Puzzle Craft recenzja

Połączenie gry logicznej z budowaniem własnej osady? Puzzle Craft to rewolucyjne połączenie dwóch typów gier, prosto od studia Chillingo. Zapraszam na jedną z najlepszych gier, jakie pojawiły się na platformy mobilne!


Mała rewolucja

Na pierwszy rzut oka, może wydawać się, że Puzzle Craft to kolejna ze społecznościowych gier online, w której gracze mają za zadanie rozwijać swoje miasto lub osadę. Nic bardziej mylnego. Po pierwsze, w grze nie ma trybu kooperacji, a po drugie, opiera się na zupełnie innych mechanizmach. Gra łączy budowanie własnej osady, z dwoma minigierkami, w których musimy zbierać w zręczny sposób surowce niezbędne do rozwoju. I tutaj wchodzimy w małą grę logiczną, polegającą na skreślaniu minimum 3 typów surowca, jeśli sąsiaduje ze sobą. Zabawa w skreślanie ma miejsca na planszy, mającej 6 na 6 pól – pojawiają się na niej zboże, marchew, świnki, drzewa czy trawa. Po prostu, jedziemy palcem po ekranie dotykowym, zaznaczając np. zboże, po czym ciach – następuje zebranie surowca do naszego „plecaka”. Pisałem o dwóch mini grach, bo dzielą się na dwa rodzaje – zbieramy płody rolne, albo bawimy się w górnika, zbierając kamień, żelazo, węgiel czy cenne srebro. Mając surowce, możemy wykorzystywać je do budowania naszej osady. Skrótem, jak w innych darmowych grach na telefon jest oczywiście wydawanie waluty, choć w Puzzle Craft i tak dostajemy jej całej sporo. Mimo zastosowania modelu freemium, a więc obecności wewnętrznego sklepu w aplikacji, gra nie będzie wyciskać z nas pieniędzy. Niestety, bardzo rzadko deweloperzy tak łagodnie się z nami obchodzą.

Możemy wynajmować robotników, po tym jak zbudujemy domki mieszkalne. Rolą robotników jest zwiększanie efektywności zbierania surowców. Żeby jednak sprawę nieco skomplikować, robotnicy mogą nam pomóc tylko przy jednym typie surowca. Konkretnie, podczas gdy musimy zebrać 10 jednostek zboża, by mieć chleb, wynajęcie jednego robotnika, obniża kosz chleba o 1 punkt (do max 5). Po jakimś czasie sami zobaczycie ich pozytywną rolę.

Trzeba przyznać, że mini gierki, na które idzie najwięcej czasu, napędzają znakomicie zabawę. Kiedy chcemy przerwy, możemy ją zrobić i poczekać, aż budynki naszej osady wygenerują narzędzia ułatwiające zebranie surowców! W naszej osadzie możemy wybudować też budynki działające jako różne bonusy podczas mini gierek – np. nie ma potrzeby płacić punktami ruchu za zebranie zboża lub kur.

Oprawa audiowizualna jest jednym słowem świetna. Żywa, pełna kolorów, lekko humorystyczna i karykaturalna, a na dodatek znakomicie zrealizowana pod każdym możliwym względem – Puzzle Craft łączy prostotę ze znakomitym pomysłem. Od strony technicznej, nie mam do gry jakichkolwiek zastrzeżeń, choć spotkałem się opiniami, że na iOS były problemy związane ze znikaniem stanu gry – na szczęście mnie to nie spotkało…


(Puzzle Craft zwiastun)

Plusy
Wciąga i to niemiłosiernie!
Doskonałe połączenie dwóch gatunków!
Czarujący gameplay
Kolorowa grafika

Minusy
???

 

Podsumowanie
Gra nigdy nie jest, ani specjalnie trudna, ani frustrująca – gwarantuje znakomitą zabawę i niezmącony relaks. Do Puzzle Craft, wraca się z czystą przyjemnością, chociaż muszę przyznać, że gameplay jest w znacznej mierze powtarzalny. Nie przeszkadzało mi to jednak w żaden sposób. Dodatkową zaletą są bardzo łagodne mikropłatności, pokazujące, że można tworzyć dobre i nie nachalne rozwiązania freemium. Warto zagrać!

Puzzle Craft jest dostępna na Androda, iOS oraz Windows Phone.

1631 wyświetleń

Przeczytaj inne:
Shakes & Fidget recenzja

Dzisiaj przyszła pora na kolejną grę cross-platformową, dostępną w oknie przeglądarki oraz na naszym telefonie. Shakes & Fidget jest utrzymanym

Zamknij