Forge of Empires recenzja

Forge of Empires została stworzona z myślą o graczach lubujących się w bezpłatnych strategiach w przeglądarce. Zaczynamy od osady z epoki kamienia, by przedrzeć się aż do epoki przemysłowej.

forge_of_empires_1

Za Forge of Empires stoi firma InnoGames znana z innych darmowej gry strategicznej – Grepolis. Gra różni się znacznie od innych gier tego typu, bo nawiązuje do serii strategii Cywilizacja za sprawą interesującego systemu awansu technologicznego. Zaczynamy standardowo otrzymując swoje miasto, ale dostajemy je w osadzone w epoce kamienia łupanego. W miarę postępu technologicznego, będziemy odblokowywać usprawnienia, by te finalnie powodowały skok do wyżej epoki. Nasza osada powstała na wydzielonym obszarze, wynoszącym 16 na 16 pól, początkowo tylko z ratuszem. Do pary z samouczkiem, konstruujemy pierwsze budynki, skupiając się przede wszystkim na tych, które odpowiadają za produkcję surowców. Są także budynki kulturalne i czysto dekoracyjne – dzięki nim nasza mieścinka będzie zdecydowanie bardziej kolorowa. Jak w innych darmowych strategiach, tak i tutaj, musimy równomiernie rozwijać nasze włości, zarówno dbając o rozwój budynków będących filarami naszej gospodarki, jak i troszczyć się o inwestycję o charakterze militarnym. Będziemy posyłać armię w bój i to nie jeden raz, dzięki czemu powinniśmy dostawać dodatkowe dochody w postaci pieniędzy i surowców. Jeśli graliście w Cywilizacje, rozpoznacie także system surowców, który jest bardzo rozbudowany. Możemy wydobywać na przykład: rudę żelaza, miód, marmur, alabaster, drewno etc.

forge_of_empires_3

Używamy ich zarówno, jako składnika dostępnych w grze dóbr, ale także, jako instrumentu poprawiającym szansę podczas negocjacji. W Forge of Empires podbijamy nowe terytoria nie tylko używając siły oręża, ale także przez negocjacje i inwestycje. Oczywiście osobiście stawiam raczej na to drugie rozwiązanie, ale dobrze wiedzieć, że nie zawsze musimy o coś walczyć przy pomocy siły. Sam system walki został zaprojektowany na modłę strategii turowej i czegoś w stylu King’s Bounty: Legions lub Heroes of Might and Magic. Jest to spory postęp względem innych darmowych strategii, bo przejmujemy w praktyce kontrolę nad naszymi jednostkami. Możemy albo atakować albo bronić się, a także używać uwarunkowań terenowych, by te sprzyjały nam podczas bitwy. Przy różnorodnych i interesujących jednostkach, bitwy mogą mieć naprawdę niesamowity przebieg, dzięki czemu Forge of Empires wyróżnia się na tle innych produkcji tego typu.

forge_of_empires_2

W Forge of Empires istotne miejsce zajmują technologie, dzięki którym ulepszamy pod wieloma względami nasze wirtualne imperium. Technologię między innymi wpływają na pozyskiwanie surowców, odblokowują dalsze jednostki i generalnie wpływają na poprawę chyba wszystkich aspektów gry. Na osobne omówienie zasługuje oprawa audio-wizualna Forge of Empires, która robi bardzo, ale to bardzo dobre wrażenie. Mamy tutaj do czynienia z wysokiej jakości grafiką 2D i przyjemną i nastroją muzyką, która idzie w tle. InnoGames zasługuje na duże brawa!

Forge of Empires jest oparta o system trzech walut, z których jedna jest dostępna przy użyciu prawdziwych pieniędzy. Walutą premium są diamenty, a złoto i zaopatrzenie są podstawowymi. Mikropłatności mają bardzo duży wpływ na rozgrywkę. Przykładowo, przy użyciu diamentów, możemy powiększyć obszar naszego miasta, aż 4 razy, co znacząco wpływa na jego siłę. Skok między epokami w ciągu jednego dnia? Nie ma problemu, ale najpierw zapłać…

Grafika
Dźwięk
Grywalność
Mikropłatności
Średnia

ocena_5_recenzja_gnt

Plusy
Grafika
Muzyka
Nawiązania do serii Cywilizacja
Podczas bitwy mamy kontrolę nad jednostkami
Polska wersja językowa

Minusy
Nieprzyjemne mikropłatności

 

Podsumowanie
Forge of Empires to zdecydowanie ruch w dobrą stronę. Ta darmowa strategia wnosi bardzo dużo do gatunku, w którym za mało innowacji, a za dużo kopiowania utartych schematów. Nie tylko chciałbym pochwalić produkcję InnoGames za innowacje, ale także za ogólną jakość gry. Niestety, mordercze mikropłatności będą solą w oku dla nie jednego gracza – ich wpływ na rozgrywkę jest bardzo duży.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

 

Przeczytaj inne:
real_football_2013_1
Real Football 2013

Dzisiaj coś dla fanów piłki nożnej! Real Football 2013 to dostępna za darmo gra piłkarska, będąca kolejną odsłoną popularnej serii gier na telefon od Gameloftu. Aplikacja jest...

Zamknij