Kaptain Brawe: A Brawe New World

Niedawno, prosto na nasze telefony trafiła produkcja Kaptain Brawe: A Brawe New World, autorstwa mało znanego studia deweloperskiego G5 Games. Jest to znakomita gra przygodowa, z kolorowymi lokacjami, wciągającymi zagadkami i dużą dawką humoru.

kapitan_brawe_1

Przygody Dzielnego w kosmosie
W czasach, gdy akcelerator 3D był niedoścignionym marzeniem większości graczy i komputer nie pozwalał na uruchomienie więcej niż kilku aplikacji jednocześnie, wielką popularnością cieszyły się przygodówki. W ich złotej erze, charakteryzowały się prostotą graficzną, opartą głównie o ręcznie rysowane postacie, lokacje oraz inne detale (kto nie zna The Secret of Monkey Island?). Przemierzaliśmy baśniowe świat i rozwiązywaliśmy zagadki, nierzadko wymagające sprawnego oka i nieszablonowego myślenia. Rozwój technologiczny i bum związany z akceleratorami 3D, sprawił że przygodówki stały się gatunkiem niszowym, spychanym przez inne typy gier. Nie znaczy to oczywiście, że ten gatunek całkowicie wymarł. Być może czeka nas jego odrodzenie, w związku z „rewolucją mobilną”? Gra Kaptain Brawe: A Brawe New World, odkurza nieco zapomniany gatunek, prezentując wysoką jakość i kupę świetnym pomysłów.

kapitan_brawe_2

Kaptain Brawe to gra osadzona w futurystycznym świecie science-fiction, w której wcielamy się w rolę tytułowego kapitana. W tym świecie ludzkość wyleciała w przestrzeń kosmiczną w czasach Wiktoriańskich, także można się spodziewać czegoś w rodzaju połączenia Star Treka z XIX-wieczną Anglią. Historia zaczyna się niewinnie – Kapitan Brawe, oficer Kosmicznej Policji, otrzymuje stosunkowo proste zadanie zbadania wraku rozbitego statku. W miarę rozwoju historii i przechodzenia kolejnych etapów gry, dowiadujemy się o wielkiej konspiracji, stwarzającej zagrożenie dla obecnego porządku w galaktyce.

Wbrew pozorom, jaki stwarza fabuła, atmosfera tej produkcji jest daleka od wszelkiej powagi. Świat Kapitana Brawe jest pełen dziwacznej technologii, dialogi bawią, a niektóre zagadki będą wyzwaniem dla niejednego tęgiego umysłu. Patrząc na poczynania bohatera ciężko jest dać wiarę, że ktoś o takim poziomie intelektualnym i prostackiej wręcz mentalności, mógł dostać zadanie tak wielkiej wagi. Mało tego – że w ogóle jest oficerem! Na szczęście spotyka on swojej drodze inne postacie, które nieraz uratują mu skórę i wspomogą podczas dalszych przygód.

kapitan_brawe_3

Nowy Dzielny Świat
Gra polega w głównej mierze na wykonywaniu zagadek o różnym stopniu skomplikowania, które zasadniczo opierają się na znalezieniu określonych przedmiotów, rozmowie z jakąś postacią czy odpowiednim połączeniem ze sobą części ekwipunku. Raz przyjdzie nam się namęczyć bardziej, raz mniej. Ze względu na nietypowe i humorystyczne podejście do tematu, część łamigłówek wymaga bardziej metod prób i błędów aniżeli używania rozbudowanej logiki – ich końcowy rezultat może nierzadko zaskakiwać.

Graficznie gra prezentuje się znakomicie – można o niej pisać w samych superlatywach. Tła będące w 2D są bogate kolorystycznie i pomimo chodzących po ekranie trójwymiarowych postaci, wszystko jest na swoim miejscu. Bardzo duża ilość lokacji, przekłada się na imponującą długość gry, która wystarcza na długie godziny dobrej zabawy. Mówiąc o wadach, to może wydawać się trochę za cicha – oczywiście są efekty dźwiękowe i słychać muzykę, ale twórcy nie zdecydowali się na dodanie głosów postaciom. Daje to w efekcie wrażenie, że czegoś brakuje ilekroć ktoś się odezwie. Poza tym prezentuje się naprawdę wyśmienicie i jest doskonałym przykładem rozwoju gier mobilnych, w jakim kierunku powinny się one rozwijać – gdzie przede wszystkim jakość, oryginalność i pomysł są na pierwszym planie.


(Kaptain Brawe: A Brawe New World zwiastun)

Pobierz grę na iPhone

Kaptain Brawe na Google Play
Kaptain Brawe na iTunes

ocena_5_recenzja_gnt
Plusy
Humor
Oryginalność
Szata graficzna
Zapewnia zabawę na wiele godzin
Łamigłówki!

Minusy
Brak nagranych kwestii dialogowych
Trochę irytujący system zarządzania ekwipunkiem

 

Podsumowanie
Kaptain Brawe spełnia swoją rolę, odkurzając nieco zapomniany gatunek i dając dużo dobrej zabawy z „jajem”. Poza tym gra posiada fajną i ciekawie zbudowaną fabułę oraz oryginalny fantastyczny świat. Jest mnóstwo zagadek i wszelkiej maści łamigłówek, a gra potrafi intrygować i bawić jednocześnie. Chciałoby się jeszcze kwestii dialogowych oraz nieco lepszego zarządzania ekwipunkiem, ale w zasadzie to drobnostki. Pomimo że Kaptain Brawe nie jest za bardzo znana, zasługuje na więcej zainteresowania, szczególnie od fanów starych, dobrych przygodówek. Warto zagrać!

781 wyświetleń

Przeczytaj inne:
Shoot the Zombirds

Shoot the Zombirds to zabawna gra zręcznościowa, w której jako tata-dynia, ochraniamy małe dyniątka przed nieumarłymi zombie-ptakami. Posłużą nam do

Zamknij