Spirits recenzja

Spirits to prześwietna gra logiczna, która od dwóch lat święci triumfy na platformie iOS, w tym roku nareszcie trafiła na telefony z systemem Android. Nieważne czy w przeszłości byliście fanami popularnych Lemingów, czy nie macie pomysłu jak spędzić dzisiejszy wieczór – Spirits jest jedną z gier na telefon, w które TRZEBA zagrać.

spirits_1

Starsi z nas, z pewnością pamiętają słynną serię gier Lemmings, w której torowaliśmy drogę małym, zielonowłosym humanoidalnym stworkom, by uratować ich od rychłej śmierci. Ta seria to już klasyka, sam spędziłem dziesiątki godzin ratując przyjazne lemingi przed marnym końcem. Dzięki pracy mało znanego studia Spaces of Play, możemy powrócić do wspomnień, grając w duchowego następcę Lemingów – Spirits.

Naszym podstawowym zadaniem w grze jest doprowadzenie tytułowych duszków do magicznego wiru. Podobnie jak we wspomnianych Lemingach, duszki idą bezkrytycznie w jednym obranym kierunku, nie zważając na wszelkie pułapki, jakie na nich czyhają. Wtedy pojawiamy się My, zmieniając w odpowiednim czasie i miejscu, pojedynczego duszka w dmuchającą chmurę, dając możliwość przelotu innym, czy też kopiemy dół w ziemi, tworząc reszcie nową drogę.

spirits_2

Nasze duchy nie są całkowicie bezradne i są zaopatrzone w różne zdolności, dając nam możliwość bezpiecznego przeprowadzenia ich do celu, co nie jest to jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać. Poza doborem przemiany, trzeba obrać odpowiedni kierunek, w jakim ma chmurka tworzyć podmuch. Samo miejsce, w jakim się przemienimy, musi być również dobrane z dużą dozą precyzji, ponieważ nawet pół centymetra może nam zepsuć cały poziom. Na dodatek goni nas czas, w postaci budzących się jeden po drugim duszków. Na szczęście nie budzą się szybko, co daje nam trochę czasu na reakcję i przygotowanie trasy dla naszej grupy duszków. Jeśli uważamy, że wszystko mamy pod kontrolą, możemy z poziomu menu obudzić wszystkie duszki lub przyspieszyć rozgrywkę przytrzymując lewą dolną część ekranu.

Sztuka w telefonie
Pierwszym elementem, jaki zwrócił moją uwagę, jest ciepła, pastelowa oprawa graficzna. Lekko rozmazana, nierażąca w żaden sposób kolorystycznie, nadaje grze głęboką, wręcz senną atmosferę. Nie można zapomnieć też o muzyce, która jak już wcześniej wspominałem, komponuje się z całością idealnie. Zainteresowani, w ową ścieżkę dźwiękową mogą się zaopatrzyć poprzez stronę domową Spirits, płacąc zaledwie dwa dolary.

spirits_3

Sama rozgrywka została wykonana na bardzo wysokim poziomie. Pomysł na grę nie jest szczególnie odkrywczy, ale nie ma to praktycznie żadnego wpływu na ostateczny odbiór. Aby przejść etap w 100%, ilość wykorzystanych do stworzenia trasy duszków, nie może przekroczyć określonej przez planszę liczby. I tak przez kolejne poziomy przeprowadzamy rzesze małych duszków, starając się zebrać leżące na ziemi roślinki, które również nam są potrzebne, aby uzyskać jak najwyższy wynik. Aplikacja zaskakuje pod wieloma względami, prezentując od klimatycznej, doskonale wpasowującej się w styl gry muzyki, po piękną i klimatyczną, ręcznie wykonaną grafikę. Patrząc na grę, nie można pozbyć się wrażenia, że twórcy przy produkcji, wyraźnie inspirowali się filmami animowanymi japońskiego studia Ghibli, w szczególności Księżniczką Mononoke. Tam również mamy do czynienia z podobnym klimatem, zakrawającym o sferę snu. Gdy późnym wieczorem i przy zgaszonym świetle założymy sobie słuchawki na uszy, trzeba uważać, gdyż w Spirits bardzo łatwo jest „wsiąknąć” i ocknąć się dopiero po kilku godzinach.

Niestety poziomów jest mało, bo 47, ale pomimo tego starczą nam na dość długo. Przykładowo o ile w takim Angry Birds przejście jednego poziomu zajmuje około minuty do dwóch, to przy Spirits spędzimy trochę czasu, zanim ukończymy planszę z dobrym wynikiem. I dla wielu nie będzie to z pewnością czas stracony.


(Spirits zwiastun)

Pobierz grę na Androida
Pobierz grę na iPhone

Spirits w Google Play
Spirits w iTunes

[yasr_multiset setid=0]

ocena_5_recenzja_gnt
Plusy
Klimat
Grafika i muzyka
Rozgrywka
Udanie nawiązuje do klasycznych Lemingów

Minusy
Niewiele poziomów

 

Podsumowanie
Spirits to gra piękna, spokojna i wymagająca od naszych szarych komórek, logicznego myślenia. Aplikacja posiada w wiele cech, których próżno szukać wśród wielu współczesnych tytułów, bo jest robiona i z pomysłem, i z wielką starannością. Kibicuję każdemu studiu, starającemu się stworzenie czegoś wyjątkowego i to właśnie udało się załodze Spaces of Play. Zdecydowanie warto zagrać, szczególnie jeśli jesteście fanami Lemingów.

 

[yasr_visitor_votes size=”large”]

 

898 wyświetleń

Przeczytaj inne:
Blood Brothers recenzja

Blood Brothers to mroczna gra RPG, w której wcielamy się w przemienionego w wampira bohatera. Napędzany zemstą, mając przy sobie

Zamknij