Dungeon Village
Dungeon Village jest unikalnym połączeniem gatunków sim i RPG, wykonanym w charakterystycznej 8-bitowej oprawie graficznej w stylu retro. Naszym głównym zadaniem jest ochrona naszej wioski, poprzez wynajmowanie poszukiwaczy przygód i zapewnienie im schronienia. Dungeon Village to obowiązkowa pozycja dla każdego fana gier RPG i strategii. Gra jest dostępna na Androida oraz iOS.
Witaj wędrowcze, usiądź na chwilę i posłuchaj…
Kairosoft, studio odpowiedzialne za Dungeon Village, znamy już z innych produkcji, jak Game Dev Story, Hot Springs Story czy obecnie bardzo popularna Kairobotica. Wszystkie te gry łączy element sim, gdzie stopniowo zwiększamy swoje dochody, budujemy nowe obiekty i otrzymujemy dostęp do nowych technologii. Dungeon Village przedstawia nam podobną mechanikę, gdzie pod swoje rządy dostajemy małą wioskę, którą mamy chronić przed niebezpieczeństwami. Robimy to zwiększając jej popularność w obrębie królestwa i czyniąc ją atrakcyjną dla szukających chwały bohaterów. Gra głównie polega, na budowaniu i rozlokowywaniu nowych konstrukcji w mieście i wysyłaniu na misje herosów, odwiedzających aktualnie naszą osadę. W międzyczasie, gdy nie są przydzieleni do żadnego zajęcia, szwendają się po okolicy, walczą z potworami i wydają pieniądze w sklepach.
Elementem rzucającym się w oczy jest słodka, 8-bitowa grafika przypominająca czasy, w których w domach królował SNES (znany u nas jako Pegasus). Malutkie, mierzące po kilka pikseli wysokości postacie, walczą z wesołymi żelkami, grzybkami, krabami. Jednym słowem atmosfera jest przerozkoszna i wielce daleka od wszelkiej powagi. Zabawnym dodatkiem do gry są również imiona, nawiązujące do znanych bohaterów popkultury jak Clown Stripe, będący parodią Cloud’a Strife’a z Final Fantasy VII czy czerpiące z postaci mitologicznej Gilly Gamesh (Gilgamesz), a nawet z Harry’ego Potter’a – Voldy Moore (Voldemort).
Wolność, przygody, wyzwania
W odróżnieniu od gier z gatunku sim dostępnych w internecie, Dungeon Village ma samouczek, który oferuje bardzo dużą swobodę zarządzania naszym skarbcem i stawianiem nowych budynków. Nie jesteśmy zmuszani budować w miejscu z góry przydzielonym przez grę i możemy zacząć wprowadzać naszą wizję wioski już w pierwszych minutach gry. Budowle zostały podzielone na trzy kategorie – Ogólne (General), Jedzenie/Picie (Food/Drink) i Ekwipunek (Equipment). Część zwiększa efektywność innych budynków, inne dają możliwość bohaterom zwiększenia statystyk, poprzez zakup jedzenia czy nowy sprzęt.
Gdy uda nam się nieco rozwinąć miasto, dostajemy możliwość jego awansu, co oznacza w Dungeon Village przejście do nowego etapu i możemy przygotowywać się na nas nowe wyzwania. Aby móc zwiększyć ocenę naszego miasta, musimy uzyskać ustaloną wcześniej wymaganą, ilość zysków, popularności czy zasiedlonych w naszym mieście herosów. Do zdobycia jest łącznie pięć gwiazdek i zdobycie każdej z nich, jest przyjemnym do wykonania wyzwaniem.
Uśmiechnięte żelki, smoki…
Kluczem do zwiększenia własnych dochodów i rozwoju miasta jest stawianie nowych budynków i przyciąganie nowych bohaterów przez zwiększanie popularności miasta. Oczywiście musimy zapewnić im też zajęcie, dając do eksploracji jaskinię, pokonanie hordy grasującej niedaleko wioski czy wysłać wypędzić smoka. Za wykonanie zadań, jesteśmy nagradzani przedmiotami, pieniędzmi i dodatkowymi punktami popularności.
