Goblin Keeper recenzja

Marzyliście, by zostać Panem Mroku, przygotowującym właśnie najazd na królestwa powierzchni? Goblin Keeper to taki przeglądarkowy Dungeon Keeper. Za darmo i po polsku.

goblin_keeper_3

Jeśli jesteście znudzeni kolejnymi, podobnymi do siebie strategiami Free to Play, Goblin Keeper wprowadza nas do podziemi, ale nie kopiuje rozwiązań znanych z Forge of Empires lub Settlers Online. Ta bezpłatna gra strategiczne, jest o wiele bardziej skomplikowana i złożona, niżeli się to może wydawać na początku. O ile kolejny raz będziemy budować wirtualne imperium, to tym razem mechanika rozgrywki będzie zdecydowanie inna. Podstawą rozwoju i wydobywania surowców są małe szkaradne gobliny, których powinniśmy mieć jak najwięcej. Zaczynamy od jednego, ale w miarę upływu gry, będziemy mieli ich coraz więcej. Właśnie gobliny są naszą siłą roboczą, którą albo wysyłamy do wydobywania surowców albo zlecamy rozbudowę naszych włości. Bez nich praktycznie, nic nie jesteśmy w stanie zrobić. Wszystko zostaje z resztą bardzo sprawnie wyjaśnione – po polsku – z pomocą niezawodnego samouczka. Cieszy mnie, że jest coraz więcej gier online wydanych w naszym rodzimym języku. W miarę trwania samouczka, dostaniemy nie jedną nagrodę, dzięki czemu nasz rozwój będzie trochę przyśpieszony.

goblin_keeper_1

Pierwszymi inwestycjami w Goblin Keeper będą spiżarnia i sypialnia. W spiżarni, nasi źli poddani, mogą śmiało wcinać smakołyki kuchni podziemnej – ślimaki, robaki i inne obłe żyjątka. Sypialnia to po prostu legowisko, które musi zostać wyposażone w łóżka. Kolejną jest komnata, niezbędna do rekrutacji czarnoksiężników. Skarbiec to miejsce, gdzie będziemy magazynować nasze skarby. Nie można także zapomnieć, o spelunie, w której będą przesiadywali poddani – w końcu każdy potrzebuje odrobinę rozrywki. To tylko początek, a możecie mi wierzyć, gra oferuje o wiele więcej.

Nasze podziemne królestwo wymaga nie tylko budowy komnat, ale odpowiedniego wyposażenia w meble. Mebli znajdziemy w Goblin Keeper dziesiątki – na szczęście, mniej niż w Ikei. Każde z wybudowanych miejsc w ramach imperium ma swoje własne wyposażenie, które należy skompletować. Za produkcje mebli i surowców odpowiada Warsztat.

goblin_keeper_2

Naszym zbrojnym ramieniem, będzie armia składająca się z całej gamy paskudnych i powszechnie znanych stworzeń. Podstawę ekonomii stanowią gobliny, podczas gdy ogry, zjawy, złodzieje, demonice, orkowie, mroczne elfy oraz – wyjątkowo potężne – Balrogi. Początkowo, mamy dostęp tylko do nielicznych z nich, ale w miarę rozwoju i awansu na wyższe poziomy, będziemy coraz bliżej odblokowania Balrogów! Jak widać, jednostki są różnorodne, a każda z nich spełnia nieco inną rolę na polu bitwy. Różnią się zadawanymi obrażeniami, żywotnością czy specjalnymi umiejętnościami. Najbardziej pożyteczni wydają się orkowie, zjawy oraz złodzieje. Z kolei bez czarnoksiężników, nie jest możliwy rozwój technologiczny, naszego mrocznego imperium.

Niestety, jak inne bezpłatne gry, projektowane w modelu Free to Play, tak i Goblin Keeper będzie nas nękać mikropłatnościami. Mając w kieszeni walutę premium – talary – możemy śmiało przyśpieszać wszystkie procesy w grze. Ceny w wewnętrznych sklepach gier, przestały mnie już przerażać dawno temu…

[yasr_multiset setid=0]

ocena_5_recenzja_gnt

Plusy
Przeglądarkowy i darmowy Dungeon Keeper
W końcu jakaś odmiana od typowych strategii
W całości po polsku!

Minusy
Błędy


Podsumowanie

Goblin Keeper to doskonała odmiana od wszystkich, bardzo typowych bezpłatnych strategii, choćby nie wiem, jak wyjątkowo udanych – Settlers Online, Forge of Empires czy Anno Online. Gra wyróżnia się pomysłem, chociaż jest w zasadzie przeglądarkową wersją popularnej gry Dungeon Keeper – pamiętacie ją?! Dobrego wrażenia, nie psują pojawiające się w grze niedoróbki i błędy, które twórcom muszę wybaczyć. Warto zagrać. Szczególnie, że jest w całości po polsku!

 

[yasr_visitor_votes size=”large”]

 

1257 wyświetleń

Przeczytaj inne:
DuckTales: Scrooge’s Loot recenzja

Kto nie kojarzy legendarnych już Kaczych Opowieści, z gromadką pierzastych bohaterów z Sknerusem Mackwaczem na czele? Jedna z moich ulubionych

Zamknij