Oscura

Światło w latarni pękło, rozchodząc się na wszystkie strony świata. Czające się w ciemnościach mroczne potwory tylko czekały na tę okazję, tak więc trzeba szybko zebrać kawałki światła rozświetlając ponownie latarnię, by w ten sposób przepędzić zło. Wejdź do świata Oscura, klasycznej i pełnej wyzwań platformowej gry na telefon dostępnej na iPhone i Androida.

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…
Dawno, dawno temu, w świecie opanowanym przez ciemność, została zbudowana ogromna latarnia. Jej zadaniem było powstrzymanie mrocznych potworów przed dostaniem się na ląd, dzięki bardzo jasnemu i nigdy nie gasnącemu światłu. Jednak pewnego dnia, światło pękło, podczas gdy Oscura, główny bohater opowieści, był odpowiedzialny za jego utrzymanie. Wyrusza w podróż, która ma na celu przywrócenie jasności i pozbycie się potworów raz na zawsze.

W Oscura przemierzamy mroczny, pozbawiony kolorów świat, a nasze pole widzenia jest ograniczone do trzymanego przez nas światła. Na każdym poziomie musimy zebrać małe kawałki światła i cztery koła zębate, ukryte najczęściej w trudno dostępnych miejscach. Jak w innych klasycznych grach platformowych, omijamy przeszkody w postaci stworów, kolców czy szybko poruszającymi się zębatek. Dotknięcie jakiegokolwiek potwora czy pułapki kończy się naszą automatyczną śmiercią. Jeśli zginiemy, a będzie się to zdarzać dość często, zostaniemy cofnięci do ostatniego punktu kontrolnego, reprezentowanego przez zapalane przez nas latarnie.

oscura_5

Jest ich sporo, a ich obecność jest często poprzedzona trudniejszymi wyzwaniami. Natrafiając na nie, przydatna stanie się umiejętność Oscury do spowalniania czasu. Aby z niej skorzystać, musimy mieć uzupełniony pasek mocy, którą zdobywamy poprzez zbieranie kawałków światła. Aby spowolnić czas, należy przeciągnąć palcem po ekranie w bok. W razie jej braku, możemy przejść poziom bez wykorzystywania tej mocy, ale będzie to od nas wymagać bardzo dobrego refleksu. Naszym bohaterem poruszamy się na boki używając jednego z dwóch systemów kontroli. Standardowy jest trudny do obsługi. Dotykając brzegów ekranu idziemy w lewo lub w prawo. Aby skoczyć, trzeba będąc w ruchu nacisnąć przeciwległy bok ekranu. Aby skoczyć w miejscu, musimy wcisnąć naraz oba boki ekranu dotykowego. W związku z tym ten rodzaj sterowania jest tak samo pomysłowy i oryginalny, jak niepraktyczny. Na szczęście możemy przerzucić się na klasyczny system, w którym każda z czynności w grze, kontrolowana jest przez osobny przycisk.

Chcesz wszystkie gwiazdki? Nie tak prędko…
Po przejściu poziomu dostajemy punktację, bazującą na czterech czynnikach: czasie, ilości śmierci, zebranych kołach zębatych i odłamkach światła. Żeby zdobyć maksymalną ilość punktów w  każdym z 12 poziomów, należy być zwyczajnie perfekcyjnym. Trzeba nie tylko pochwalić się bardzo dobrym wyczuciem podczas skakania, czy wykorzystywania spowalniacza czasu, ale doskonałym refleksem i zwinnymi palcami.

Oscura jako gra na telefon, ma rzadko spotykaną, wysoką wartość artystyczną; począwszy od rzucającej się w oczy, kontrastowej grafiki, po klimatyczną oprawę audio. Mamy do czynienia z grą kolorów – większość elementów jest całkowicie czarna lub czarno-biała, a kolory pojawiają się w postaci wyrazistych teł czy oczów potworów. Nawet w momencie śmierci, muzyka jest gwałtownie zatrzymywana poprzez charakterystyczny dźwięk, który możemy usłyszeć podnosząc w gramofonie igiełkę z płyty. Ilość tego rodzaju malutkich, lecz bardzo wyrazistych detali, czy również zachowanie potworów i jakość animacji, wprawią niejednego gracza w osłupienie.

oscura_4

Pobierz grę na Androida
Pobierz grę na iPhone

Oscura w Google Play
Oscura w iTunes

ocena_4_recenzja_gnt
Plusy
Grafika
Muzyka
Bywa wymagająca
Przekonujący powrót do klasyki

Minusy
Mała ilość poziomów
Trochę kłopotliwe sterowanie

 

Podsumowanie
Oscura to zdecydowanie gra kompletna i znakomita platformówka. Styl graficzny, intro wprowadzające, wygląd menu, design poziomów oraz przeróżne detale, składają się na bardzo przekonującą, wręcz magiczną produkcję. Sterowanie bywa kłopotliwe, ale tylko na początku naszej przygody z tą aplikacją – reszta to kwestia przyzwyczajenia się. Gorzej jeśli chodzi o małą liczbę poziomów, bo niestety gra jest krótka i chciałoby się zdecydowanie więcej nowych poziomów.

Oscura jest dostępna na Androida oraz iOS

Przeczytaj inne:
world_of_tanks_blitz_1
World of Tanks Blitz recenzja

World of Tanks Blitz to śmiała próba przeniesienia arcypopularnej World of Tanks na urządzenia mobilne. Czy udana? Gra jest dostępna do pobrania za darmo! Zamknij