World of Goo

W dzisiejszych czasach w grach liczy się przede wszystkim oryginalny i dobrze zrealizowany pomysł. World of Goo, zdobywca wielu branżowych nagród i dostępny od niedawna, jako gra na telefon, spełnia ten warunek i po raz kolejny udowadnia swoją wysoką wartość.

Witamy w Świecie Glutów
Tytuł ten został wydany po raz pierwszy na komputery jeszcze pod koniec 2008 roku. Wraz z Braid’em i Minecraft’em, przyczynił się do popularyzacji gier niezależnych (indie), dzięki czemu świat graczy zwrócił swój wzrok ten typ gier. Jako ciekawostkę dodam, że podczas premiery deweloperzy dali graczom wolną rękę do tego, ile chcą zapłacić za ich grę – pionierski i wyjątkowy marketingowo pomysł na model sprzedaży. World of Goo, bardzo szybko stało się hitem i w efekcie doczekaliśmy się wersji na prawie każdą dostępną platformę, między innymi telefony i tablety.

Cel gry jest bardzo prosty – stworzyć za pomocą zebranych po drodze glutów konstrukcję, która dotrze do wsysającej je rury. Należy to zrobić jak najmniejszą liczbą ruchów i wykorzystując specyfikę otoczenia, raz bardzo pomocnego, innym razem utrudniającego nam ostateczne wykonanie zadania. Wykonany w 2D tytuł został podzielony na pięć rozdziałów, z czego każdy z nich posiada kilkanaście poziomów. Mają one własny graficzny styl, muzykę i atmosferę, co jest jednym z najmocniejszych atutów World of Goo.

world_of_goo_3

Aby zbudować konstrukcję, należy wziąć używając palca jednego z posiadanych glucików i przeciągnąć go nieco wyżej, ponad wieżę. I kolejnego. I kolejnego, aż wieża będzie wystarczająco wysoka, aby móc dotrzeć do wyznaczonego miejsca. Trzeba mieć na uwadze, że ilość dostępnych glutów jest ograniczona – całe wyzwanie polega na tym, żeby wykorzystać przy budowie konstrukcji jak najmniej glutów. Jeśli zbierzemy ich w ostateczności więcej, niż poziom tego wymaga, możemy liczyć na dodatkowe bonusy.

Którego by tu..
Glutów mamy kilka rodzajów i każdy z nich posiada unikalne zdolności. Najbardziej podstawowy z nich – czarny – potrafi stworzyć połączenie z trzema innymi kulkami. Przeźroczyste gluty przydają się do tworzenia łańcuchów, dzięki umiejętności przyczepiania się do zaledwie dwóch kulek. Zielone podobnie jak czarne, wymagają trzech innych, ale można je odczepiać. Poza nimi są jeszcze bombowe, wodne, albinosy i wiele innych do odkrycia podczas gry.

Ludzie szukający wyzwania i chcący wypróbować swych sił w rywalizacji w Świecie Glutów, z pewnością rzucą okiem na tryb World of Goo Corporation. Jest to dodatkowy „rozdział” dostępny z głównego poziomu menu. Jeśli zastanawialiście się, po co zdobywać więcej glutów niż wymaga tego normalnie poziom, odpowiedź znajduje się właśnie w tym trybie. Wszystkie gluty zdobyte nadprogramowo, wykorzystywane są do zbudowania jak największej wieży. W każdym dowolnym momencie możemy porównać swój dotychczasowy wynik z innymi grającymi.

Jest multum dostępnych poziomów i zapewniają one rozrywkę na niezliczoną ilość godzin. Każdy z nich jest inny, posiada unikalną atmosferę wspomaganą przez dobrze skomponowaną i „pasującą” muzykę. Glutowate stworki wydają z siebie śmieszne dźwięki za każdym razem, gdy ich używamy, a zróżnicowanie dźwięków sprawia, że nie jest to irytujące, a zabawne. Oprawa graficzna World of Goo również zaskakuje kolorystycznie i samo oglądanie lokacji potrafi być czystą przyjemnością; to zdecydowanie kolejny silny punkt tej gry.


(World of Goo zwiastun)

Pobierz grę na Androida
Pobierz grę na iPhone

World of Goo na Google Play
World of Goo na iTunes

ocena_5_recenzja_gnt
Plusy
Oryginalny pomysł
Doskonałe wykonanie
Wciąga, bardzo wciąga
Duża ilość zróżnicowanych poziomów
Gra z klimatem

Minusy
Sterowanie może być problematyczne na mniejszych ekranach

 

Podsumowanie:
Jedna z najprzyjemniejszych gier logicznych, w jakie kiedykolwiek zagrałem. World of Goo jest niesamowitą i pod każdym kątem bardzo dopracowaną grą, dlatego wyjątkowo trudno jej cokolwiek zarzucić. Popularność aplikacji do dziś przyniosła deweloperom bardzo duże zyski i imponującą ilość fanów, czekających niecierpliwie na jej sequel. Zamiast zadawać sobie pytanie „czy gra jest warta zakupu?”, lepiej spytać się samego siebie „czy coś mnie powstrzymuje przed zakupem?”.

World of Goo jest dostępne na Androida, iOS, PC i wiele innych platform

1345 wyświetleń

Przeczytaj inne:
Spider-man Unlimited recenzja

Gameloft kolejny raz raczy nas grą z przygodami Człowieka Pająka! Co tym razem? Kolejny darmowy biegacz, których już tak wiele

Zamknij