Forge of Empires recenzja

Forge of Empires została stworzona z myślą o graczach lubujących się w bezpłatnych strategiach w przeglądarce. Zaczynamy od osady z epoki kamienia, by przedrzeć się aż do epoki przemysłowej.

forge_of_empires_1

Za Forge of Empires stoi firma InnoGames znana z innych darmowej gry strategicznej – Grepolis. Gra różni się znacznie od innych gier tego typu, bo nawiązuje do serii strategii Cywilizacja za sprawą interesującego systemu awansu technologicznego. Zaczynamy standardowo otrzymując swoje miasto, ale dostajemy je w osadzone w epoce kamienia łupanego. W miarę postępu technologicznego, będziemy odblokowywać usprawnienia, by te finalnie powodowały skok do wyżej epoki. Nasza osada powstała na wydzielonym obszarze, wynoszącym 16 na 16 pól, początkowo tylko z ratuszem. Do pary z samouczkiem, konstruujemy pierwsze budynki, skupiając się przede wszystkim na tych, które odpowiadają za produkcję surowców. Są także budynki kulturalne i czysto dekoracyjne – dzięki nim nasza mieścinka będzie zdecydowanie bardziej kolorowa. Jak w innych darmowych strategiach, tak i tutaj, musimy równomiernie rozwijać nasze włości, zarówno dbając o rozwój budynków będących filarami naszej gospodarki, jak i troszczyć się o inwestycję o charakterze militarnym. Będziemy posyłać armię w bój i to nie jeden raz, dzięki czemu powinniśmy dostawać dodatkowe dochody w postaci pieniędzy i surowców. Jeśli graliście w Cywilizacje, rozpoznacie także system surowców, który jest bardzo rozbudowany. Możemy wydobywać na przykład: rudę żelaza, miód, marmur, alabaster, drewno etc.

forge_of_empires_3

Używamy ich zarówno, jako składnika dostępnych w grze dóbr, ale także, jako instrumentu poprawiającym szansę podczas negocjacji. W Forge of Empires podbijamy nowe terytoria nie tylko używając siły oręża, ale także przez negocjacje i inwestycje. Oczywiście osobiście stawiam raczej na to drugie rozwiązanie, ale dobrze wiedzieć, że nie zawsze musimy o coś walczyć przy pomocy siły. Sam system walki został zaprojektowany na modłę strategii turowej i czegoś w stylu King’s Bounty: Legions lub Heroes of Might and Magic. Jest to spory postęp względem innych darmowych strategii, bo przejmujemy w praktyce kontrolę nad naszymi jednostkami. Możemy albo atakować albo bronić się, a także używać uwarunkowań terenowych, by te sprzyjały nam podczas bitwy. Przy różnorodnych i interesujących jednostkach, bitwy mogą mieć naprawdę niesamowity przebieg, dzięki czemu Forge of Empires wyróżnia się na tle innych produkcji tego typu.

forge_of_empires_2

W Forge of Empires istotne miejsce zajmują technologie, dzięki którym ulepszamy pod wieloma względami nasze wirtualne imperium. Technologię między innymi wpływają na pozyskiwanie surowców, odblokowują dalsze jednostki i generalnie wpływają na poprawę chyba wszystkich aspektów gry. Na osobne omówienie zasługuje oprawa audio-wizualna Forge of Empires, która robi bardzo, ale to bardzo dobre wrażenie. Mamy tutaj do czynienia z wysokiej jakości grafiką 2D i przyjemną i nastroją muzyką, która idzie w tle. InnoGames zasługuje na duże brawa!

Forge of Empires jest oparta o system trzech walut, z których jedna jest dostępna przy użyciu prawdziwych pieniędzy. Walutą premium są diamenty, a złoto i zaopatrzenie są podstawowymi. Mikropłatności mają bardzo duży wpływ na rozgrywkę. Przykładowo, przy użyciu diamentów, możemy powiększyć obszar naszego miasta, aż 4 razy, co znacząco wpływa na jego siłę. Skok między epokami w ciągu jednego dnia? Nie ma problemu, ale najpierw zapłać…

[yasr_multiset setid=0]

ocena_5_recenzja_gnt

Plusy
Grafika
Muzyka
Nawiązania do serii Cywilizacja
Podczas bitwy mamy kontrolę nad jednostkami
Polska wersja językowa

Minusy
Nieprzyjemne mikropłatności

 

Podsumowanie
Forge of Empires to zdecydowanie ruch w dobrą stronę. Ta darmowa strategia wnosi bardzo dużo do gatunku, w którym za mało innowacji, a za dużo kopiowania utartych schematów. Nie tylko chciałbym pochwalić produkcję InnoGames za innowacje, ale także za ogólną jakość gry. Niestety, mordercze mikropłatności będą solą w oku dla nie jednego gracza – ich wpływ na rozgrywkę jest bardzo duży.

 

[yasr_visitor_votes size=”large”]

 

2266 wyświetleń

Przeczytaj inne:
Jak wybrać najlepszą grę na telefon?

Gry na telefon to obecnie jeden z najbardziej popularnych sposobów spędzania czasu i rozrywki. Wraz z ogromną ilością dostępnych gier,

Zamknij