Settlers Online recenzja

Settlers Online jest jedną z najpopularniejszych bezpłatnych gier strategicznych i kolejny dowód, że Ubisoft wyrasta na lidera gier tworzonych w modelu Free to Play.

settlers_online_4

Settlersi to chyba jedna z najbardziej znanych i najstarszych serii gier strategicznych, nastawionych na ekonomiczny aspekt rozgrywki. Małe ludki towarzyszą już nam od bodaj 20 lat i mają się całkiem nieźle. Po szybkiej rejestracji, wchodzimy do gry – wita nas samouczek, który w przystępny sposób wyjaśnia, na czym polega rozgrywka. Settlers Online została wydana w języku polskim, dlatego nie powinniście się niczego obawiać. Początkowo, ilość wszystkich opcji może nieco wystraszyć, ale to wrażenie mija w miarę przechodzenia samouczka. Otrzymujemy małą mieścinkę, którą będziemy rozbudowywać w miarę naszej gry – zaczynamy od budynków związanych z wydobyciem/generowaniem surowców. Settlersi mają, aż 8 różnych surowców: produkcja, złoto, deski i drzewo iglaste, deski i drzewo liściaste, marmur i kamień + walutę premium, czyli klejnoty. Każdy surowiec jest istotny, by rozwój naszej mieściny przebiegał w miarę płynnie. Istotne jest także jedzenie, dlatego będziemy hodować zboże, łowić ryby, a z tego przygotowywać kanapki i jedzenie, które dostarczy bonusy. W ten właśnie sposób tworzy się łańcuchy produkcyjne, które tworzą z czasem, całą plątaninę powiązań i zależności. Podczas rozgrywki wykonujemy zadania, za które dostajemy zarówno pieniądze, jak i surowce, a czasami nawet – walutę premium. Przy jej użyciu, możemy przetestować funkcjonowanie wewnętrznego sklepu.

settlers_online_2

Istotną częścią wszystkich gier strategicznych online jest system walki. Settlers Online nie oferuje jednak rozbudowanych bitew – wysyłamy generałów do walki i czekamy cierpliwie na rezultaty. Przed bitwą mamy możliwość obejrzenia symulacji, która podpowiada nam, jakie mniej więcej będą straty po obu stronach i czy w ogóle wygramy. Interakcja pomiędzy graczami w Settlers Online, jest bardzo zbliżona do tego, co widzieliśmy przy okazji strategii społecznościowych. Po dodania gracza do przyjaciół, możemy odwiedzić jego wyspę i przyjrzeć się jego postępom. Możemy nawet użyć bonusu zwiększającego produkcje i pomóc swoim znajomym z wybranym surowcem.

Settlers jest grą 2D, ale bez wątpienia należy do najlepiej wyglądających darmowych strategii, obok Forge of Empires czy Goodgame Empire. Grafika stoi na bardzo wysokim poziomie, a Ubisoft wyraźnie włożył w nią wiele trudu i serca. W efekcie, mamy kolorową i bardzo szczegółową grafikę z możliwością przybliżania i oddalania punktu widzenia. Podczas rozgrywki towarzyszą nam odgłosy otoczenia – głównie śpiew ptaków i odgłosy związane z budynkami. Dźwięk przyjemnie uzupełnia resztę, co uznaje za duży plus.

settlers_online_3

Na koniec, zostawiłem mikropłatności, które nie wyglądają tak źle, w stosunku innych darmowych gier – Ubisoft coraz lepiej sobie z nimi radzi. Klejnoty przyśpieszają wszystkie procesy w grze i odblokowują budynki specjalne oraz przedmioty dające różne bonusy. Bez wątpienia mają one bardzo duży wpływ na rozgrywkę, psując ją, ale Settlers Online udostępnia nam możliwości otrzymania dużej ilości waluty premium. Nie rozwiązuje to problemu mikropłatności, ale na pewno sprawia, że są one nieco łagodniejsze.

[yasr_multiset setid=0]

ocena_5_recenzja_gnt
Plusy
Grafika
Dźwięk
Zajmująca rozgrywka
Duża społeczność graczy
Polska wersja językowa

Wady
Drobne błędy

 

Podsumowanie
Po Anno Online, Duel of Champions, Ghost Recon Online możemy zagrać w kolejną świetną produkcję stworzoną przez Ubisoft. Settlers Online prezentuje się naprawdę wyśmienicie i to pod każdym możliwym względem. Wygodny interfejs, bardzo solidne wykonanie (grafika i dźwięk), liczna społeczność, dostępność po polsku oraz – najważniejsze – wciągająca rozgrywka to najbardziej oczywiste plusy tej strategii. Zdarzą się w grze różne drobne błędy, ale aktualnie to jedna z najlepszych darmowych gier strategicznych w modelu Free to Play. Warto zagrać!

 

[yasr_visitor_votes size=”large”]

 

2667 wyświetleń

Przeczytaj inne:
Slice It

Pamiętacie w czasach szkolnych, jak podczas lekcji matematyki, mieliśmy zadanie podzielenia figury na równe części? W tej fascynującej grze logicznej,

Zamknij