Plemiona recenzja

Lata mijają, a wiekowe i popularne strategie online, doczekały się drugiej młodości w postaci wersji mobilnych. Bezpłatnie możemy grać zarówno na smartfonie, tablecie, jak i w przeglądarce!

plemiona_2

Plemiona to popularna strategia online stworzona przez Innogames, twórców takich hitów Free to Play, jak Grepolis, Forge of Empires czy kowbojskiego The West. Ta darmowa gra strategiczna przenosi nas do średniowiecza, w którym zostajemy feudalnym władcą. Kolejny raz będziemy rozbudowywali od podstaw swoją mieścinę, dbając o przypływ pieniędzy i surowców. W zasadzie mechanika rozgrywki nie powinna zaskakiwać nikogo, kto ma już na swoim koncie, jakieś darmowe gry strategiczne online. Pierwsze kroki w grze to wybudowanie tartaku i huty żelaza, a potem przychodzi kolej na cegielnie, zagrodę, koszary czy warsztat. Z każdym wybudowanym budynkiem, rozgrywka staje się troszkę bardziej skomplikowana, a gdy zbudujemy odpowiednią armię, możemy ruszyć śmiało do walki z innymi graczami online. Jednostki dostępne w grze są oczywiście średniowieczne, więc spodziewajcie się łuczników czy rycerzy. Rekrutacja porządnej armii to przynajmniej kilka tygodni inwestowania, więc zanim przejdziecie do działań wojennych, musicie dysponować niezłą siłą i skutecznym sojuszem. Rzut oka na mapę, gdzie osadzona jest nasze miasto i już możemy wybierać potencjalny cel ataku – miasta innych graczy.

plemiona_1

Ponieważ wersja mobilna i przeglądarkowa są dostępne w języku polskim, możemy w grze spotkać wielu graczy z naszego pięknego kraju. Dzięki temu o wiele lepiej wychodzi kontakt pomiędzy członkami gildii, już nie mówiąc o przyjemniejszym klimacie podczas gry. Jeden mały minus jest taki, że pisanie na telefonie jest znacznie, znacznie wolniejsze niż przy użyciu klasycznej klawiatury. Wydanie mobilne gry, a więc aplikacja do pobrania na nasze urządzenia mobilne, to w praktyce druga młodość Plemion. Widać, że Innogames uczy się tego coraz lepiej, szczególnie po wydaniu wersji mobilnej Grepolis. Nie tylko możemy grać o wiele wygodniej przy użyciu ekranu dotykowego, ale podziwiać rozsądnie dostosowane menu, przyjemną grafikę (w wersji mobile gra wygląda znacznie lepiej!) oraz większą kontrolę nad swoim miastem. Logowanie się do gry jest bardzo szybkie i w związku z tym, mikropłatności są mniej odczuwalne ze względu na dostępność gry w telefonie lub tablecie.

plemiona_3

Musze przyznać, że w gry tego typu gra się o wiele przyjemniej, co odczułem wyraźnie już przy doskonałej bezpłatnej karciance, Duel of Champions. Mam szczerą nadzieje, że doczeka się wersji mobilnych także innych strategii, wliczając w to Settlers Online, Forge of Empires czy Anno Online. Multiplatformowość to wyraźna przyszłość wielu gier, a już na pewno gier strategicznych online.

W ramach mikropłatności, gracze mogą zakupić konto premium, które pozwala m.in. na kolejkowanie budowy, dodatkowy panel menu, wyłączenie reklam, ułatwienie rekrutacji jednostek i wiele innych rozwiązań pomagających podczas rozgrywki. Jak w większości bezpłatnych strategii, mikropłatności mają mocny wpływ na rozgrywkę.

Plemiona na Google Play
Plemiona na iTunes

[yasr_multiset setid=0]

ocena_4_recenzja_gnt

Plusy
Mobilna, druga młodość Plemion!
Klasyka
Wygodne menu
Solidne wykonanie

Minusy
W przeglądarce wygląda słabiutko
Już niedługo Plemiona 2..

 

Werdykt
Plemiona to jedna z najpopularniejszych i wiekowych gier strategicznych dostępnych na polskim rynku Free to Play. Jest z jednej strony fenomenem i grą, którą została wydana niemal w tym samym monecie, jak klasyczny już Ogame czy Travian. Zdaje sobie sprawę, że pod wieloma względami jest grą przestarzałą, a już niedługo zostanie wydana druga część (Plemiona 2!), ale muszę docenić jej wkład w spopularyzowanie gier typu Free to Play.

 

[yasr_visitor_votes size=”large”]

 

1698 wyświetleń

Przeczytaj inne:
Jetpack Joyride recenzja

Jetpack Joyride to jedna z najbardziej znanych gier mobilnych od studia Halfbrick, odpowiedzialnego za m in hit Fruit Ninja. Barry

Zamknij