Dungeon & Dragons Neverwinter recenzja

Dungeon & Dragons Neverwinter, czyli najnowsza darmowa gra MMORPG po polsku, związana z czwartą edycją Dungeons & Dragons. Zostajemy przeniesieni do tytułowego miasta Neverwinter, któremu grozi wielkie niebezpieczeństwo. Przy okazji ratowania miasta, nabijemy sakiewkę i przeżyjemy mnóstwo różnorakich przygód.

neverwinter_1

Za grą stoi studio Cryptic, dobrze znane z Champions Online oraz City of Heroes, mające już doświadczenie w grach MMORPG. Czeka na nas świat Forgotten Realms, przedstawiony już nam za sprawą takich hitów jak seria Baldurs Gate, czy Neverwinter Nights – w tym ostatnim, także przyszło nam ratować Neverwinter…

Jednym z najciekawszych elementów Dungeon & Dragons Neverwinter jest możliwość tworzenia własnych misji – możemy tworzyć wszystko od podstaw, bez potrzeby znajomości programowania! Chyba każdy gracz, pamiętający sesje papierowych RPGów, marzył o takiej możliwości – narzędzie Foundry to edytory pozwalający tworzyć własne przygody. Wymaga to trochę cierpliwości i czasu, a sam proces wygląda jak budowanie z klocków Lego. Najbardziej udane misje stają się „Daily” zadaniami, co jest wyróżnieniem samym w sobie (swoją drogą, po przejściu takiego questa otrzymujemy walutę premium!).

neverwinter_2

Neverwinter nie jest jednym wielkim wirtualnym światem, a MMORPG w dość dużej części instancjonowanym – bezpieczne obszary miasta są terenami otwartymi dla wszystkich graczy, podczas gdy reszta misji, tworzona jest, jako osobne instancje dla każdego gracza/drużyny. W ramach otwartych terenów spotkamy całą gamę sklepów, banków, gildii i kręcących się graczy – część z nich podróżuje konno, nam przyjdzie jakiś czas podróżować pieszo. Podczas tworzenia postaci, możemy zagrać, jako człowiek, elf lub krasnolud i wybrać jedną z kilku klas postaci – Wojownik, Łotrzyk, Czarodziej, Kleryk, Łowca. Można powiedzieć, że wybór mamy iście klasyczny, prawda? Ale to nie wszystko, bo twórcy dali nam bardzo rozbudowany system kreowania wyglądu postaci, porównywalny swoim rozbudowaniem chyba tylko z Age of Conan, innym darmowym MMORPG.

Mechanika walki oparta jest o system współczynników znany z Dungeon & Dragons, które z resztą wybieramy losowo podczas kreowania postaci. Każda z klas ma współczynniki podstawowe, istotne z punktu widzenia profesji – Wojownik musi być silny, a Czarodziej inteligentny, tak najogólniej rzecz ujmując. W walce znajdziemy znaczną ilość elementów zręcznościowych, wpływających na wynik walki – czekają nas szybkie uniki, fikołki i finezji. Tutaj nic nie dzieje się automatycznie. Umiejętności nie ma zbyt wiele, co z jednej strony jest plusem, a z drugim minusem; akurat osobiście liczyłem na nieco większą ilość umiejętności bojowych.

neverwinter_3

Gra może pochwalić się bardzo przyjemną i klimatyczną grafiką, nieociekającą efektami jak choćby TERA Online czy Allods Online, za to robiąca bardzo pozytywne wrażenie. Przypomina mi kolorystycznie trochę Lord of the Rings Online, choć w tym wypadku silnik jest dużo mniej dopracowany. Dla przykładu, wchodząc do miasta, gra może nieprzyjemnie klatkować, co jest o tyle dziwne, że grając w TERA, nie miałem podobnych przygód.

Warto wspomnieć także na temat otwartego rynku dotyczącego waluty premium. Możemy wymieniać „punkty astralne” na walutę premium, niezbędną do korzystania z mikropłatności. Ogólnie rzecz biorąc, można sprzedać przedmioty za wspomniane punkty na globalnym rynku, a potem wydawać je na rzeczy ze sklepiku. System daje także szersze możliwości – możemy wymieniać punkty astralne na przedmioty i odsprzedawać je drożej. Finalnie, mamy możliwość poszerzenia i w ten sposób zasobów punktów astralnych.

ocena_5_recenzja_gnt

Plusy
Możliwość tworzenia własnych misji
Dynamiczny system walki
Niezła grafika
Mikropłatności

Minusy
Niezbyt zoptymalizowany silnik gry
Mało umiejętności dla każdej z klas


Podsumowanie

Dla poszukujących nowych wyzwań i przygód, Dungeon & Dragons Neverwinter to strzał w dziesiątkę – niewiele można znaleźć tak dobrych i zapełnionych graczami gier MMORPG za darmo. Możliwość kreowania własnych misji (Foundry), niezła realistyczna grafika i bardzo solidna baza graczy – myślę że gra odniesie duży sukces. Obok TERA Online i Star Wars: The Old Republic to moim zdaniem jedno z najlepszych nowych sieciówek RPG. Nie zapomnijcie włączyć polskiej wersji językowej!

1172 wyświetleń

Przeczytaj inne:
Clash of the Olympians recenzja

Pora na kolejną grę od Ironhide, studia dobrze znanego graczom na całym świecie, za sprawą ultra-popularnego Kingdom Rush! W Clash

Zamknij