Superbrothers Sword & Sworcery recenzja

Superbrothers Sword & Sworcery to bardzo nietypowa, ale i wspaniała produkcja od Superbrothers i Capybara Games, z wyjątkowym soundtrackiem stworzonym przez Jima Guthrie.

superbrothers_sword_sworcery_3

Ruszamy na niebezpieczną wyprawę, odzyskać magiczną księgę zwaną Metatome, pozwalającą czytać w myślach innych ludzi. Przygotujcie się jednak, na coś zupełnie innego od wszystkich gier na telefon z jakimi się spotkaliście. Sword and Sworcery nie da się opisać, w sposób typowy, choć widzę pewne podobieństwo do gier przygodowych w stylu The Secret of Monkey Island, w których głównie badamy środowisko, zbieramy przedmioty i rozmawiamy z napotkanymi postaciami. Brzmi to wszystko jednak zbyt banalnie i nie oddaje tego, co oferuje sama gra i co można w niej przeżyć. Z jednej strony, pobudza intelektualnie, z drugiej, nasyci wyższe potrzeby związane z odczuwaniem estetyki – tak, oprawa audiowizualna jest bardzo istotną częścią Superbrothers Sword & Sworcery. Po kilku godzinach z grą, poczułem w całości niesamowity i głęboki świat, żeby nie powiedzieć, że wręcz magiczny.

superbrothers_sword_sworcery_1

Superbrothers Sword & Sworcery w dużej mierze, opiera się na rozwiązywaniu zagadek. Spotkamy w niej takie, które można wykonać praktycznie od razu oraz nieco trudniejsze, wymagające od nas nieco więcej czasu i kombinowania. Większość z zadań rozwiązujemy poprzez analizę otoczenia, albo po prostu, dotykana wszystkiego dookoła, w miarę odkrywania nowych terenów – ta łopatologiczna metoda sprawdza się chyba najlepiej. Oczywiście czeka nas w grze trochę walki, choć ten element rozgrywki, wydaje się nieco prymitywny w stosunku do reszty. Tapujemy albo wirtualny przycisk ataku, albo obrony, w zależności od potrzeby. Czy wymaga to refleksu? Odrobinę. Jeżeli zginiesz w walce z bossem, musisz raz po raz obserwować długie wprowadzenie, choć Sworcery wyjaśnia, że gra nie jest dla niecierpliwych i nerwowych graczy.

superbrothers_sword_sworcery_2

Sword and Sworcery posiada wspaniałą grafikę i muzyką i nie dajcie się zwieść pikselom widocznym na screenach. Styl graficzny w całości oparty o piksele jest celowym zabiegiem twórców za celowy wybór, a nie pójściem na jakąkolwiek łatwiznę. Początkowy sceptycyzm zastąpiła fascynacja i muszę przyznać, że od strony audiowizualnej, gra robi nieziemskie, surrealistyczne wręcz wrażenie. Muzyka? Nie spotkałem się jeszcze z tak wysokiej jakości muzyką w grze mobilnej. Muzyka utrzymuje mroczny i zagadkowy zarazem klimat, stając się mocnym filarem tej niezwykłej produkcji. Za soundtrack odpowiedzialny jest Jim Guthrie, a o jej jakości i wyjątkowości świadczy wydanie muzyki osobno. Polecam namierzyć soundtrack, korzystając z Youtube.


(Superbrothers Sword & Sworcery zwiastun)

Plusy
Oryginalność
Fantastyczna muzyka
Grafika
Klimat

Minusy
Nie podejdzie każdemu

 

Podsumowanie
Superbrothers Sword & Sworcery jest bardzo nietypowa i nie jest to gra, którą można klarownie zaklasyfikować, albo porównać do jakichkolwiek innych gier na telefony. Dziwna? Nietypowa? Jak najbardziej. Jednak Kontakt z nią, był dla mnie wyjątkowym i bardzo interesującym doświadczeniem. Superbrothers Sword & Sworcery nie jest grą freemium, w związku z tym, musimy wyciągnąć z kieszeni te kilka złotych. Wierzcie mi jednak, gra jest warta swojej ceny. Warto zagrać!

1178 wyświetleń

Przeczytaj inne:
Heroes Call recenzja

Macie ochotę na odrobinę akcji?! Kąskiem na weekend jest świetny darmowy RPG Heroes Call, stworzony przez firmę Defiant Development. Konkretniej rzecz ujmując jest to hack’n’slash, przypominający trochę...

Zamknij