Real Football 2013

Dzisiaj coś dla fanów piłki nożnej! Real Football 2013 to dostępna za darmo gra piłkarska, będąca kolejną odsłoną popularnej serii gier na telefon od Gameloftu. Aplikacja jest symulacją piłkarską z rozbudowanym trybem managerskim, oferującym rozbudowę klubu od samych podstaw jego funkcjonowania. Jako ciekawostkę dodam, że „twarzą” gry jest kolumbijski super-snajper Radamel Falcao.

Więcej i lepiej
Real Football 2013 posiada blisko 3000 piłkarzy, charakteryzujących się unikalnymi statystykami i wyglądem. Większość z nich istnieje na prawdę i możemy zasilić nasze szeregi takimi gwiazdami jak Ronaldo, Terry czy Messi. Przykładowo w mojej drużynie gra Artur Sobiech i Mario Balotteli oraz szereg innych mniej znanych lub prawdopodobnie fikcyjnych piłkarzy. Każdy z piłkarzy jest określany poprzez ilość gwiazdek, a gwiazdki są bazowane na poziomie statystyk jakie posiada dany piłkarz. W skrócie – im więcej gwiazdek, tym jest lepszy i sprawniejszy podczas gry. Tych najlepszych możemy zdobyć tylko poprzez walutę premium, ale nie bezpośrednio, tylko poprzez specjalne losowanie o czym poniżej.

Ideą gry jest nacisk na rozbudowany tryb managerski, pozwalający budować od zera potęgę klubu jaki wybierzemy. Szatnia, stadion, centrum odnowy biologicznej czy sklep z pamiątkami – rozbudowujemy nasz klub pod każdym względem, by z jednej strony generować zysk, a z drugiej profesjonalnie troszczyć się o naszych piłkarzy. Real Football 2013 nie posiada licencji FIFA, w związku z tym klub jakim zarządzamy, nie będzie występował pod prawdziwą nazwą, ale pod nazwą z jaką jest kojarzony. Czekają na nas liczne turnieje, puchary oraz liga – na początek amatorska. Gdy jesteśmy gotowi rozgrywamy nasz pierwszy mecz, tym razem ze słabeuszami, więc idzie stosunkowo łatwo. Sterowanie jest dość proste i oczywiście nie sposób porównywać gry do tych z komputera, ale mobilna kopania jest dość przyjemna dla oka. Gorzej jeśli chodzi o to, co wyprawiają podczas meczu nasi piłkarze. O ile przeciwnikowi wychodzi wszystko – pomijając akcje podbramkowe – tak nam, kilka podań przychodzi ze sporym trudem, przede wszystkim w pobliżu przeciwnego pola karnego. Głupota i dziwne zachowanie piłkarzy podczas meczu, sprawiają że rozgrywanie czegoś sensownego poza indywidualnymi akcjami bywa znacząco utrudnione. Najlepsza strategia? Gdy już się nam uda strzelenie gola, sugeruje, po prostu podawać piłkę między obrońcami i starać się ją przytrzymać za wszelką cenę. Przeciwnik jest tak głupi, że nie odważy się nas agresywnie zaatakować. Generalnie i tak łatwiej jest atakować niż bronić, dlatego sugeruje walczyć z całych sił już napastnikami, bo ogólnie rzecz biorąc, nasi obrońcy to skończone ofermy.

Statystyki i funkcje premium
Piłkarze mogą być przez nas szkoleni indywidualnie by podnieść ich statystyki, za dostępną w grze walutę, ale jest to proces bardzo czasochłonny. Wydając 200 złotych pieniążków, podnosimy jedną lub dwie statystyki o jeden punkt, przy czym każda statystka ma do 100 punktów. Trening trwa kilka godzin, w związku z tym ulepszenie całej drużyny to wielotygodniowy proces, no chyba że kupimy za normalne pieniądze jakiś porządnych piłkarzy.

