał. Mimo wszystko jednak, w stosunku do PES 2012 czy Real Football 2013, piłkarzy nazwałbym wręcz geniuszami.

Z lekkim ubolewaniem odnotowałem, że gra nie ma niestety Ligi Mistrzów, Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Europy. Może wymagam za dużo, ale obecność tych imprez, byłabym bardzo mile widziana.


(FIFA 13 mobile zwiastun)

Pobierz grę na iPhone

Plusy
Obszerność
Grafika
Ogólna jakość
Żywiołowi komentatorzy
Dźwięk

Minusy
Brak Ligi Mistrzów, MŚ, ME

Podsumowanie

FIFA 13 to kolejna przekroczona granica. Stopień dopracowania modeli piłkarzy, naturalność ruchów, odwzorowanie zachowania trybun czy rozbudowane i dopracowane sterowanie – wszystko robi piorunujące wrażenie. FIFA 13 w wersji mobilnej to miażdżąca całą konkurencję produkcja; pod wieloma względami osiągnięto niesamowity poziom jakości i grywalności. Powiedziałbym nawet, że to jedna z kilku najlepszych gier, w jakie grałem w ogóle na platformie mobilnej. W stosunku do poprzedniej części, nie wprowadzono zbyt wiele zmian, ale jeśli będzie to wasza pierwsza gra ze serii FIFA na telefon, możecie z czystym sumieniem ją kupić. Dla posiadaczy iPhone’a to pozycja obowiązkowa.

Fifa 13 mobile jest dostępna tylko na iOS.

2879 wyświetleń

Przeczytaj inne:
Pocket Legends recenzja

Pocket Legends to prosty hack'n'slash na telefon stworzony przez Spacetime Studios znane z hitu Arcane Legends. Dużo akcji, możliwość gry

Zamknij