Aion Online recenzja

W ramach małej odmiany od gier na telefony – Aion Online, darmowa gra MMORPG niedawno wydana w języku polskim przez Ncsoft. Smoki, walka w przestworzach oraz wciągające PvP to tylko część atutów tej produkcji rodem z Korei.

aion_online_1

Asmodianie, Elyiosi oraz Balaurowie
Aion Online został kilka lat temu przekształcony, z subskrypcyjnego MMORPG, w darmową grę free to play. Niedawno, twórcy poszli jeszcze dalej i wydali Aiona w całości po polsku! To znakomita okazja, by przyjrzeć się sztandarowej produkcji NCsoftu. Świat Aiona jest w stanie podziału na 3 główne strefy, a każdą z nich zamieszkuje odrębna z ras. My możemy wybrać przedstawicieli dwóch z nich, czyli Elyosów oraz Asmodian. Trwa wojna wszystkich ze wszystkimi, a trzecią rasą pozostają źli i paskudni Balaurowie – mieszkają sobie w przestrzeni pomiędzy kontynentami, Abyss (Głębia). Tam właśnie trwają wyniszczające walki pomiędzy wszystkimi rasami, a z perspektywy graczy, wielka jatka w postaci PvP.

Fantastycznie prezentuje się system tworzenia postaci – mamy olbrzymi wybór detali za sprawą bardzo zaawansowanego edytora postaci. Jeśli starczy nam tylko cierpliwości, możemy stworzyć praktycznie każdego! Może robienie własnego klona jest dziwne i skomplikowane, ale zrobienie kogoś wyglądającego jak ulubiony aktor czy piosenkarz? Czemu nie?! Ostatni tak zaawansowany system, albo do niego zbliżony, widziałem tylko w Age of Conan. Do wyboru mamy 4 klasy postaci, które mają 2 specjalizacje, a to daje nam w praktyce 8 klas.

aion_online_2

Po stworzeniu postaci, wchodzimy do właściwej części gry i czeka na nas samouczek, który jest w całości po polsku, wraz z kwestiami mówionymi. Świetne ułatwienie! Aion Online opiera się głównie na wykonywaniu misji, choć w praktyce, sprowadzają się one do grindu i walki z potworami. Zwykłe misje są raczej dość sztampowe i nie odbiegają od tego, co widzieliśmy już wielokrotnie w grach MMORPG. Twórcy chwalą się kilkoma tysiącami zadań, ale raczej poszli w ilość, a nie koniecznie, w jakość. Zupełnie inne są główne zadania, którym towarzyszą ciekawe krótkie filmiki, na dodatek przetłumaczone na język polski. Właśnie za ich sprawą, poznajemy fabułę gry i losy naszej postaci w toku trwającej wojny. Przyjdzie nam zwiedzić wiele ciekawych miejsc i walczyć z wieloma potworami, które nawiasem mówiąc, robią się stopniowo coraz bardziej do siebie podobne. Poza tym instancje, zadania drużynowe dające szanse na potężną nagrodę, prawdziwe bogactwo artefaktów – słowem, świat Aiona jest rozległy i trudno się w niej nudzić.

aion_online_3

Najwięcej akcji czeka na nas w Abyss, czyli Głębi, gdzie toczy się krwawa walka między wszystkimi trzema rasami. Co jakiś czas, te obszary są napadane przez frakcje smoków, atakujących, co tylko popadnie. Mechanika walki generalnie jest zbliżona do innych gier MMORPG, choć tutaj wprowadzono atak łańcuchowy, dzięki któremu nasza postać jest w stanie wykonać serię kilku ataków, jeden po drugim. Kolejny mocny punkt gry to walka w powietrzu, która generalnie jest super, ale niestety możemy to zrobić tylko na jakiś czas. Rozczarowujące ograniczenie. Możemy latać powyżej 10 poziomu doświadczenia.

Mikropłatności oferują różny asortyment produktów. Możemy znaleźć przedmioty zwiększające ilość zdobywanego doświadczenia, potężne zbroje i broń, oraz specjalne wierzchowce. Ceny są raczej zachodnie, ale niestety do tego trzeba się przyzwyczaić – szkoda, że nie mamy zachodnich zarobków, skoro cenami od dawna na nim jesteśmy…

ocena_4_recenzja_gnt

Plusy
Grafika
Można latać!
Edytor tworzenia postaci
PvP

Minusy
Dużo grindu

 

Podsumowanie
Aion Online to uznana marka na rynku gier MMORPG, pomimo wydania w 2007 roku. Grafika robi bardzo dobre wrażenie, podobnie z resztą jak PvP i możliwość latania! Polska wersja językowa i polski serwer to dodatkowy smaczek zachęcający do wejścia w świat Aiona. Problemem jest niestety grind, ale nie aż tak bardzo nużący, jak w innych wschodnich MMORPG (np. piekielnie farmerski Lineage 2). W co grać? W TERA Online i Dungeon and Dragons Neverwinter, czy może Star Wars: The Old Republic? Radzę przetestować każdą z nich.

Aion Online wymagania systemowe

Minimalne wymagania
System – Windows XP/Vista/7/Windows 8
Karta graficzna – GeForce 5/ATI 9800
CPU – 2.2GHz Pentium 4/AMD 2400+
RAM – 1GB
HDD – 22 GB wolnego miejsca

Rekomendowane wymagania
System – Windows XP/Vista/7/Windows 8
Karta graficzna – 256MB Geforce 7800+/Radeon X1900+
CPU – 2 GHz Core 2 Duo/AMD 3500+
RAM – 2 GB
HDD – 22 GB

1742 wyświetleń

Przeczytaj inne:
Grepolis recenzja

Grepolis to bardzo popularna strategia znana z przeglądarek, dostępna od jakiegoś czasu także na telefon, poprzez aplikacje na Androida oraz

Zamknij