Heroes of Order & Chaos recenzja

Przedstawiamy pierwszą grę typu MOBA (Multiplayer Online Battle Arena), lub jako kto woli, DotA (Defense of the Ancients) czyli mieszankę strategii czasu rzeczywistego i gry RPG. Najpopularniejszym przedstawicielem gatunku jest ultra-popularna gra online, League of Legends mająca ponad 30 milionów oddanych graczy na całym świecie. Heroes of Order & Chaos jest dostępny za darmo!

heroes_order_chaos_1

Gry na telefon typu DotA?!
Większość z graczy, powinna bardzo dobrze kojarzyć League of Legends, Heroes of Newerth lub mapę z Warcraft’a III, od której wszystko się zaczęło. Legendarna już mapa o nazwie Defense of the Ancients (stąd DotA), otworzyła nowy, rewolucyjny typ gier będących mieszanką strategii i RPG. Jest on powszechnie nazywany albo DotA albo, nieco rzadziej MOBA (Multiplayer Online Battle Arena). O co tyle hałasu? Wyjaśniając w telegraficznym skrócie – 2 drużyny po 5 graczy, walczą przeciw sobie na mapie, by zniszczyć bazę drużyny przeciwnej. Każda z baz generuje, kontrolowane przez komputer jednostki, nacierające na bazy drużyny przeciwnej, podczas gdy gracz musi wspierać atak, eliminując graczy z drużyny przeciwnej i ostatecznie zniszczyć bazę oponentów. Kontrolowany przez gracza bohater, otrzymuje punkty doświadczenia i pieniądze, za które może kupić coraz lepszy ekwipunek (elementy RPG) i w ten sposób „robić różnicę”. Awansuje zdobywając coraz to wyższe poziomy doświadczenia, stając się w naturalny sposób, coraz mocniejszy z coraz to nowymi umiejętnościami.

Oczywiście po zakończeniu meczu, tracimy ekwipunek i punkty doświadczenia, by przy okazji kolejnego meczu, zacząć całą zabawę od nowa. Mecze trwają średnio od 10 do 30 minut, nie można ich pauzować i jest to wielka uczta dla każdego fana PvP! Gameplay jest wysoce uzależniający, o czym może świadczyć ogólnoświatowe szaleństwo na punkcie League of Legends. Wyobraźcie sobie, że istnieją gracze grający regularnie w popularnego LoL’a po 2-3 h dziennie od kilku lat, ciągle trenując i wydając czasami nawet tysiące dolarów miesięcznie. Wszystko po to by mieć wysokie miejsce w ogólnym rankingu.

heroes_of_order_chaos_2

Każdy z bohaterów jest przydzielony do kategorii, podobnie jak ma to miejsce w grach MMORPG, choć nie ma klasycznych healerów. Mamy klasy wspierające podczas walki (Support), specjalizujące się w zadawaniu obrażeń wręcz (Fighter), zadające obrażenia dystansowe za pomocą magii (Mage) oraz klasy, których zadaniem jest branie wszystkich ciosów na klatę (Guardian). Łącznie jest więcej niż 20 różnorodnych herosów, mających unikatowy wygląd, umiejętności i nawet dźwięki jakie wydają podczas meczy. Każdego tygodnia, gra losowo oferuje 6 darmowych bohaterów do wyboru, a jeśli chcemy korzystać z danego bohatera, kiedy nam się podoba, musimy zapłacić albo walutą w grze, albo wydać pieniądze na specjalną walutę premium (kryształy). Podobnie jak w League of Legends, twórcy będą dokładali kolejnych herosów w najbliższych uaktualnieniach.

Heroes of Order & Chaos oferuje 2 tryby rozgrywki online – mecze 2 drużyn, 3 na 3 graczy oraz 5 na 5. Możemy także zmierzyć się w meczach z botami przeciwko botom, co polecam dla początkujących graczy. Twórcy przyporządkowali każdemu z trybów po jednej mapie, co jest lekkim rozczarowaniem – liczę że w przyszłości to się zmieni.

heroes_of_order_chaos_3

Jak wygląda sterowanie? Zaskakująco dobrze! Możemy sterować postacią na kilka sposobów, albo za pomocą drążka z lewej strony ekranu, albo wskazując tapnięciem w ekran dotykowy, w miejsce gdzie ma się udać nasz bohater. Przycisków jest więcej i muszę przyznać, że interfejs jest na tyle dopracowany, że wszystko powinno być tam gdzie się znalazło, choć potrzebujemy nieco czasu, by nabrać ze wszystkim wprawy. Szczególnie podczas walki, kiedy możemy mieć problemy z wybraniem celu ataku.

Gra ma jednak kilka wyraźnych potknięć i niestety podobnie jak w wypadku Order and Chaos Online, serwery dają poważnie w kość i jest to najpoważniejszy problem, przed jakimi stoją deweloperzy. Poza tym warto zwrócić uwagę, że gracz opuszczający drużynę, osłabia ją, a sam skrypt gry nie zamienia go w bota. Nie muszę dodawać jak bardzo jest to irytujące i frustrujące.


(Heroes of Order & Chaos zwiastun)

Pobierz grę na Androida
Pobierz grę na iPhone

Plusy
Grafika
Dźwięk
Rewelacyjny gameplay
Fani League of Legends, poczują się jak w domu
Sterowanie

Minusy
Poważne problemy z serwerami
Ograniczona ilość map
Odchodzący gracze, osłabiają drużynę

 

Podsumowanie
Gameloft na pewno tworzy mniej lub bardziej udane tytuły, ale w tym wypadku jest to zdecydowanie strzał w dziesiątkę – gra ma cudowną grafikę, dopieszczoną oprawę muzyczną i wciągający gameplay. Dla wszystkich fanów League of Legends, Heroes of Order & Chaos będzie z pewnością znakomitą okazją, by zmierzyć się w podobnym stylu na telefonie dotykowym. Gra jest stosunkowo nowa i należy się spodziewać wielu łatek i usprawnień, ale warto dać tej grze szanse, pod warunkiem, że macie odpowiednio potężnego smartfona.

Heroes of Order & Chaos jest dostępna na Androida oraz iPhone.

2370 wyświetleń

Przeczytaj inne:
World of Tanks recenzja

World of Tanks właściwie nie trzeba przedstawiać. Ponad 60 milionów aktywnych kont, w tym więcej niż milion w Polsce –

Zamknij