Need for Speed: Most Wanted recenzja

Need for Speed: Most Wanted to obok Asphalt: 7 Heat, najlepsze aktualnie wyścigi dostępne na platformy mobilne. EA w bardzo udany sposób, przeniosła na smartfony jedną ze swoim najpopularniejszych marek, tworząc grę spektakularną; z niesamowitą grafiką, dbałością o detale i świetnym sterowaniem.

„Policjanci i złodzieje”
Już mija niemal 20 lat od premiery pierwszej części Need for Speed, jednej z najpopularniejszych marek związanych z branżą gier. Przez wiele lat myśląc o gatunku gier wyścigowych, pierwszą serią gier przychodzącą do głowy, było właśnie NFS. Podtytuł Most Wanted z kolei to nieco młodsza odnoga serii, w której zwiewamy przed policją, w szalonych i wymagających umiejętności wyścigach. Za grą stoi ekipa z Firemonkey studios, powstała niedawno z połączenia studia Firemint oraz Ironmonkey – znani z m. in Dead Space.

Gra jest pod względem wizualnym jedną z najlepszych, jakie widziałem dotychczas na urządzaniach mobilnych. Modele samochodów są powalające, podobnie jak przeróżne detale tras i otoczenia, mijające nas podczas wyścigów. Efekty świetlne i charakterystyczny efekt rozmycia, spowodowany prędkością, dopełniają niesamowitego efektu. Wykorzystany silnik graficzny jest na tyle dopracowany, że zasadniczo nie sprawia trudności na słabszych telefonach, choć pojęcie słaby/mocny telefon jest ostatnio bardzo płynne.

Gra posiada ponad 40 licencjonowanych modeli samochodów, przyjemnie zróżnicowanych pod każdym względem, od wyglądu, po zachowanie się na drodze, osiąganą prędkość czy prowadzenie. W tym elemencie Asphalt 7: Heat góruje, bo oferuje 2 razy więcej samochodów. Ale czy w Asphalt mieliśmy uszkodzenia samochodów? Nie! W Need for Speed, w końcu możemy nacieszyć się realistycznym i efektownymi wgnieceniami, pęknięciami czy urwanymi zderzakami! Samochody podczas wyścigów mają określoną wytrzymałość na zniszczenia – nie muszę tłumaczyć, co się dzieje, kiedy pasek będzie pełny…

Sterowanie – cud, miód
Jak w każdej grze wyścigowej, tak i w Need for Speed: Most Wanted, podstawową sprawą jest wygrywanie wyścigów, zdobywanie nowych aut i stawanie się coraz lepszym wirtualnym kierowcą. Ściganie się z policją sprawia nie lada frajdę (oczywiście tylko w grze…), a włączenie nitro gwarantuje, że emocje będą skutecznie potęgowane. Podczas wyścigu możemy rozbijać naszych oponentów i nakierowywać ich na elementy konstrukcyjne tuneli albo obracać ich w poprzek trasy i w ten sposób zyskać cenne sekundy. Za każdy rozbity samochód nasz wskaźnik nitro jest uzupełniany do maksimum. Poza tym, nasze autko możemy czasami wyposażyć w dodatkowe ulepszenia, działające na jeden wyścig – np. poprawić spalanie nitro czy polepszyć przyczepność na drodze.

Sterowanie nie jest oczywiście specjalnie realistyczne, ale wygodne i przemyślane, a sama gra jest przyjemnie zręcznościowa. Mamy wybór między sterowanie z przyciskami na ekranie dotykowym oraz z wykorzystaniem akcelerometru. Warto poeksperymentować, generalnie próbowałem grać i tak, i tak, ale sterowanie akcelerometrem jest zdecydowanie najlepsze.

Niestety część zawartości gry, kryje się za ścianą mikropłatności, co niestety staje się dominującym trendem biorąc pod uwagę całą branżę. EA i Gameloft uznały to praktycznie za standard, dlatego płacenie za grę przy kupnie i mikropłatności, nie wykluczają się wzajemnie. Poziom trudności pod koniec gry, sugeruje że twórcy liczą, że wydany trochę pieniędzy ekstra – przygotujcie się na prawdziwe wyzwania pod koniec gry…


(Need for Speed: Most Wanted zwiastun)

Pobierz grę na Androida
Pobierz grę na iPhone

Plusy
Niesamowita grafika
Płynność
Efekty uszkodzeń!
Poziom detali
Muzyka

Minusy
Wysoki poziom trudności na późniejszych trasach

Podsumowanie
Firemonkey studios, stworzyło niemal doskonałą grę wyścigową; 0d strony audio-wizualnej to prawdziwy majstersztyk miażdżący bogactwem detali i rajcującym efekciarstwem. Silnik gry jest dopieszczony i zoptymalizowana w takim stopniu, że nie musisz kupować Samsunga Galaxy III czy iPhone 5, by się z niej cieszył. Poraził mnie w grze jedynie poziom trudności, który jest zdecydowanie zbyt wysoki na późniejszych trasach. Jak sądzę, tą drogą chcą od nas wyszarpać pieniądze za pośrednictwem sklepu? Pomijając ten szczegół, mamy do czynienia z grą mobilną, którą powinien posiadać każdy szanujący się gracz.

Need for Speed: Most Wanted jest dostępne na Androida i iOS.

3862 wyświetleń

Przeczytaj inne:
Star Legends

Star Legends to kolejna z nielicznych darmowych gier na telefon, dostępna jako multiplatformowe MMORPG, gdzie tysiące graczy mogą zakosztować prawdziwej

Zamknij