Operation X recenzja

Jeśli szukacie interesującej alternatywy wobec darmowych gier na telefon, zobaczcie jedną z najnowszych bezpłatnych gier akcji – Operation X. W całości po polsku!

operation_x_1

Operation X to darmowa przeglądarkowa gra akcji, która koncentruje się na przygodach jednego z wielu początkujących tajnych agentów. Życie jednego z nich to nieustanne ryzyko i przyzwyczajenie do ciągłego balansowania na krawędzi życia i śmierci. Naszą przygodę z grą rozpoczynamy od stworzenia własnej postaci. Zaraz potem jeszcze tylko szybka rejestracja i już możemy zacząć wykonywać dostępne w grze misje. Postać określają cztery podstawowe współczynniki, które w miarę trwania rozgrywki i naszego awansu, podnosimy za sprawą punktów umiejętności. Są to: – Forma, Inicjatywa, Inteligencja oraz Instynkt. Awans postaci odbywa się w dość typowy sposób – poprzez zdobywanie punktów doświadczenia. Istnieje jeszcze możliwość podnoszenia współczynników za pomocą wewnętrznej waluty, co początkowo może się bardzo opłacać. Nie trwa to jednak długo, bo koszt ulepszenia współczynników rośnie i to bardzo zdecydowanie.

W grze czekają na nas niebezpieczne misje w całej Europie, począwszy od zlikwidowania przecieku danych, po pościg za innym agentem czy odbicie tajnego dokumentu. Wszystkie zadania mają raczej dość powtarzalny schemat – wybieramy jedno z wyświetlanych na mapie zadań i je wykonujemy. Reszta to kwestia czasu, bo misje dzieją się automatycznie same – spodziewałem się jednak nieco więcej atrakcji. Spędzając w różnych grach swój czas, przyzwyczaiłem się jednak do zabawy mającej charakter normalnej rozgrywki, jak w World of Tanks, Panzar lub S.K.I.L.L.: Special Force 2. W Operation X, po upływie określonego czasu, możemy spokojnie odebrać nagrodę i zabrać się za kolejną misję, albo poświęcić trochę czasu na walkę z innymi graczami online. Wszystko zależy jednak od tego czy mamy jeszcze energii, w specjalnym pasku, który wyczerpuje się za każdemu razem, gdy wykonujemy jakąś aktywność w grze.

operation_x_3

Osobiście, bardzo nie lubię tego rozwiązania, które nawiasem mówiąc, staje się ostatnio coraz popularniejsze, także w wielu darmowych grach na telefon, jak na przykład ostatni hit Plants vs. Zombies 2. Po wyczerpaniu się paska energii, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Interakcje z innymi graczami obejmują zarówno zwykły kontakt w ramach czatu, jak i walkę razem lub osobno. Wszystkie udane starcia z graczami, powodują wzrost naszej pozycji w rankingu, który wybiera najmocniejszego agenta, spośród graczy na serwerze. Możemy werbować innych graczy do własnej drużyny agentów, co jest odpowiednikiem systemu gildii.

Wizualnie Operation X oferuje dość oszczędną grafikę 2D, która może być zaletą na starszych komputerach. Nie odmawiam grze na pewno solidności wykonania, ale wydaje się, jakby była zbyt oszczędna, szczególnie w kontekście wielu różnych darmowych gier do pobrania. Widziałem też wiele innych przeglądarkowych gier, które oferują zdecydowanie lepsza oprawę audiowizualną. Aby wygrać, musimy cyklicznie wykonywać misje i za zarobione punkty doświadczenia ulepszać postać, a za uzyskaną wewnętrzną walutę, kupować coraz lepszy ekwipunek. Oczywiście kłaniają się tutaj mikropłatności, bo Operation X opiera się na systemie podwójnej waluty. Podstawowa waluta (Pieniądze) jest do zdobycia z misji, a dodatkowa waluta (Kredyty), przede wszystkim przez wydawanie normalnych pieniędzy. Bezpłatnie dostajemy jej jedynie garstkę, ale dzięki temu możemy szybko przetestować na ile opłaca się wydawać jakiekolwiek pieniądze.

operation_x_2

[yasr_multiset setid=0]

ocena_3_recenzja_gnt
Plusy
Niezła realizacja
Wersja polska

Minusy
Powtarzalna
Dość typowa produkcja przeglądarkowa

 

Podsumowanie
Nie mogę powiedzieć, że Operation X stoi na słabym poziomie, ale spodziewałem się jednak czegoś więcej. Może gry przeglądarkowe nie oferują wiele, ale myślałem o jakiś innowacji, czy grze, która ma będzie bardziej rozbudowana – rozgrywka jest bardzo powtarzalna i nie wiem na ile wciągnie na dłużej. Dużym plusem jest niezłe tłumaczenie, bo polska wersja językowa stoi na bardzo dobrym poziomie.

 

[yasr_visitor_votes size=”large”]

 

1270 wyświetleń

Przeczytaj inne:
Burn the Rope

Burn the Rope polega na tytułowym spalaniu liny. Korzystając z żyroskopów i praw fizyki, obracając telefonem kierujemy małym ognikiem, żeby

Zamknij