Panzar recenzja

Panzar: Forged by Chaos to jedna z najnowszych gier online za darmo, będąca w praktyce grą wieloosobową z dużą dawką RPG. Produkcja została oparta o silnik CryEngine 3, dlatego spodziewajcie się cudownej grafiki, ale i wyśrubowanych wymagań sprzętowych.

panzar_1

Czysta akcja
Ze sporym zaciekawieniem zabrałem się do testów Panzar, zachęcony wieloma pozytywnymi opiniami na jej temat spotykanymi w sieci. Nie było dla mnie do końca jasne, czym właściwie jest gra o której wyraża się ciepło tylu graczy? Na pewno grą online, na pewno spotykamy w niej elementy RPG i na pewno jest w niej spora ilość rywalizacji patrząc na typ rozgrywki wieloosobowej. Pierwszym krokiem w grze jest stworzenie postaci – mamy do wyboru Orków, Krasnoludy, Elfy oraz Ludzi. Klas jest dokładnie 2 razy więcej od ilości ras, ponieważ na każdą z nich przypadają po 2 klasy. Są one bardzo zróżnicowane – są klasy bardzo ofensywne (np. Berkerker) lub ultra defensywne (np. Tank), ale każda wypełnia określoną rolę na polu bitwy (więcej np. klas przeczytanie poniżej recenzji). Kiedy w końcu zdecydowaliśmy się co do wyboru klasy, możemy rozpocząć zabawę i wejść do właściwej części Panzar. Rozgrywka polega na partycypacji w scenariuszach, podczas których jesteśmy przyporządkowani do jednej z dwóch drużyn (czerwonych lub niebieskich) i naszym zadaniem jest wykoszenie tylu oponentów ilu jesteśmy w stanie. Moje pierwsze wrażenia na temat tego co dzieje się na ekranie – co się właściwie stało? Dlaczego nie żyje? Kto mnie zabił? Jatka początkowo wydaje się niemiłosiernie chaotyczna i niezmiernie trudno nadążyć za tym, co dzieje się na ekranie naszego komputera.

Panzar_2

Ktoś nas uderzył, my kogoś (chyba), po czym leżymy czekając na respawn i powrót do walki. Mechanizm walki opiera się na systemie bez celowania i właśnie to sprawia problemy na początku. Lewym przyciskiem myszy wykonujemy normalny atak, a prawym, potężne uderzenie (ten kosztuje nas trochę żółtej energii). Nie ukrywam, że stosunkowo sporo czasu zajęło mi przyzwyczajenie się do tego systemu. Ma on swoje zalety i wady, ale wady są na początku najbardziej odczuwalne. Po 5-6 scenariuszach zaczynamy stopniowo się przyzwyczajać.

Jak marzenie – CryEngine 3
Pomiędzy scenariuszami czekają nas przygotowania naszego herosa do kolejnej gry. Możemy skoczyć na małe zakupy i nabyć przedmioty dla naszej postaci, używając zwykłej waluty (złoto) przedmioty, albo wydać na ten cel walutę premium (klejnoty), co wiąże się z wydaniem prawdziwych pieniędzy. Istnieje też możliwość stworzenia wybranych przedmiotów. System tworzenia przedmiotów (crafting) daje graczom spore możliwości tworzenia ekwipunku, bez konieczności płacenia za nie normalnymi pieniędzmi. Po każdym z meczy jesteśmy nagradzani złotem i surowce. Możemy użyć zdobyte złoto, by kupić przepis na dany przedmiot, np. napój zdrowia lub potężną broń. Przepisy są niezbędne to stworzenia przedmiotu, ale możemy to obejść wydając kryształy, (czyli normalne pieniądze).

panzar_3

Panzar wygląda doskonale, rewelacyjnie, odważę się nawet na opinię, że jest to najlepiej aktualnie wyglądająca darmowa gra online. Praktycznie wszystko w grze, prezentuje się doskonale, od otoczenia po postacie. Silnik CryEngine 3 ma olbrzymie możliwości, ale by sprawdzić to w praktyce, potrzeba mocny sprzęt. W innym wypadku, radziłbym wybrać ustawienia, które dostosują ustawienia graficzne do komputera tak, by nie przeszkodziło to płynności.

