Oscura

Światło w latarni pękło, rozchodząc się na wszystkie strony świata. Czające się w ciemnościach mroczne potwory tylko czekały na tę okazję, tak więc trzeba szybko zebrać kawałki światła rozświetlając ponownie latarnię, by w ten sposób przepędzić zło. Wejdź do świata Oscura, klasycznej i pełnej wyzwań platformowej gry na telefon dostępnej na iPhone i Androida.

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…
Dawno, dawno temu, w świecie opanowanym przez ciemność, została zbudowana ogromna latarnia. Jej zadaniem było powstrzymanie mrocznych potworów przed dostaniem się na ląd, dzięki bardzo jasnemu i nigdy nie gasnącemu światłu. Jednak pewnego dnia, światło pękło, podczas gdy Oscura, główny bohater opowieści, był odpowiedzialny za jego utrzymanie. Wyrusza w podróż, która ma na celu przywrócenie jasności i pozbycie się potworów raz na zawsze.

W Oscura przemierzamy mroczny, pozbawiony kolorów świat, a nasze pole widzenia jest ograniczone do trzymanego przez nas światła. Na każdym poziomie musimy zebrać małe kawałki światła i cztery koła zębate, ukryte najczęściej w trudno dostępnych miejscach. Jak w innych klasycznych grach platformowych, omijamy przeszkody w postaci stworów, kolców czy szybko poruszającymi się zębatek. Dotknięcie jakiegokolwiek potwora czy pułapki kończy się naszą automatyczną śmiercią. Jeśli zginiemy, a będzie się to zdarzać dość często, zostaniemy cofnięci do ostatniego punktu kontrolnego, reprezentowanego przez zapalane przez nas latarnie.

oscura_5

Jest ich sporo, a ich obecność jest często poprzedzona trudniejszymi wyzwaniami. Natrafiając na nie, przydatna stanie się umiejętność Oscury do spowalniania czasu. Aby z niej skorzystać, musimy mieć uzupełniony pasek mocy, którą zdobywamy poprzez zbieranie kawałków światła. Aby spowolnić czas, należy przeciągnąć palcem po ekranie w bok. W razie jej braku, możemy przejść poziom bez wykorzystywania tej mocy, ale będzie to od nas wymagać bardzo dobrego refleksu. Naszym bohaterem poruszamy się na boki używając jednego z dwóch systemów kontroli. Standardowy jest trudny do obsługi. Dotykając brzegów ekranu idziemy w lewo lub w prawo. Aby skoczyć, trzeba będąc w ruchu nacisnąć przeciwległy bok ekranu. Aby skoczyć w miejscu, musimy wcisnąć naraz oba boki ekranu dotykowego. W związku z tym ten rodzaj sterowania jest tak samo pomysłowy i oryginalny, jak niepraktyczny. Na szczęście możemy przerzucić się na klasyczny system, w którym każda z czynności w grze, kontrolowana jest przez osobny przycisk.

Chcesz wszystkie gwiazdki? Nie tak prędko…
Po przejściu poziomu dostajemy punktację, bazującą na czterech czynnikach: czasie, ilości śmierci, zebranych kołach zębatych i odłamkach światła. Żeby zdobyć maksymalną ilość punktów w  każdym z 12 poziomów, należy być zwyczajnie perfekcyjnym. Trzeba nie tylko pochwalić się bardzo dobrym wyczuciem podczas skakania, czy wykorzystywania spowalniacza czasu, ale doskonałym refleksem i zwinnymi palcami.

Oscura jako gra na telefon, ma rzadko spotykaną, wysoką wartość artystyczną; począwszy od rzucającej się w oczy, kontrastowej grafiki, po klimatyczną oprawę audio. Mamy do czynienia z grą kolorów – większość elementów jest całkowicie czarna lub czarno-biała, a kolory pojawiają się w postaci wyrazistych teł czy oczów potworów. Nawet w momencie śmierci, muzyka jest gwałtownie zatrzymywana poprzez charakterystyczny dźwięk, który możemy usłyszeć podnosząc w gramofonie igiełkę z płyty. Ilość tego rodzaju malutkich, lecz bardzo wyrazistych detali, czy również zachowanie potworów i jakość animacji, wprawią niejednego gracza w osłupienie.

oscura_4

Pobierz grę na Androida
Pobierz grę na iPhone

Oscura w Google Play
Oscura w iTunes

ocena_4_recenzja_gnt
Plusy
Grafika
Muzyka
Bywa wymagająca
Przekonujący powrót do klasyki

Minusy
Mała ilość poziomów
Trochę kłopotliwe sterowanie

 

Podsumowanie
Oscura to zdecydowanie gra kompletna i znakomita platformówka. Styl graficzny, intro wprowadzające, wygląd menu, design poziomów oraz przeróżne detale, składają się na bardzo przekonującą, wręcz magiczną produkcję. Sterowanie bywa kłopotliwe, ale tylko na początku naszej przygody z tą aplikacją – reszta to kwestia przyzwyczajenia się. Gorzej jeśli chodzi o małą liczbę poziomów, bo niestety gra jest krótka i chciałoby się zdecydowanie więcej nowych poziomów.

Oscura jest dostępna na Androida oraz iOS

919 wyświetleń

Przeczytaj inne:
Clash of Clans recenzja

Dzisiaj jedna z najpopularniejszych strategii i darmowych gier na telefon iPhone - Clash of Clans odbiega poziomem jakości od wielu

Zamknij