FIFA 14 Mobile recenzja

EA wydało swoją najnowszą odsłonę piłkarskich zmagań w systemie free to play, ale nie wszystko złoto, co się świeci. Zapraszam na recenzję FIFA 14 Mobile!

fifa_14_1

Pierwszą, najbardziej oczywistą i zarazem rzucającą się w oczy zmianą, jest dostępność FIFA 14 całkowicie za darmo (model free to play). Jest to bardzo miłe zaskoczenie, szczególnie, że poprzedniczka FIFA 13, nie dość, że wymagała płacenia za samo pobranie, to jeszcze oferowała różne mikropłatności, jak typowa darmowa aplikacja freemium. Po recenzji Plants vs. Zombies 2 zdecydowanie z większym spokojem podszedłem do mikropłatności oferowanych przez produkcje EA i…Niestety, ale srogo się zawiodłem. By odblokować tradycyjny tryb turniejowy, tryb managerski i kick off, czeka nas opłata około 15 zł. Nie dajcie się zwieść – EA podeszła nas nieco inaczej, tak jakby liczyło się dla niej samo pobranie tej gry na telefon. Bardzo sprytnie EA, bardzo sprytnie.

Najbardziej rozreklamowaną nowością w grze i na pierwszy rzut oka rewolucyjną jest w całości oparte na dotyku sterowanie. Za pomocą różnych gestów wykonywanych na ekranie dotykowym, możemy dowodzić na boisku całą drużyną! Brzmi nieźle prawda? W praktyce, wygląda to dużo gorzej i wymaga od graczy oceanu cierpliwości, bo przestawienie się jest trudne. Mnie szybko zabrało cierpliwości. Pomysł sam w sobie bardzo dobry, ale początkowo ciężko się połapać, jak np. dryblować? Zrezygnowałem z nauki nowego sterowania, po około godzinie i nie żałuje.

fifa_14_2

Po prostu szkoda nerwów. Poza tym grałem na telefonie, który ma i tak bardzo ograniczony ekran dotykowy – być może, grając na tablecie, wygląda to dużo lepiej? Na szczęście, można bez problemu ustawić klasyczne sterowanie z wirtualnym joystickiem po lewej, a resztą przycisków po prawej stronie ekranu. FIFA została wydana przed ok tygodniem, dlatego wciąż ma różnego rodzaju niedoróbki. Po ostatniej aktualizacji na przykład, pojawiły się problemy z zalogowaniem do konta Origin (nawiasem mówiąc, musimy mieć konto na Origin, by w ogóle grać). Dodam do tego jeszcze paskudne lagi.

fifa_14_3

Oprawa audiowizualna robi fantastyczne wrażenie, choć poza zmianami w menu, nie zauważyłem jakiś specjalnych ruchów naprzód. Podczas meczu lecą nowe utwory muzyczne, całość sprawia wrażenie czegoś nowego, ale sami piłkarze nie różnią się specjalnie od tych z poprzedniczki. Poza, jeśli nie posiadacie mocnego smartfona, trudno będzie wam nacieszyć się ze wszystkich pozytywów aplikacji.

W zasadzie, nie widzę powodów, dlaczego fani piłki nożnej mieliby nie pobierać FIFA 14. Zakładając, że posiadacie 1.3 GB wolnego miejsca na dysku i możliwość pobrania, nie powinniście się ani trochę wahać. Fakt, mikropłatności i problemy techniczne mogą ostudzić zapał każdego gracza, dlatego jeśli posiadacie poprzednią wersję, pozostańcie przy niej, nowa nie ma zbyt wiele do zaoferowania.


(FIFA 14 Mobile zwiastun)

FIFA 14 Mobile na Google Play
FIFA 14 Mobile na iTunes

[yasr_multiset setid=0]

ocena_5_recenzja_gnt
Plusy
Grafika i dźwięk
Jest nasza Ekstraklasa!
I tak najlepsza mobilna gra piłkarska
Tryb multiplayer
Licencja FIFA

Minusy
To jak w końcu? Darmowa czy płatna?!
Problemy techniczne (lagi, crashe etc.)

 

Podsumowanie
FIFA 14 okazuje się grą nieco lepszą niż poprzedniczka, ale nie do końca odpowiada mi sposób załatwienia mikropłatności – czuję się trochę nabity w butelkę, ponieważ i tak, żeby normalnie pograć trzeba zapłacić ok 15 zł. W takim razie jest to coś bardziej w rodzaju wersji demo, niż typowa gra free to play. Ostatecznie, jeśli posiadacie poprzednią wersję, radziłbym wstrzymać się z pobieraniem, przynajmniej kilka tygodni, aż rozwiążą część problemów technicznych. Poza moimi powyższymi wątpliwościami, to krok we właściwym kierunku – FIFA 14 to najlepsza gra w piłkę na telefony i tablety.

 

[yasr_visitor_votes size=”large”]

 

3835 wyświetleń

Przeczytaj inne:
Sensei Wars recenzja

W Sensei Wars zostajemy mistrzem wschodnich sztuk walki, a naszą misją jest odbudowa ze zgliszcz, a następnie rozbudowa wioski przy

Zamknij