Order and Chaos Online

Order and Chaos Online to jedna z najpopularniejszych gier stworzonych przez firmę Gameloft i zarazem jeden z nielicznych MMORPGów na telefon. Jak w innych grach tego gatunku, tworzymy unikalną postać i stopniowo odkrywamy świat gry; czekają na nas przygody, potwory, magiczne artefakty i oczywiście, inni gracze, którymi zapełnione są serwery gry.

MMORPG na komórkę?!
Kiedy po raz pierwszy dowiedziałem się, że gra MMORPG będzie dostępna na smartfona, na dodatek wraz z opłatami subskrypcyjnymi, trudno mi było w to uwierzyć. Jak wiadomo, gry tego gatunku, często zmuszają nas do korzystania z wielu różnych umiejętności rozmieszczonych na pasku skrótów, które musimy zapalczywie aktywować. Technologiczne różnice między komputerem, a smartfonem są coraz mniejsze, ale wciąż wielkość ekranu i optymalizacja kontroli jest najbardziej problematyczna i tak pozostanie. Telefon wymusza sporo uproszczeń, dlatego z wielką ciekawością podszedłem do Order and Chaos Online. Co tym razem przygotował dla nas Gameloft?

Zaczynamy od wyboru imienia i rasy (człowiek, ork, nieumarły oraz elf), a zaraz potem płci. Następnym krokiem jest wybranie wyglądu postaci, który jest może nieco ograniczony, ale zasługuje na pochwałę. W grze mamy dostępne 4 klasy – Wojownika, Maga, Rangera oraz Mnicha. W skrócie, Wojownik jest postacią specjalizującą się w walce wręcz oraz przyciąganiu uwagi wrogów, Mag razi przeciwników na odległość, podobnie z resztą jak i Zwiadowca, a Mnich leczy swoich towarzyszy.

Co ciekawe każda z klas, posiada dwa drzewa talentów zmieniające ich specjalizację w nieco innym kierunku. Przykładowo Mnich, może być albo wyspecjalizowany w leczeniu albo w zadawaniu obrażeń. Kiedy etap tworzenia postaci mamy za sobą, możemy wkroczyć do świata gry i rozpocząć zabawę. Od początku, towarzyszy nam samouczek wprowadzający nas do świata i uczących nas sterowania oraz innych podstawowych informacji na temat gameplay’u. Order & Chaos Online, opiera się przede wszystkim na wykonywaniu questów, zdobywaniu doświadczenia, rozwijaniu swojej postaci oraz eksploracja świata – identycznie jak w innych grach MMORPG. Oczywiście możemy grać solo, ignorując przewijających się ciągle nieopodal graczy albo w grupie, co jest zawsze ciekawsze – oczywiście decyzja należy do nas. Osobiście zawsze stawiałem na niezależność, wybrałem więc Wojownika, potrafiącego grać zarówno solo, jak i w grupie. Wybierając Mnicha, musiałbym skupić się bardziej na grze w grupie.

Świat został projektowany w taki sposób, aby nawiązywał do komputerowych odpowiedników. Order and Chaos Online oferuje poza tym prosty crafting, możliwość zapisania się do gildii, pocztę, bank, w którym możemy składować nasze przedmioty czy dom aukcyjny. W późniejszych etapach gry, możemy dostać się do instancji, do których możemy się udać w grupie, by na końcu zmierzyć się z silniejszymi potworami i powalczyć o potężne magiczne przedmioty. Jak dla mnie rewelacja! Niektórzy bossowie są naprawdę mocni, dlatego nie spodziewajcie się łatwizny.

World of Warcraft?!
Jako były gracz World of Warcraft, czułem się niemal jak w domu, ponieważ gra jest łudząco do niego podobna i nie sądzę, by był to przypadek. Z drugiej strony posiada sporo oryginalnych rozwiązań, związanych z adaptacją tego gatunku na telefon. Dlatego skupmy się teraz sterowaniu. Gameloft dokonał niemal cudu, wymyślając bardzo inteligentne sterowanie za pomocą ekranu dotykowego. Jak pisałem wcześniej, z punktu widzenia MMORPG, to jeden z poważniejszych problemów, biorąc pod uwagę adaptacje tego gatunku na komórkę. I tak sterujemy postacią za pomocą lewego kciuka, a sterowanie kamerą, za pomocą prawego.