Jedną z pierwszych naszych akcji w grze jest wylosowanie jednego z nowych piłkarzy dla naszej drużyny. Mamy 3 kategorie losowań, a nam wyjątkowo przyjdzie wybierać z tej najlepszej z nich, czyli złotej. Złota kategoria to gracze posiadający minimum 4 gwiazdki, obrazujące na ile gracz jest dobry. Normalnie, by móc wylosować danego gracza z tej kategorii, musimy płacić dokładnie 30 zielonej forsy. By mieć porządną drużynę trzeba niestety wydać sporo kasy, a losowanie przydziela nam bardzo różnych graczy. Jeśli zależałoby komuś skompletowanie w ten sposób składu Barcelony to jest to – delikatnie mówiąc – proste jak wyprawa na księżyc rowerem…

Podobnie jak inne darmowe gry na telefon dotykowy tak i Real Football 2013 ma zainstalowany sklep do transakcji z użyciem prawdziwych pieniędzy. Generalnie, ceny nas nie rozpieszczają, ale nie musimy korzystać z płatnych opcji. Radzę spróbować nabić sobie waluty premium, oglądając filmiki reklamowe – przyciśnij po prostu przycisk „menu”, a opcja pojawi się sama pod warunkiem, że jesteście podłączeni do internetu. Od strony graficznej gra jest bez zarzutu, wygląda kolorowo i przyjaźnie, a piłkarze podczas meczu przypominają swoje autentyczne pierwowzory. Sam Balotteli ma fryzurę z punkiem!

Wady? Wspomniany AI zdecydowanie kuleje i irytuje, dlatego podczas meczy będziemy świadkami dziwacznych wydarzeń. I tak zobaczymy jak nasz piłkarz zamiast biec do piłki, stoi w miejscu, podczas gdy piłkarz z drużyny przeciwnej zabiera ją i po prostu biegnie dalej.

Nie możemy też rozegrać większej ilości meczy, ponieważ każdy z naszych piłkarzy ma ograniczoną kondycję, a im piłkarz ma mniej gwiazdek, tym mniej meczy może rozegrać w ciągu dnia. Ci najlepsi piłkarze mogą rozegrać ich o wiele więcej i regenerują się także szybciej, ale za nich, tak jak pisałem, musimy słono zapłacić.


(Real Football 2013 gameplay zwiastun)

Pobierz grę na Androida
Pobierz grę na iPhone

Real Football 2013 w Google Play
Real Football 2013 w iTunes

ocena_4_recenzja_gnt
Plusy
Grafika
Dużo opcji rozwoju
Jest komentator!

Minusy
Inteligencja przeciwników woła o pomstę do nieba!
Początkowo możemy grać tylko 1-2 mecze dziennie.

 

Podsumowanie
Gra składa się z jednej strony z fajnie zaprojektowanego managera, a z drugiej z całkiem udanej symulacji piłkarskiej. Trzeba przyznać, że Real Football 2013 to nowa i lepsza gra od poprzedniej części, ale mecze bywają irytujące, przed czym ostrzegam od razu. Oczywiście gra dostarcza sporo dobrej zabawy, ale widać wyraźnie, że Gameloft musi poprawić inteligencje i zachowanie piłkarzy podczas meczu. Poza tym, mając słabą drużynę, złożoną z darmowych piłkarzy, czekają nas 1-2 mecze dziennie – by wycisnąć z gry więcej, trzeba niestety płacić, albo cierpliwie ulepszać naszych piłkarzy…Gra jest dostępna za darmo, więc zachęcam do spróbowania.

Real Football 2013 jest dostępne na Androida i iOS.

3977 wyświetleń

Przeczytaj inne:
The Mortal Instruments: City of Bones recenzja

Widzieliście już film Miasto Kości? Może czytaliście książkę? Playfirst stworzyło bezpłatną grę na urządzenia mobilne, jak sądzę z myślą, żeby

Zamknij