Kingdoms of Camelot recenzja
Być może część z was pamięta Kingdoms of Camelot dostępną na Facebooku? Ta darmowa strategia przeglądarkowa, oferuje możliwość stworzenia własnego królestwa ze wszystkimi zaletami i problemami, jakie z tego płyną. Kingdoms of Camelot: Battle for the North to ulepszona wersja gry, stworzona na urządzenia mobilne.
Rządzenie królestwem Like a Sir
Za grę odpowiedzialna jest studio Kabam, dobrze znane z Dungeon Overlord, Edgeworld czy Ministry of War, które postanowiło zaznaczyć swoją obecność na rynku mobilnym. Generalnie ideą masowych strategii online jest stworzenie od podstaw królestwa; najpierw inwestując w produkcje surowców i infrastrukturę, by potem stopniowo rozbudowywać możliwości obronne i ofensywne oraz dołączenie do sensownego sojusz. Sojusz jest ważną częścią gry, bo bez niego…cóż jak wiecie, bywa bardzo ciężko o czym zdążyłem się już nie raz przekonać, grając w nie jedną strategie online.
Zaczynamy nie mając właściwie nic. Mając stosunkowo ograniczone terytorium, budujemy pierwsze budynki, skupione głównie na wydobyciu kamienia, produkcji drewna, żywności i wpływanie na przyrost populacji królestwa. Surowce są potrzebne do konstruowania budynków, populacja zapewnia rozrost wojsk i farm, niezbędnych do zwiększenia limitu naszych poddanych. Ostatnim, ale bardzo ważnym składnikiem naszego rozwoju jest złoto, ale to uzyskujemy z podatków, a jak wiadomo…kto kocha podatki? Nasi poddani kochają je tak samo, jak i my, dlatego będziemy musieli także inwestować w budynki i dodatki, które ich uszczęśliwiają. Doprowadzenie do równomiernego rozrostu naszego królestwa wymaga nieco pogłówkowania, ale nie jest to teoretycznie trudne. W praktyce, czekają nas natomiast problemy…
A po 7 dniach…
Mamy czat globalny i związany z sojuszem, pocztę, sklep premium i masę różnych, początkowo bardzo przytłaczających opcji. Podobnie jak w wypadku przeglądarkowych strategii, nowi gracze otrzymują okres ochronny, uniemożliwiający atak innych graczy. Nie dajcie się jednak zwieść, 7 dni bardzo szybko minie. Po 7 dniach może się wydawać, że dysponujemy w miarę sensowną armią, ale w praktyce jesteśmy bardzo słabi w stosunku do innych graczy. Spotkałem się z wieloma opiniami, że Kingdoms of Camelot jest bezlitosna dla nowych graczy i trudno mi się z tym nie zgodzić. Jedynym sensownym rozwiązaniem, jest poszukanie sobie jak najszybciej jakiegoś sojuszu, który być może nie rozwiązuje wszystkich problemów, ale z pewnością poprawia nasze położenie względem silniejszych od nas graczy. Innym wyjściem są zakupy bonusów premium, ale czy warto, będziecie musieli ocenić sami.
Poza tym, sam gameplay możemy określić, jako wystarczający na kilka 10-15 minutowych sesji dziennie. Budowa budynków trwa od kilku minut na początku gry i znacząco wzrasta do wielu godzin w późniejszych etapach. Wciągnąć na dłużej może nas interakcja z innymi graczami i wszystkie sprawy związane z zarządzeniem sojuszem czy uczestnictwem w nim. W wypadku gier mobilnych jest to najmniej dyskusyjne, po prostu włączamy grę, zarządzamy królestwem i odkładamy telefon – wydaje mi się, że jest to o wiele korzystniejsze niż korzystanie z takich gier na komputerze.
Od strony graficznej, Kingdoms of Camelot prezentuje się całkiem sensownie i przejrzyście. Aplikacja jest bardzo kolorowa, budynki i jednostki różnorodne, a podczas naszych wirtualnych rządów, towarzyszy nam klimatyczna i przyjemna muzyka.
(Kingdoms of Camelot: Battle for the North zwiastun)
Kliknij, aby pobrać na Androida (Google Play)
Kliknij, aby pobrać na iOS (iTunes)
Plusy
Przyjemne i przejrzyste menu
Grafika
Udana strategia na telefon
Minusy
Drobne błędy
Lagi
Podsumowanie
Kingdoms of Camelot: Battle for the North to wciągająca gra strategiczna na telefony, bardzo przypominająca produkcje znane z naszych przeglądarek. Całkiem sprawnie rozwiązano menu, które jest dobrze przemyślane, a nam pozostaje wygodnie tapować opcje i kontrolować nasze albionowe królestwo. Gra ma także swoją ciemną stronę, a są nią niezbyt przyjemne lagi i błędy (zdarzają się głównie na Androidzie), które powodują wyrzuceniem nas z gry. Wersja na iOS jest dostępna w języku polskim.
Kingdoms of Camelot: Battle for the North jest dostępna na Androida oraz iOS.
1218 wyświetleń