Grand Theft Auto III

Grand Theft Auto III, trzecia odsłona popularnej gry w końcu zawitała na platformy mobilne! Ponownie możemy wykonywać misje dla bossów, jeździć szybkimi samochodami i wspinać się po drabinie przestępczego półświatka. Najlepsze gry na telefon, mają nowego reprezentanta!

grand_theft_auto_iii_1

Nasza historia przedstawia się następująco; wykonujemy skok na bank, wszystko idzie dobrze, po czym zostajemy zdradzeni i postrzeleni przez jednego z partnerów. W szybkim tempie, zostajemy skazani i jedziemy konwojem na spędzenie naszego życia w więzieniu. Na szczęście dla nas, a właściwie to dla głównego bohatera gry – Claude’a – w samochodzie znajduje się ważny jegomość, który zostaje odbity przez dwóch innych przestępców. Korzystając z okazji, Claude ucieka i zaczyna wszystko od samego początku…

Na początku dostajemy proste misje w postaci przewiezienia jakiś osób, dostarczenia samochodu w określone miejsce czy misje kurierskie – przewozimy coś z punktu A do punktu B. W miarę zdobywania zaufania od kolejnych pracodawców, czekają na nas bardziej skomplikowane misje, polegające na likwidacji niewygodnych osób, zastraszaniu czy braniu udziału w wojnach gangów. Pod względem dostępnych zajęć, Grand Theft Auto III oferuje bardzo szeroki wachlarz możliwości. W razie jakbyśmy coś przeoczyli, szczegóły misji podczas wprowadzającej cut-scenki, w menu możemy znaleźć przycisk brief, gdzie mamy wypisany, usłyszany chwilę wcześniej dialog.

grand_theft_auto_iii_2

W przypadku, gdyby nam się znudziło, brnięcie w wątek fabularny, możemy wypróbować swoich sił, w licznych misjach pobocznych. Możemy wcielić się w oficera policji, rozprawiającego się z przestępczością (!), taksówkarza lub dowozić osoby potrzebujące szybkiej pomocy medycznej, do szpitala. Każda z nich cechuje się innym poziomem trudności i wymaganiami. Bycie taksówkarzem, wymaga jedynie przewiezienia osoby, z punktu A do punktu B w określonym czasie. Jako policjanci, musimy zlikwidować wyznaczony cel, co nierzadko może się skończyć naszą śmiercią. Paramedyk, z kolei to prawdziwe wyzwanie, gdyż pacjentów trzeba przewozić niezwykle ostrożnie i delikatnie; jedno zderzenie i pacjent może umrzeć w naszym ambulansie. Z przechodzeniem kolejnych zadań ich trudność rośnie, a wraz z poziomem również nagroda pieniężna. Łańcuch misji możemy wykonywać ile tylko chcemy.

Gdy mamy na głowie za dużą ilość stróżów prawa, w różnych częściach miasta znajdziemy Pay’n’Spray, który przemaluje nasz samochód i w magiczny sposób gubimy pościg. Na wszelkie braki amunicji, odpowiedzią jest sieć sklepów Ammu-Nation, gdzie znajdziemy wszelki potrzebny arsenał. Wszystkie elementy charakterystyczne dla trzeciej generacji GTA III jak Ammu-Nation czy wymieniony wcześniej Pay’n’Spray, są wprowadzane stopniowo wraz z postępem w fabule tej gry na telefon. Podobnie ma się sprawa w kwestii dostępu do zamkniętych części miasta i uzbrojeniem – zaczynamy z kijem bejsbolowym i garażu, by później dostać pistolet maszynowy i tymczasowe mieszkanko.

Ogromnym plusem jest możliwość kontynuowania gry po jej ukończeniu, kiedy zamienia się w jedną wielką piaskownicę; możemy się bawić jeżdżąc, bić kolejne rekordy czy dokończyć misje poboczne etc. W menu możemy znaleźć statystyki, pozwalające nam na zobaczenie jak nam idzie. Rozpisana jest cała historia naszej gry, przejechane kilometry i rekordy.

grand_theft_auto_iii_3

Pod względem graficznym Grand Theft Auto III nie zaskakuje, jak Infinity Blade 2 czy N.O.V.A. 3, ale prezentuje dość dobry, wystarczający poziom – mamy ładne efekty świetlne i tekstury o przyzwoitej rozdzielczości. Dodatkową zaletą jest nie największy klient gry, wynoszącego zaledwie ponad 500 MB; może się wydawać, że to dużo, ale w stosunku do tego co oferuje gra, nie jest to dużo. Pół gigabajta świetnego, niezapomnianego klasyku Rockstar, pełnego świetnych, charakterystycznych postaci, muzyki i doskonałej rozgrywki. Nawet czasy ładowania są zaskakująco krótkie i pod tym względem aplikacja została bardzo dobrze zoptymalizowana.

Choć gra faktycznie jest jedną z najlepszych pozycji, jaką można ściągnąć na swój telefon, to jej główną i właściwie jedyną kontrowersją jest sterowanie. Gra została stworzona z myślą o komputerach PC i później na konsole, gdzie każdy przycisk reprezentował jakąś konkretną akcję. Dlatego włączając Grand Theft Auto III na platformie mobilnej, można spodziewać się multum różnych przycisków na ekranie – do biegania, skakania, strzelania, wsiadania do samochodów i tak dalej. Sterowanie wymaga przyzwyczajenia, ale nie odczułem większej różnicy od grania konsoli.


(Grand Theft Auto III zwiastun)

Pobierz grę na Androida
Pobierz grę na iPhone

Grand Theft Auto III w Google Play
Grand Theft Auto III w iTunes

ocena_5_recenzja_gnt
Plusy
Klasyk już na telefonie
Świetna fabuła
Rozgrywka
Muzyka

Minusy
Brak

 

Podsumowanie
Wydanie Grand Theft Auto III na telefony jest jedną z najlepszych decyzji, jaką w ostatnim czasie podjął Rockstar. Bardzo trudno znaleźć drugą takiej klasy grę, z świetną historią, doskonałymi i niedającymi się zapomnieć postaciami i przede wszystkim gameplay’em, starczającym nawet na kilkadziesiąt godzin zabawy. Nie jest to może produkcja, w którą można pograć w poczekaniu w kolejce do dentysty, ale nada się idealnie w oczekiwaniu na wylot samolotem czy gdy mamy więcej niż przysłowiowe 5 minut.

Gra wciąga i pozostaje nam teraz czekać na Vice City na nasze smartfony!

Grand Theft Auto III jest dostępne na Androida i iOS.

6164 wyświetleń

Przeczytaj inne:
Plants vs. Zombies 2 recenzja

Plants vs. Zombies 2 to kolejna, tym razem darmowa, odsłona starć wojowniczych roślin z umarlakami. Czy twórcom udało się zachować

Zamknij