Goodgame Empire: Four Kingdoms recenzja

Graliście w Goodgame Empire? Goodgame Empire: Four Kingdoms to jej mobilny brat bliźniak, świeżo wydany na iPady i iPhone’y. Zaczynamy od skromnego drewnianego zamku, a nasze zadanie to w skrócie – rozwijać, dowodzić, miażdżyć wrogów.

Brat bliźniak…
Strategie przeglądarkowe przyzwyczaiły już nas do dość standardowej mechaniki rozgrywki w rodzaju, rozwiń miasto – szukaj sojuszu – walcz z innymi graczami. Właściwie w każdej produkcji możemy odnaleźć, tego typu schemat, czasami wzbogacony o mniejsze lub większe innowacje. Do jakiej grupy należy Four Kingdoms? Już na pierwszy rzut oka widać, że do tej drugiej. Gra wygląda naprawdę bardzo dobrze, ale to nie wszystko co oferuje ta udana darmowa strategia. Interfejs jest wyjątkowo przemyślany i rozsądnie wykorzystuje każdy centymetr kwadratowy powierzchni ekranu dotykowego, choć na początku możecie mieć problemy z ogarnięciem wszystkich opcji. Jest ich naprawdę bardzo dużo. Poza tym samo przyzwyczajenie się do stopnia skomplikowania interfejsu może zająć trochę czasu.

Zaczynamy od posiadania dużej drewnianej budy, która na nasze szczęście nosi tytuł zamku. Standardowo, razem z samouczkiem budujemy pierwsze konstrukcje odpowiedzialne za produkcje surowców oraz schronienia dla naszych poddanych – w końcu nie chcemy, by nie spali pod gołym niebem. Poza tym będziemy musieli zainwestować w fortyfikacje, a nawet w możliwość poszerzania terenów w obrębie murów – kosztowna rzecz. Przez tydzień jesteśmy chronieni przed atakami innych graczy, dlatego musimy maksymalnie wykorzystać ten czas, by nasza gospodarka i wojsko, mogło odeprzeć, albo chociaż utrudnić atak wrogich armii. Warto rozejrzeć się też za jakimś sojuszem – gwarantuje na pewno większe bezpieczeństwo niż działanie poza nim.

Podstawowymi surowcami są drewno, kamienie oraz żywność. Statystyki pokazują nam również ilość poddanych oraz jednostek wojskowych w naszej armii. Źródłem normalnej waluty są poddani, którzy zamieszkują domy. Jak każdy prawdziwy władca, będziemy bezlitośnie ściągać z nich podatki, za pomocą podłego urzędnika skarbowego, by nasze królestwo rosło w siłę, a nam żyło się dostatnio. Ściąganie podatków może trwać dłużej, wtedy zbierzemy więcej niezbędnego złota.

Od strony audio-wizualnej Goodgame Empire: Four Kingdoms jedną z najładniejszych strategii 2D, jakie widziałem. Ręcznie rysowane postacie, jednostki, budynki czy przeróżne detale interfejsu – kawał naprawdę świetnej roboty ze strony deweloperów. Przygrywająca podczas gry muzyka też jest niczego sobie, ale osobiście wyłączyłem ją po jakimś czasie – może zbyt powtarzalna jak na moje ucho? Całościowo jednak solidność wykonania budzi wyjątkowo pozytywne wrażenia – warto przyglądać się aplikacjom oraz grom wydanym przez studio Goodgame.

Właściwie pod każdym możliwym względem Goodgame Empire: Four Kingdoms jest identyczna jak jej przeglądarkowa wersja. Żeby jednak nie było tak kolorowo, ma także swoje indywidualne wady – potrafiła się nieprzyjemnie przycinać, szczególnie gdy dzieje się zbyt wiele na ekranie. Zaskoczyło mnie to o tyle, że gry 2D nigdy nie skakały na moim iPhonie. Na iPadzie, na szczęście, aplikacja jest dużo płynniejsza i nie powodowała jakichkolwiek większych problemów.

Oczywiście trzeba do tego także dodać, wadę przeglądarkowej wersji – dość drogi wewnętrzny sklep, wprowadzający z resztą znaczną dysproporcje. Płacący gracze są znacznie silniejsi niż darmowi, co odczujemy na własnej skórze, albo będziemy mieli więcej szczęścia i będziemy się z nimi stykać głównie w naszym sojuszu. Warto wspomnieć, że jeśli chcemy na raz budować więcej niż 1 budynek, musimy wydać rubiny (waluta premium). Nie miejcie złudzeń, mikropłatności podążają za nami krok w krok.


(Goodgame Empire: Four Kingdoms zwiastun)

Goodgame Empire: Four Kingdoms w Google Play
Goodgame Empire: Four Kingdoms w iTunes

ocena_5_recenzja_gnt

Plusy
Dobrze przeniesiona na platformy mobilne
Świetna oprawa graficzna
Prosty i wygodny interfejs
Ogólna jakość
Muzyka
Polska wersja językowa

Minusy
Przesadnie drogi wewnętrzny sklep

 

Podsumowanie
Goodgame Empire: Four Kingdoms to bardzo dobrze przeniesienie, popularnej przeglądarkowej Goodgame Empire. Jak na razie dostępna jest tylko na urządzenia z iOS, ale w wypadku premiery tego tytułu na Androida, gra powinna bez trudu, zająć czołowe miejsce w rankingu strategii na tą platformę. Four Kingdoms ma znakomitą grafikę i jest mądrze przystosowana nawet do mniejszych telefonów (jak iPhone 4S), ale najlepiej sprawdzi się na tablecie – na iPadzie śmiga jak marzenie!

Aplikacja jest dostępna do pobrania za darmo (freemium), co niestety wiąże się z kosztowym wewnętrznym sklepem. Niech was to jednak nie odstrasza – naprawdę warto w nią zagrać.

3722 wyświetleń

Przeczytaj inne:
Galaxy on Fire 2 HD

Przedstawiamy dotychczas najlepszą grę kosmiczną, z niesamowitą grafiką i świetnym udźwiękowieniem. Jako kosmiczny pilot Keith T. Maxwell, zostajemy wciągnięci w

Zamknij