W celu wysłania naszej dzielnej grupki na ekspedycję, należy wejść w menu, wcisnąć zakładkę Manage i później – Adventure. Wyświetli się wtedy lista dostępnych zadań, za które musimy odpowiednio zapłacić. W zależności od zadania, zgłasza się do jego wykonania losowo od trzech do czasem sześciu, siedmiu bohaterów. Jeśli okaże się to niewystarczające i nasz doradca uważa, że to za mało, za drobną opłatą możemy zatrudnić kolejnych.
Jest loch, są łupy
Po wykonaniu zadania, nasi herosi otrzymują punkty doświadczenia i poziomy, co zwiększa im statystyki. Wpływ mają również przedmioty i różne akcesoria, które bohaterowie mogą zakupić w naszych sklepach lub też dostać od nas. Robienie prezentów jest w szczególności bardzo opłacalne na samym początku gry, z dwóch powodów: po pierwsze, są oni słabi i w efekcie, będą kiepsko sobie radzić podczas walki. Po drugie, dając im prezenty zwiększamy ich Work (Pracę) i Satisfaction (Satysfakcję), które mają wpływ na to, czy dany bohater zechce w naszej wiosce się zasiedlić.
Otrzymywana ilość jest zależna od wartości pieniężnej ekwipunku. Innym szybkim sposobem na zwiększenie dwóch statystyk wymienionych wcześniej, są medale. Otrzymujemy je co rok i przy specjalnych okazjach. Gdy mamy wątpliwość, komu przyznać medal, pomocne stają się statystyki, pokazujące wkład i satysfakcję każdego poszukiwacza przygód, który odwiedził nasze miasto.
Dostęp do nowych konstrukcji dostajemy w zamian za wymianę specjalnych „punktów miasta”. Tych punktów również potrzebujemy do organizowania wydarzeń. Część z nich zwiększa popularność naszej wioski, inne statystyki bohaterów. Nową broń odblokowujemy poprzez znalezienie jej w jaskini lub odkrycie poprzez użycie specjalnego Kotła (Cauldron). Wsadzając do niego przedmioty (poza częściami ekwipunku), zbieramy punkty magii, za który możemy kupić nowy miecz czy zbroję.
Czas w grze jest liczony według lat, z czego jeden rok trwa całkiem długo. Gra się „kończy” po upływie 16 lat i 3 miesięcy i jest wtedy podliczany nasz punktowy wynik. Oczywiście jest możliwość kontynuacji zabawy po upływie tego czasu, więc możemy liczyć na długą i pełną przygód rozgrywkę.
Dungeon Village w Google Play
Dungeon Village w iTunes
Plusy
Odwrócone role – teraz to my dajemy zadania
Muzyka, grafika
Sympatyczna, lekka atmosfera
Swoboda
Minusy
Trochę zawiłe menu
Podsumowanie
Dungeon Village jest na pewno jedną z najoryginalniejszych gier na telefon, w jakie przyszło mi w ostatnim czasie grać. Rozgrywka jest bardzo dopracowana i ma wiele elementów utrzymujących poziom zabawy na stałym poziomie, dzięki czemu nie trzeba obawiać się, że nas dopadnie nuda. Jeśli nie mieliście kontaktu z innymi grami Kairosoft, będziecie doskonale bawić się przy Dungeon Village. Jednak w sytuacji, kiedy nie jest to wasza pierwsza gra tego studia i czuliście lekkie znużenie kończąc np. Game Dev Story, zalecam krótką przerwę i dopiero wtedy powrót do Dungeon Village. Aplikacja jest naprawdę warta polecenia w szczególności dla zagorzałych fanów gier RPG, szukających czegoś nowego.
Dungeon Village jest dostępne na Androida oraz iOS.
1159 wyświetleń