Grand Theft Auto III

Grand Theft Auto III, trzecia odsłona popularnej gry w końcu zawitała na platformy mobilne! Ponownie możemy wykonywać misje dla bossów, jeździć szybkimi samochodami i wspinać się po drabinie przestępczego półświatka. Najlepsze gry na telefon, mają nowego reprezentanta!

grand_theft_auto_iii_1

Nasza historia przedstawia się następująco; wykonujemy skok na bank, wszystko idzie dobrze, po czym zostajemy zdradzeni i postrzeleni przez jednego z partnerów. W szybkim tempie, zostajemy skazani i jedziemy konwojem na spędzenie naszego życia w więzieniu. Na szczęście dla nas, a właściwie to dla głównego bohatera gry – Claude’a – w samochodzie znajduje się ważny jegomość, który zostaje odbity przez dwóch innych przestępców. Korzystając z okazji, Claude ucieka i zaczyna wszystko od samego początku…

Na początku dostajemy proste misje w postaci przewiezienia jakiś osób, dostarczenia samochodu w określone miejsce czy misje kurierskie – przewozimy coś z punktu A do punktu B. W miarę zdobywania zaufania od kolejnych pracodawców, czekają na nas bardziej skomplikowane misje, polegające na likwidacji niewygodnych osób, zastraszaniu czy braniu udziału w wojnach gangów. Pod względem dostępnych zajęć, Grand Theft Auto III oferuje bardzo szeroki wachlarz możliwości. W razie jakbyśmy coś przeoczyli, szczegóły misji podczas wprowadzającej cut-scenki, w menu możemy znaleźć przycisk brief, gdzie mamy wypisany, usłyszany chwilę wcześniej dialog.

grand_theft_auto_iii_2

W przypadku, gdyby nam się znudziło, brnięcie w wątek fabularny, możemy wypróbować swoich sił, w licznych misjach pobocznych. Możemy wcielić się w oficera policji, rozprawiającego się z przestępczością (!), taksówkarza lub dowozić osoby potrzebujące szybkiej pomocy medycznej, do szpitala. Każda z nich cechuje się innym poziomem trudności i wymaganiami. Bycie taksówkarzem, wymaga jedynie przewiezienia osoby, z punktu A do punktu B w określonym czasie. Jako policjanci, musimy zlikwidować wyznaczony cel, co nierzadko może się skończyć naszą śmiercią. Paramedyk, z kolei to prawdziwe wyzwanie, gdyż pacjentów trzeba przewozić niezwykle ostrożnie i delikatnie; jedno zderzenie i pacjent może umrzeć w naszym ambulansie. Z przechodzeniem kolejnych zadań ich trudność rośnie, a wraz z poziomem również nagroda pieniężna. Łańcuch misji możemy wykonywać ile tylko chcemy.

Gdy mamy na głowie za dużą ilość stróżów prawa, w różnych częściach miasta znajdziemy Pay’n’Spray, który przemaluje nasz samochód i w magiczny sposób gubimy pościg. Na wszelkie braki amunicji, odpowiedzią jest sieć sklepów Ammu-Nation, gdzie znajdziemy wszelki potrzebny arsenał. Wszystkie elementy charakterystyczne dla trzeciej generacji GTA III jak Ammu-Nation czy wymieniony wcześniej Pay’n’Spray, są wprowadzane stopniowo wraz z postępem w fabule tej gry na telefon. Podobnie ma się sprawa w kwestii dostępu do zamkniętych części miasta i uzbrojeniem – zaczynamy z kijem bejsbolowym i garażu, by później dostać pistolet maszynowy i tymczasowe mieszkanko.

Ogromnym plusem jest możliwość kontynuowania gry po jej ukończeniu, kiedy zamienia się w jedną wielką piaskownicę; możemy się bawić jeżdżąc, bić kolejne rekordy czy dokończyć misje poboczne etc. W menu możemy znaleźć statystyki, pozwalające nam na zobaczenie jak nam idzie. Rozpisana jest cała historia naszej gry, przejechane kilometry i rekordy.

grand_theft_auto_iii_3

Pod względem graficznym Grand Theft Auto III nie zaskakuje, jak Infinity Blade 2 czy N.O.V.A. 3, ale prezentuje dość dobry, wystarczający poziom – mamy ładne efekty świetlne i tekstury o przyzwoitej rozdzielczości. Dodatkową zaletą jest nie największy klient gry, wynoszącego zaledwie ponad 500 MB; może się wydawać, że to dużo, ale w stosunku do tego co oferuje gra, nie jest to dużo. Pół gigabajta świetnego, niezapomnianego klasyku Rockstar, pełnego świetnych, charakterystycznych postaci, muzyki i doskonałej rozgrywki. Nawet czasy ładowania są zaskakująco krótkie i pod tym względem aplikacja została bardzo dobrze zoptymalizowana.

Choć gra faktycznie jest jedną z najlepszych pozycji, jaką można ściągnąć na swój telefon, to jej główną i właściwie jedyną kontrowersją jest sterowanie. Gra została stworzona z myślą o komputerach PC i później na konsole, gdzie każdy przycisk reprezentował jakąś konkretną akcję. Dlatego włączając Grand Theft Auto III na platformie mobilnej, można spodziewać się multum różnych przycisków na ekranie – do biegania, skakania, strzelania, wsiadania do samochodów i tak dalej. Sterowanie wymaga przyzwyczajenia, ale nie odczułem większej różnicy od grania konsoli.


(Grand Theft Auto III zwiastun)

Pobierz grę na Androida
Pobierz grę na iPhone

Grand Theft Auto III w Google Play
Grand Theft Auto III w iTunes

ocena_5_recenzja_gnt
Plusy
Klasyk już na telefonie
Świetna fabuła
Rozgrywka
Muzyka

Minusy
Brak

 

Podsumowanie
Wydanie Grand Theft Auto III na telefony jest jedną z najlepszych decyzji, jaką w ostatnim czasie podjął Rockstar. Bardzo trudno znaleźć drugą takiej klasy grę, z świetną historią, doskonałymi i niedającymi się zapomnieć postaciami i przede wszystkim gameplay’em, starczającym nawet na kilkadziesiąt godzin zabawy. Nie jest to może produkcja, w którą można pograć w poczekaniu w kolejce do dentysty, ale nada się idealnie w oczekiwaniu na wylot samolotem czy gdy mamy więcej niż przysłowiowe 5 minut.

Gra wciąga i pozostaje nam teraz czekać na Vice City na nasze smartfony!

Grand Theft Auto III jest dostępne na Androida i iOS.

6054 wyświetleń

Przeczytaj inne:
World of Tanks Blitz recenzja

World of Tanks Blitz to śmiała próba przeniesienia arcypopularnej World of Tanks na urządzenia mobilne. Czy udana? Gra jest dostępna do pobrania za darmo! Firmy Wargaming.net nie...

Zamknij