Slice It

Pamiętacie w czasach szkolnych, jak podczas lekcji matematyki, mieliśmy zadanie podzielenia figury na równe części? W tej fascynującej grze logicznej, mamy za zadanie podzielić figurę, mając przy tym określoną ilość ruchów do wykonania. Nie musimy przy tym wykonywać żadnych skomplikowanych obliczeń.

slice_it_1

Przetnij to!
Slice It jest jednym z przykładów, jak powinno się robić logiczne gry na telefon. Pierwsze poziomy nie są jedynie prostymi zapychaczami, mającymi nauczyć nas jak grać. Pierwszy poziom jest oczywiście bardzo łatwy, jednak pierwsze schody zaczynają się już podczas pierwszych kilku etapów. Każdy z nich polega na tym samym – na przecięciu figury na docelową ilość części. By to zrobić, musimy wykonać linię cięcia przeciągając palcem. Jest to mało wygodne, gdyż nierzadko w ten sposób, będziemy zmuszeni poprawiać wstępną pozycję cięcia i równe podzielenie figury, będzie nam przychodzić niemałym z trudem. Dopiero jednak w okolicach 10 poziomu dowiadujemy się, że możemy używać dwóch palców, by móc wykonać równiejszą linię. Daje to o wiele lepszą precyzję i dzięki temu, możemy osiągnąć łatwiej „Perfect”, czyli największą możliwą ilość punktów – gwiazdek, przy jednoczesnym idealnie równym cięciu.

By zaliczyć dany poziom gry na telefon, wystarczy, że przetniemy figurę na wymaganą ilość części. Ostateczna punktacja zależy od tego, jak równe procentowo względem siebie są wszystkie kawałki. Przy najmniejszych proporcjach możemy liczyć najwyżej na „Clear”, a jak idealnie ułożymy linie, to nawet wspomniane wcześniej „Perfect”. Z tego powodu w Slice It jest łatwiejsze do gry na urządzeniach z większym ekranem, gdyż piksel różnicy potrafi spowodować, że zabraknie nam do ideału zaledwie kilku dziesiątych procent. W takich przypadkach, dużym udogodnieniem bywa przycisk „Undo”, który pozwala na cofnięcie ruchu. Nie kosztuje on żadnych punktów karnych. Podobnie nie ma limitu czasowego podczas przechodzenia normalnych poziomów.

slice_it_3

A gdy dodamy licznik…
Jeśli jednak mamy ochotę na trochę myślenia pod presją, możemy pobawić się w drugim trybie gry, Quick Game. Ile jesteśmy w stanie przeciąć figur w ciągu 60 sekund? Tutaj będziemy mogli się przekonać. Grając w ten tryb dostajemy losowe, różnie ułożone zestawy figur, które mamy jak najszybciej przeciąć. Niezależnie od tego czy nam się to uda czy nie, przechodzimy losujemy kolejną figurę. Głównym celem jest zdobycie jak największej ilości punktów za każdą figurę. Dobrym sposobem jest zaliczanie każdej z nich na „Perfect”, gdyż dostajemy wtedy bonus do czasu w postaci trzech sekund. Poziom trudności jest zróżnicowany i gra potrafi być miejscami wymagająca. Jednocześnie jednak będąc bardzo intuicyjną i nie wymagającą samouczka, by zrozumieć jej gameplay. Grając w niektóre poziomy, bywają momenty, że rozwiązanie danej zagadki wydaje się bardzo skomplikowane, podczas gdy jest ono banalnie proste. Miałem kłopoty z kilkoma poziomami i bardzo się cieszę, że moje nauczycielki matematyki, nie widziały moich popisów, jak dzielę figurę np. na 9 części.

slice_it_2

Dużym atutem aplikacji jest charakterystyczna, „zeszytowa” oprawa graficzna. Wszystkie elementy w grze, łącznie z figurami, zostały wystylizowane jakby były ręcznie narysowane kredkami. Figury przecinamy na kartce papieru. Wszystkie wskaźniki na ekranie są przyklejone taśmą lub jakoś prowizoryczną karteczką. Ogólnie całość daje wrażenie „szkolnej” atmosfery. Zwraca uwagę przywiązanie do detali, ze strony twórców gry. Przykładem jest zmiana koloru figury po każdej nieudanej próbie lub rozpoczęcia poziomu od nowa. Co do wad, znalazłem tylko jeden, a jest nieco uboga oprawa dźwiękowa; podczas gry towarzyszy nam wyłącznie jeden motyw dźwiękowy. Nie przeszkadza on zasadniczo podczas pierwszych 20-30 poziomów, jednak w późniejszych etapach, może trochę irytować. Oczywiście możemy go po prostu wyłączyć w menu.


(Slice it zwiastun)

Pobierz grę na Androida
Pobierz grę na iPhone

Slice It w Google Play
Slice It w iTunes

ocena_4_recenzja_gnt
Plusy
Oryginalna
Zróżnicowany poziom trudności
Wymaga myślenia
Geometria!

Minusy
Powtarzający się motywy muzyczny
Geometria?!

 

Podsumowanie
Osobiście, byłem nieco sceptyczny, biorąc pod uwagę, uczucia jakie żywię do matematyki, ale po kilku minutach gry, przekonałem się do niej; jej oryginalność, bardzo zróżnicowany poziom trudności – część poziomów przejdziemy od razu, a część…wymaga więcej czasu – i ogólny poziom rozgrywki jest bardzo zachęcający. Slice It dostarcza mnóstwo zabawy i jest na pewno jedną z najciekawszych gier logicznych, dostępnych na platformy mobilne. Aplikacja w sam raz na chwilę dobrej zabawy z odrobiną myślenia, lub odwrotnie…w końcu kto kocha matematykę i geometrię?!

Slice It jest dostępne na Androida i iOS.

910 wyświetleń

Przeczytaj inne:
The Bard’s Tale recenzja

Bard – drobny cwaniaczek i lekkomyślny bawidamek, a wg niektórych, zwykły idiota z lutnią, mający więcej szczęścia niż rozumu. Bard's

Zamknij