Do sterowania atakami lub czarami, stosujemy specjalnie wirtualne koło, które ustawione jest w prawym dolnym rogu ekranu oraz pojawiające się i znikające menu, które kontrolujemy za pomocą strzałki, z prawej strony zaraz nad „kołem”. Szczególnie spodobało mi się zarządzanie umiejętnościami w kole – bardzo inteligentne rozwiązanie. Gdy chcemy się dostać do ekwipunku, musimy po prostu kliknąć na portret postaci i już możemy edytować przedmioty naszego małego herosa. Zupełnie jak w normalnym, komputerowym MMORPG! Jest przycisk skoku, wygodna mapa, którą możemy schować lub pozostawić aktywną.

Co do grafiki, wygląda ona naprawdę znakomicie i jest oparta o stosunkowo niezły silnik gry. Oczywiście optymalizacja może być nieco kontrowersyjna, ale niestety, aktualnie do tego typu gier trzeba mieć po prostu mocny telefon. Całość dopełnia całkiem znośna, lekko epicka muzyka, mająca chyba na celu wzbudzić w nas rządzę przygód i heroicznego nastawienia do rzeczywistości. W końcu bohaterem jest ten kto czuje się bohaterem…

To, do czego powinienem się przyczepić to plus, który jest zarówno minusem, a konkretnie podobieństwo do World of Warcraft. Doceniam dewelopera za to, że był w stanie zaadaptować właściwie niemalże klona Wow’a na komórkę, ale sugerowałbym twórcą, by jednak dodać nieco więcej oryginalności. Kolejne dwie sprawy to przede wszystkim to, że gra czasami nieprzyjemnie laguje, co komplikuje i utrudnia grę. Kolejna sprawa to oczywiście fakt, że trzeba mieć stały dostęp do internetu w telefonie. Na szczęście coraz więcej z nas ma w domach Wi-Fi, a sami operatorzy oferują coraz lepsze i tańsze możliwości korzystania z internetu mobilnego. Poza tym jak to bywa w grach MMORPG, posiada też sporo różnych błędów od mniejszych, jak brak tekstu podczas brania misji, jak zacinanie się postaci. Trochę kontrowersyjne jest lekko nachalne wyciąganie od graczy pieniędzy, płacąc normalnymi pieniędzmi za respawn w miejscu gdzie zginiemy. Z łatki na łatkę, gra powinna być coraz lepsza, a Gameloft nie odpuści jedynego istniejącego MMORPG na telefony i jest skazana na jego ulepszanie.


(Order and Chaos Online zwiastun)

Pobierz grę na Androida
Pobierz grę na iPhone

Order and Chaos Online na Google Play
Order and Chaos Online na iTunes

ocena_5_recenzja_gnt
Plusy
Klon World of Warcraft!
Pierwsze udane MMORPG na telefon!
Grafika i muzyka
Sterowanie
Obszerny świat

Minusy
Klon World of Warcraft…
Lagi
Błędy w grze

 

Podsumowanie
Order & Chaos Online to gra wyjątkowa, praktycznie rozpoczynająca gatunek gier MMORPG na smartfonach. Oferuje generalnie to samo co klasyczne gry MMORPG – wykonujemy misje, możemy porozumiewać się z innymi graczami oraz podróżować po całkiem pokaźnym i stale rozwijanym świecie. Gameloft podszedł do sprawy bardzo ambitnie i pomimo błędów i lagów, doskwierających nam od czasu do czasu, gra zdecydowanie zasługuje na uwagę. Po zakupie możemy grać przez 3 miesiące za darmo, a potem subskrypcja kosztuje nas 1 dolara miesięcznie. Jak możecie zauważyć, Order & Chaos Online z wyglądu przypomina wyraźnie World of Warcraft, co na pewno może dać do myślenia Panom z Blizzarda – może powinni czym prędzej próbować przenieść Wow’a przynajmniej na tablety?

Order and Chaos Online jest dostępne na Androida i iOS. Wymaga dostępu do internetu oraz subskrypcji – 1 dolar miesięcznie po upływie 3 miesięcy od zakupu!

1664 wyświetleń

Przeczytaj inne:
The Hunger Games: Catching Fire – Panem Run recenzja

The Hunger Games: Catching Fire – Panem Run jest oficjalną grą mobilną wydaną z okazji premiery filmu Igrzyska śmierci: W

Zamknij