Allods Online recenzja

Allods Online to jeden lepszych darmowych klonów World of Warcraft i nieliczna gra MMORPG, wydana w języku polskim. Produkcja to dzieło studia Nival w kooperacji ze znanym wydawcą gier free to play, Gpotato. Akcja przenosi nas do fantastycznego świata Sarnaut, znanego graczom z Rage of Mages.

World of Warcraft? Niezupełnie
Gry MMORPG to aktualnie najbardziej zaawansowane i złożone produkcje, jakie są dostępne dla graczy. Wielomilionowe społeczności fanów, zróżnicowana rozgrywka oraz przede wszystkim gigantyczny otwarty świat i ocean możliwości, powodują olbrzymie zainteresowanie tym gatunkiem. Wielki boom na ten gatunek, wiążę się przede wszystkim z sukcesem World of Warcraft, wydanego przez Blizzarda w 2004 roku. Na fali zainteresowania Wow’em, byliśmy świadkami mniejszych lub większych klap – Tabula Rasa, Age of Conan czy Warhammer Online. W końcu, deweloperzy wpadli na genialny pomysł – wydawać darmowe gry MMORPG opierające się o model free to play lub zmodyfikować te istniejące, wycofując się z modelu subskrypcyjnego. Przykładem udanych transformacji jest na pewno Dungeon & Dragons Online, Lord of the Rings Online oraz Age of Conan, a hitami od razu wydanymi jako free to play są RuneScape i MapleStory.

Allods Online od samego początku został stworzony, jako darmowa gra MMORPG, stworzona przez studio Nival przy współpracy z wydawcą gier Gpotato. Studio Nival poznaliśmy od bardzo pozytywnej strony, za sprawą takich gier jak Kings Bounty: Legions, serii strategii Blitzkrieg czy Rage of Mages. Jak w innych grach gatunku, naszym pierwszych ruchem w grze jest stworzenie postaci. W grze występuje 6 ras, podzielonych na 2 wrogie sobie frakcje. Każda z ras ma dostęp do większości klas, ale kilka pozostaje zablokowanych – np. Xadagianianie, nie mogą zostać Strażnikami, a Gibberlingi Nekromantami. Lista klas jest dosyć duża, ale generalnie wszystkie mieszczą się w klasycznych dla MMORPG schematach – TANK, DPS, RDPS, MDPS. Muszę jednak przyznać, że miałem spory kłopot ze zdecydowaniem, którą mam ochotę grać. System awansu postaci, co jest pozytywnie zaskakujące, nie opiera się głównie na grindzie, a na wykonywaniu misji – przynajmniej na początku, potem niestety zadań jest wyraźnie mniej i czeka nas sporo farmowania. To dobre rozwiązanie, pozwalające nam skupić się przede wszystkim na wątku fabularnym, a nie tłuczeniu setek wrogów dla kolejnego poziomu. Walka jest stosunkowo szybka i żywa, porównałbym ją do czegoś między World of Warcraft, a Warhammer Online. Co ciekawe, nie opiera się na auto-ataku, a na umiejętnościach postaci. Przedmioty dostępne w Allods Online, są niezbędne by móc być nieco skuteczniejszym przeciw coraz to mocniejszym stworzeniom, a występują one w zróżnicowanej ilości. Potężnie wyglądające miecze, wielkie magiczne buławy, ciekawie stylizowane pancerze płytowe, talizmany, i wypasione buty – broń często odbiega swoim rozmiarem od standardów!

Allods Online oferuje właściwie to wszystko, co wszystkie znane MMORPG. Opcje chatu, dom aukcyjny, gdzie możemy nabyć najróżniejsze przedmioty, instancje z bossami, bogactwo przedmiotów oraz coś specjalnego – statki Astralne. Właśnie one zasługują na osobne omówienie. Teoretycznie każdy gracz może skonstruować taki statek, po tym jak dobijemy do 35 poziomu. Następnie, trzeba udać się do Herolda, od którego dostajemy pierwsze z zadań zbliżających nas do zbudowania swojego statku. Sam proces budowy statku trwa ponad miesiąc, ale istnieje możliwość skrócenia go do trzech dni, jeśli wykonamy określone misje. Najciekawsza wydaje się możliwość zwerbowania załogi do statku – Kapitan, Nawigator, Obserwator, Mechanik, Sternik i Kanonier – wszystkie te funkcje czekają na innych graczy.

PvP właściwie nie różni się zasadniczo od Wow’a, dlatego możemy się bić, z kim chcemy, kiedy chcemy. Jeśli przeciwnik jest oflagowany w miejscu, które jest wyznaczone do PvP, otrzymujemy za niego 110% punktów doświadczenia. Z kolei, jeśli pokonamy go na innym obszarze, otrzymujemy za niego 90% punków doświadczenia. Problem jednak w tym, że niepłacący gracze, poczują podczas PvP przepaść między nimi, a tymi wydającymi pieniądze. Niestety, to wspólna wada wszystkich produkcji w systemie free to play.

Od strony technicznej Allods Online zasługuje na uznanie. Gra wygląda naprawdę dobrze, silnik gry zachowuje dość dużą płynność przy stosunkowo wysokiej jakości tekstur i wysokiej rozdzielczości. Wymagań systemowych nie określiłbym, jako zabójcze, dlatego większość komputerów powinna sobie dać z nim radę.

ocena_4_recenzja_gnt

Plusy
8 zróżnicowanych klas
Stosunkowo duży świat
Dynamiczna walka

Minusy
Dużo farmienia na wyższych poziomach
Niewielka ilość graczy

 

Podsumowanie
Allods Online to zdecydowanie jedna z najlepiej prezentujących się darmowych gier MMORPG. Wydajny silnik, kolorowy i ładnie zaprojektowany świat, dostępność po polsku – to najlepszy darmowy klon World of Warcraft, jaki widziałem. Żałuje tylko, że ta produkcja ma stosunkowo niewielką społeczność graczy – przemierzając krainy, można poczuć się trochę osamotnionym. Zachęcam do przetestowania i czekam na Wasze opinie.

Allods Online jest dostępna przez klienta do pobrania.

Allods Online wymagania sprzętowe

OS – Windows XP/Vista
Karta graficzna – Nvidia 6600 VGA
CPU – 2 GHz Pentium 4
RAM – 1024 MB
HDD – 10 GB

859 wyświetleń

Przeczytaj inne:
Ninja Up! recenzja

Zręcznościówka, zbliżona do Doodle Jump? Za darmo do pobrania?! Gameloft nie wypuścił niczego podobnego wcześniej. Graliście w Doodle Jump? To

Zamknij