Warto dodać, że Panzar serwuje także dużą dawkę przyjemnego humoru, od śmiesznie biegających Orków, przypominających nieco goryle, po Paladynów krztuszących się od swojego proszku leczącego. Takich smaczków jest dużo więcej, wystarczy zobaczyć sam zwiastun gry, by zrozumieć o jaką konwencję i podejście do tematu tutaj chodzi.

ocena_4_recenzja_gnt
Plusy
Rozgrywka zorientowana na totalną jatkę!
Fantastyczna grafika (CryEngine 3)
Interesujące klasy
Humor

Minusy
Trudne sterowanie
Duże wymagania sprzętowe

 

Podsumowanie
Panzar: Forged By Chaos to powiew świeżego powietrza, jeśli chodzi o darmowe gry online. Trochę wymagało czasu, by ostatecznie nauczyć dość specyficznego celowania i ataku i nie zajmować ostatniego miejsca na liście graczy. Panzar daje radę i o ile macie mocny sprzęt, dający sobie radę z CryEngine 3, pobierzcie i pograjcie. Mówiłem, że jest za darmo do pobrania?!

Panzar wymagania sprzętowe

Wymagania minimalne
System operacyjny – Windows XP/Vista/7/8
CPU – Intel Core 2 Duo 2.4 GHz lub AMD Athlon 64 X2 5600+ 2.8 GHz
Karta graficzna – NVIDIA GeForce 8800 GT lub ATI Radeon HD 4870
Pamięć operacyjna – 2 GB RAM
HDD – 3GB

Wymagania rekomendowane
System operacyjny -Windows XP/Vista/7/8
CPU – Core Quad Q9450 2.6 GHz luz Phenom II x4 920 2.8 GHz
Karta graficzna – GeForce GTX 470 lub Radeon HD 6790
Pamięć operacyjna – 4 GB RAM
HDD – 3GB

Klasy w Panzar
Berserker – Berserkerzy to dzicy i niesłychanie niebezpieczni Orkowie. Błogosławieni przez Zara, Boga Wojny, są obdarzeni niespotykaną siłą i wytrzymałością. Z tego tytułu są podstawową siłą uderzeniową armii, niosąc do walki potężne dwuręczne pałki. Są nimi w stanie trafić wielu przeciwników jednocześnie i z wielką łatwością zrobić w ten sposób wyrwę w szeregach przeciwnika.

Tank – Członkowie pradawnego klanu orków – potężni niczym machiny wojenne. Noszą ciężkie zbroje i potrafią zdawać powolne, ale bardzo potężne ataki, miażdżąc wszystkich wrogów. Nie zmienia to jednak faktu, że są stworzeni do obrony i ochrony swoich towarzyszy.

Paladyn – Od pradawnych czasów paladyni służyli na polach walki, lecząc i opatrując rannych. Tylko najsilniejsi i najodważniejsi mogli zostać Paladynami oraz posługiwać się magią życia. Trudno wyobrazić sobie normalną walkę, kiedy nie mamy obok jednego z Paladynów – podobnie z resztą jak w darmowych grach MMORPG.

Saper – Krasnoludy spędziły setki lat rozwijając swoje naukę i zdolności inżynieryjne. Saperzy specjalizują się w sabotowaniu obozów wroga, a z racji ich wzrostu, nie stanowi to dla nich specjalnego kłopotu.

Siostra Ognia – Elfy są jedną najstarszych ras, a zostały zrodzone z Chaosu. Pod okiem Argusa Elementalisty, stały się mistrzyniami kontrolowania energii Chaosu. Wg tradycji, tylko Elfy płci żeńskiej mogą uczyć się magii bitewnej i tylko najlepsze z nich mogą dostąpić tego zaszczytu. Magia ognia upiecze każdego, kto będzie na tyle głupi, by stanąć im na drodze.

Kanonier – Krasnoludy, jako że są intelektualistami i sprawnymi inżynierami, wyspecjalizowały się w tych kierunkach.
Kanonier jest w stanie roznosić wrogów na strzępy za pomocą potężnych działek. Te stacjonarne narzędzia śmierci, zasypują oponentów gradem pocisków – kto się nie schowa ten zginie.

Lodowa wiedźma – Znane ze swojego spokoju i koncentracji, potrafią władać niszczycielską magią lodu. Podczas walki nie mogą nosić zbroi, ale nie przeszkadza im to eliminować swoich wrogów – magia lodu jest potężna i pozwala m. in. na masowym zamrażaniu szarżujących wrogów.

Inkwizytor – Inkwizytorzy są sprawnymi i niebezpiecznymi zabójcami wśród Ludzi. Walczyli w tysiącach bitew i dzięki swojemu doświadczeniu są w stanie bardzo szybko odnaleźć słaby punkt w zbroi przeciwnika. Nie tylko potrafią doskonale walczyć za pomocą dwóch mieczy – potrafią także atakować z dystansu, za pomocą celnego łuku.

1061 wyświetleń

Przeczytaj inne:
The Simpsons: Tapped Out recenzja

The Simpsons: Tapped Out, przenosi nas do wyjątkowego świata rodziny Simpsonów, a wszystko za sprawą EA. We Springfield dochodzi do

Zamknij