Jelly Defense

Kto z nas nie lubi od czasu do czasu pograć sobie w gry na telefon wymagających myślenia i dodatkowo wykonanej w sympatycznej, kolorowej oprawie graficznej? Jelly Defense, aplikacja na telefon z gatunku tower defense, wykonana przez polskiego dewelopera Infinite Dreams, oferuje klasyczny typ rozgrywki w zupełnie nowej, odświeżonej formie.

jelly_defense_1

Inwazja kosmicznych żelków
Dawno, dawno temu, w nie tak odległej galaktyce, żyła sobie nacja kosmitów przypominających żelki. Spokój jednak nie trwał zbyt długo, gdyż zostali zaatakowani przez obcą cywilizację i naszym zadaniem jest wcielenie się w żelkowego dowódcę i poprowadzenie obrony w celu wypędzenia najeźdźcy. Rozgrywka w Jelly Defense polega na obronie specyficznego punktu na planszy, gdzie znajdują się kryształy, będące energią życiową dla naszych kosmitów. Jeśli zostaną skradzione wszystkie dostępne na planszy, przegrywamy. Bronimy ich budując wieżyczki atakujące fale wrogów, podzielone na czerwone i niebieskie żelki. Wieżyczki strzelają do żelków o tym samym kolorze, czyli czerwone do czerwonych, a niebieskie do niebieskich. Dostępne są również hybrydy mogące strzelać do obu kolorów i również wieżyczki posiadające specjalne moce spowalniające czy zatruwające. Większość z nich trzeba odblokować poprzez badania.

jelly_defense_3

Kluczem do zwycięstwa jest stawianie wieżyczek w odpowiedniej kolejności i miejscu. Nie należy to zadanie do najłatwiejszych, ponieważ podstawową trudnością są bardzo nieprzewidywalne ścieżki wrogów. W efekcie przejście pojedynczej planszy gry na telefon, wymaga nierzadko jej kilkakrotnego powtarzania w celu zapamiętania tych dróg. Gracze obeznani z gatunkiem tower defense, doskonale znają ten mechanizm. Wieżyczki z kolei możemy stawiać w wyznaczonych do tego miejscach, co powoduje, że aby przejść poziom, należy umiejętnie odgadnąć, jaka kombinacja umocnień nadaje się najlepiej podczas danego etapu.

Kolejną rzeczą, o jakiej należy pamiętać zbieranie monet pozostawionych po wrogach. Są one na planszy przez bardzo krótki okres i należy wykazać się dobrym refleksem i szybkością palców. Pieniądze są potrzebne by móc zbudować kolejne wieżyczki, a nierzadko nawet jedna może mieć podczas gry bardzo znaczenie. Jeśli w danym momencie potrzebujemy szybkiego przypływu gotówki, możemy też sprzedać jakąś niepotrzebną już konstrukcję. Wiele nauki na temat mechaniki gry jak i możliwych strategii można wynieść dzięki opcji Help i pojawiających się wskazówkach.

jelly_defense_2

Kolorki, kolorki
Jelly Defense jak na tak zaawansowaną graficznie grę, charakteryzuje się dużą prostotą i jest doskonale wyważona kolorystycznie. Całość utrzymana została w kolorystyce szaro-białej, kolorki żelków i różnych obiektów są bardzo soczyste i wyraziste. Nawet każdy z rodzajów potworków ma inny wygląd i animacje. Wszystko jest gumowe, nawet drzewa się ruszają – ogólnie ma się wrażenie, że świat gry to jeden wielki żelek. Wraz ze śmiesznym wyglądem potworków, całość tworzy bardzo przyjemny dla oka styl. Oprawa audiowizualna to zdecydowanie jeden z najsilniejszych aspektów tej świetnej produkcji.

Gra bardzo uzależnia i ma wystarczająco długą kampanię, by móc bawić się przy niej przez dłuższy czas. Nie jest to jednak produkcja, w którą po jej przejściu można grać godzinami, próbując ją przejść ponownie. Powodem jest fakt, że większość zabawy polega na odgadywaniu schematów, w jakiej kolejności należy budować i ulepszać poszczególne wieżyczki.


(Jelly Defense zwiastun)

Pobierz grę na Androida
Pobierz grę na iPhone

Jelly Defense w Google Play
Jelly Defense w iTunes

ocena_4_recenzja_gnt
Plusy
Duża grywalność
Bardzo ładna i świetnie wykonana grafika
Unikalny wygląd potworków
Relaksujący klimat

Minusy
Większy wysiłek dla zdolności pamięciowych niż strategicznych

 

Podsumowanie
Jelly Defense jest grą na telefon z gatunku tower defense, która wymaga więcej dobrej pamięci aniżeli strategii, ale jej poziom trudności spodoba się zarówno fanom gatunku jak i graczom dopiero zaczynającym z nim przygodę. Oprawa audiowizualna w szczególności przypadnie do gustu młodszym graczom, gdyż jej specyfika bawi i relaksuje.

Jelly Defense jest dostępne na Androida i iOS.

1016 wyświetleń

Przeczytaj inne:
Miasto Pary recenzja

Miasto Pary (City of Steam) to najnowsza produkcja prosto na przeglądarki, otwierającą przed nami mroczny steampunkowy świat. Ta darmowa gra

Zamknij