Grepolis recenzja

Grepolis to bardzo popularna strategia znana z przeglądarek, dostępna od jakiegoś czasu także na telefon, poprzez aplikacje na Androida oraz iOS. Wkraczamy w mityczny świat antycznej Grecji, gdzie ludzie pod opieką bogów, toczą bezustanną rywalizacje o władzę i pieniądze. Grepolis jest w całości po polsku.

grepolis_3

W starożytnej Grecji…
W Grepolis czeka nas rozwijanie ekonomii, różnorakich technologii oraz armii, której szeregi możemy zasilać potężnymi mitologicznymi stworzeniami. Na początku naszej przygody, czeka nas błyskawiczna rozbudowa dość skromnie wyglądającego miasta. Zaczynamy mając dosłownie kilka budynków, dlatego sporo pracy bez nami, by zrobić niego swoje małe imperium. Aktualnie dostępnych jest ok 20 różnych budynków, poza niezbędnymi konstrukcjami do wydobyciu surowców – każdy z nich możemy ulepszać, podnosząc poziom budynku. Jak w innych strategiach znanych z przeglądarek, mamy 7 dni okresu ochronnego – musimy sprawnie wykorzystać ten czas i przygotować się ataki na silniejszych graczy albo by stać się trudniejszym, mniej opłacalnym celem. Mechanika gry jest stosunkowo prosta, dlatego stosunkowo szybko, będziemy wiedzieli, co w trawie piszczy – szczególnie po skończeniu samouczka.

Istotną częścią Grepolis jest rozwój i troska nad różnymi źródłami pozyskiwania surowców – to klucz do szybkiego i zrównoważonego rozwoju. Zaczynamy od uzyskiwania ich od samouczka oraz przez budowane kopalnie, by potem zadbać o przypływ pieniędzy z naszej aktywności militarnej. Podstawowymi surowcami, niezbędnymi dla naszego rozwoju są drewno, kamienie oraz srebro. Dodatkowo istnieje jeszcze złoto – waluta premium, którą można kupić tylko przy użyciu prawdziwych pieniędzy.

grepolis_1

Cyklopy, Cerbery i potężne Minotaury!
Jednostki dostępne w Grepolis, są przyporządkowane do 3 kategorii – możemy zasilać armię w statki, jednostki lądowe oraz, wyjątkowo spektakularne, jednostki mitologiczne. Oczywiście, nie muszę podkreślać jak istotna jest armia – powinniśmy ją rozbudowywać tak szybko, jak to tylko możliwe. Warto dodać, że mamy możliwość wybrania jednego z czterech bóstw opiekujących się naszym miastem – Atenę, Herę, Posejdona, Zeusa oraz Hadesa. Wybór bóstwa, odbywa się indywidualnie dla każdego miasta i umożliwia nam rekrutowanie 3 mitologiczne jednostki z 8 dostępnych w grze. Jedna z mitologicznych jednostek jest podstawowa, a 2 są unikalne, związane z wybranym przez nas bóstwem. Możemy rekrutować między innymi, potężne Meduzy, Cyklopy, Minotaury, Mantykory czy przerażające Cerbery. Jednostki mitologiczne, są bardzo potężne i spektakularne, choć przy tym dość kosztowne.

grepolis_2

Ważnym elementem naszego rozwoju są badania i nowe technologie, rozwijane w Akademii. Co warto zauważyć, nie wszystkie z technologii jesteśmy w stanie rozwinąć w danym mieście – musimy się zdecydować, w jakim konkretnie kierunku specjalizować dane miasto. W ten sposób możemy podzielić nasze miasta, by jedno specjalizowało np. w produkcji jednostek naziemnych, a inne w produkcji okrętów.

Wersja mobilna umożliwia dostęp do wielu podstawowych funkcji, umożliwiając nam sprawną kontrolę nad naszym wirtualnym greckim imperium. Możemy bez problemu m.in przeglądać wyspy, czytać raporty, wymieniać wiadomościami z innymi graczami, oraz przede wszystkim rozbudowywać nasze miasto. Ciemną stroną aplikacji są pewne problemy techniczne – Grepolis crashuje i laguje. Podobnie wyglądała kwestia aplikacji mobilnej w wypadku Duel of Champions, dlatego myślę, że z czasem powinno być coraz lepiej.

Grepolis w Google Play
Grepolis w iTunes

ocena_4_recenzja_gnt

Plusy
Gra jest cross-platformowa (dostępna przez telefon i komputer)
Solidnie zrealizowana
W całości po polsku
Mitologiczne jednostki

Minusy
Powolny rozwój
Aplikacja często crashuje

 

Podsumowanie
Z przyjemną rozgrywką, świetnymi jednostkami mitologicznymi i przyjazną społecznością graczy, Grepolis jest warta spróbowania. Schemat rozwijaj miasto – zbuduj armie – wstąp do sojuszu – walcz, może być troszkę oklepany, ale sama gra jest świetnie zrealizowana. Aplikacja mobilna, wymaga jednak trochę pracy – crashowanie, lagi i brak kilku funkcji, nieco burzą bardzo pozytywny obraz tej produkcji. Warto zagrać!

Grepolis jest dostępna na przeglądarkę, Androida oraz iOS.

1536 wyświetleń

Przeczytaj inne:
Metin2 recenzja

Metin2 to przedstawiciel gatunku bezpłatnych MMORPG do pobrania i jedna z pierwszych gier tego typu na polskim rynku Free to

Zamknij