Doodle Jump

Skacz, skacz, skacz i skacz bez końca w Doodle Jump, uzależniającej i nieprawdopodobnie popularnej grze na Androida, iOS i Windows Phone. W Doodle Jump skaczemy małym i rozkosznym stworkiem po platformach zbierając bonusy i unikając potworów i czyhających na nas licznych pułapek. I wszystko dzięki rewelacyjnemu wykorzystaniu technologii żyroskopów.

W drodze na górę
Gry na telefon są rynkiem, na którym można znaleźć wiele zaskakujących tytułów. Liczne ograniczenia sprzętowe i możliwości panelu dotykowego zmuszają deweloperów do sporej inwencji, dzięki czemu sklepy z aplikacjami są pełne tanich, prostych i niesamowicie wciągających gier. Jednym z największych fenomenów ostatnich lat jest z pewnością Doodle Jump, wydany przez Lima Sky w marcu 2009. W czerwcu 2010 gra została nagrodzona Apple Design Award, a w grudniu 2011 ilość pobrań, przekroczyła 25 milionów na wszystkie systemy operacyjne.

Patrząc na zrzuty ekranu wiele osób zapewne się zastanawia: jak coś opierającego się na tak prostym pomyśle, było w stanie podbić serca tylu milionów graczy? Nie byłem w stanie tego zrozumieć, dopóki nie zdecydowałem się sam na ściągnięcie Doodle Jump na swój telefon. Nigdy bym nie przypuszczał, że skakanie „doodlem” coraz wyżej i wyżej w celu zdobycia jak największej ilości punktów może być aż tak wciągające. Co znaczy doodle? Są to bazgroły rysowane przez studentów w zeszytach.

W efekcie styl graficzny gry na telefon Doodle Jump opiera się głównie na tym zamyśle. Cel gry jest prosty – dostać się jak najwyżej. Jednocześnie skacząc w górę, musimy pozostać w przy życiu i jest to główna zasada, o której należy pamiętać. W tym zadaniu będą nam przeszkadzać różnego rodzaju potwory. Każdy z nich posiada różne moce; część stoi sobie spokojnie w miejscu, inne poruszają się górę, w dół, w bok. Na swej drodze spotkamy również poruszające się po skosie czy też bardzo zdradliwe, wsysające naszego biednego Doodler’a.

Na szczęście nie jesteśmy bezbronni i nie musimy skupiać się wyłącznie na unikach. Większość potworów możemy zabić strzelając do nich. Aby strzelić, wystarczy nacisnąć ekran i z otworu gębowego Doodler’a zostaje wystrzeliwane coś wyglądającego jak mała kulka papieru. Reszta sterowania jest również bardzo prosta i podobnie jak inne gry na telefon, skupia się na wykorzystywaniu akcelerometru. Doodler’em poruszamy ruszając naszym telefonem na boki. Wymaga to nieco wyczucia i w rezultacie osoby początkujące, zwłaszcza niegrające wiele w gry na telefon, byle tylko nie spaść nierzadko będą bardzo gwałtownie machać swoją komórką.

Na potęgę kolorowego czerepu!
Poza potworami czekają na nas różne urozmaicenia, które ułatwią nam wspinaczkę. Natrafić można między innymi na sprężynki, plecaki rakietowe, czapki dające nam tymczasową nieśmiertelność, buty sprężynowe czy platformy wystrzeliwujące Doodler’a w górę. Zdobycie któregokolwiek z nich daje nam dodatkowy, nieraz bardzo imponujący przyrost punktów. Warto pamiętać, że im więcej punktów mamy w posiadaniu, tym więcej również pojawia potworów i ich omijanie staje się o wiele trudniejsze. Jest również mniej platform, od których możemy się odbijać.

Mając na uwadze oprawę wizualną gry na telefon Doodle Jump, same potworki w rezultacie nie należą do najstraszniejszych – jeśli kiedykolwiek próbowaliście rysować coś w swoim zeszycie, a nie macie w tym względzie wybitnych zdolności, wiecie doskonale o co mi chodzi. W podobnym tonie jest utrzymana cała gra. Brakuje jednak w grze niektórych animacji, jak śmierć potwora, który po otrzymaniu obrażeń – znika. Dobrym pomysłem jest ułatwienie, pozwalające dowiedzieć się o pobiciu czyjegoś rekordu tuż po jego przekroczeniu. W miarę jak skaczemy w górę, pojawiają się po prawej stronie ekranu, kreski z wypisanymi imionami. Jest to o tyle przydatne, że gdy gramy po to żeby pobić swój czy czyiś rekord, to nie jesteśmy zmuszeni do grania w nieskończoność, gdy owy zostanie przekroczony. Choć i tak pozostanie to naszym celem…


(Doodle Jump zwiastun)

Pobierz grę na Androida
Pobierz grę na Windows Phone
Pobierz grę na iPhone

Doodle Jump na Google Play
Doodle Jump na iTunes

ocena_5_recenzja_gnt
Plusy
Oryginalny pomysł
Pokręcona grafika

Minusy
Szybko się nudzi

 

Podsumowanie
Takie gry na telefon, jak Doodle Jump są jednymi z tych, które trzeba bezwzględnie mieć w swoim posiadaniu. Aplikacja ta jest niesamowicie tania i grywalna jest bardziej niż niejedna gra dostępna na większe platformy. Pomimo upływu wielu miesięcy od czasu premiery, jest wciąż jedną z najpopularniejszych pobieranych gier na telefon na świecie.

Doodle Jump jest dostępne na Androida, iOS oraz Windows Phone

2135 wyświetleń

Przeczytaj inne:
Drakensang Online recenzja

Drakensang Online to jedna z najpopularniejszych i najciekawszych zarazem darmowych gier online. Fani serii gier Diablo czy Titans Quest, powinni

Zamknij