Metin2 recenzja

Metin2 to przedstawiciel gatunku bezpłatnych MMORPG do pobrania i jedna z pierwszych gier tego typu na polskim rynku Free to Play. Gra jest w całości po polsku.

Przenosimy się na daleki wschód, gdzie czeka na nas świat pełen niebezpieczeństw. Magia i demony nadają grze klimatu fantasy, choć w zasadzie, Metin2 jest przede wszystkim mocno orientalny (w końcu akcja dzieje się w Chinach). Grę obsługuje Gameforge, które ma pod swoimi skrzydłami między, innymi, MMORPG Aion Online. W swoim czasie, około 2008 roku, Metin2 zebrał kilka nagród i był jednym z hitów rynku Free to Play. Zaczynamy od stworzenia postaci, który niestety raczej nie rozpieszcza nas możliwościami wyboru. Wybieramy jedno z trzech królestw, które będzie reprezentował nasz heros. Są to: Chunjo (rozwój duchowy), Shinsoo (handel), Jinno (walka i potęga). Dostępne są 4 klasy, które dzielą się na 2 profesje: Wojownik – Ciało, Umysł; Ninja – Ostrze, Łuk; Szaman – Smok, Leczenie; Sura – Czarna Magia, Broń. Każdy z kierunków rozwoju postaci jest nastawiony albo na zadanie obrażeń albo na bardziej obronne umiejętności. Wybór należy do nas. Następnie, możemy wybrać płeć i jedną z dwóch opcji wyglądu – tyle wybierania. Po wejściu do gry, możecie mieć różne skojarzenia, poczynając od starego poczciwego Lineage 2, po Runes of Magic i 4Story. Niestety, grafika i muzyka to początki MMORPG, dlatego nie nastawiajcie się na fajerwerki i wysokiej jakości tekstury. Wrażenie ubogości, utrzymuje się w miarę, jak przechodzimy przez kolejne lokacje w grze.

Główną cechą rozgrywki jest wykonywanie zadań i zabijanie wędrujących grup potworów i zwierząt. Podobnie, jak inne wschodnie MMORPG, główny nacisk położony został na grind i niewiele tutaj zmieniają powtarzalne do bólu zadania. Nastawcie się, więc na ciągłą walkę i zdobywanie punktów doświadczenia z walki. Niestety, jest to główna wada wielu starych gier MMORPG za darmo, tak samo z resztą, jak prymitywne i powtarzalne misje. Walka sprowadza się do przyciskania spacji i picia eliksirów zdrowia – jest powtarzalna i prymitywna do bólu. Z awansem na kolejne poziomy, nasza postać będzie otrzymywać punkty umiejętności, które rozdysponujemy na rozwój wybranych specjalizacji. Po poziomie 15 będziemy mogli zmierzyć się z innymi graczami w ramach opcji PvP – możemy zarówno walczyć 1 na 1 lub uczestniczyć w walkach gildii. Oczywiście najpierw musimy taką stworzyć lub dołączyć się do istniejącej.
Nie mogę powiedzieć, że było na serwerze pusto. Pomimo fatalnej oprawy audiowizualnej, spotkałem w grze wielu Polaków, którzy chętnie wykonywali ze mną zadania czy pomagali mi z podstawami gry. Widać, dla niektórych Metin2 wciąż ma klimat, a gracze spotykają się w niej ze znajomymi, by pogrindować czy wykonać jakieś zadanie.

Zalety
Weteran MMORPG
Polska wersja językowa

Wady
Oprawa audiowizualna
Archaiczna
Powtarzalne i nudne misje
Mechanika walki

Werdykt
Niewiele możemy znaleźć gier MMORPG rozgrywających się w egzotycznych klimatach dalekiego wschodu. Patrząc na Metin2, mogę powiedzieć – i na całe szczęście! Muszę jednak oddać honor grze, która istnieje na rynku tyle lat i przez, którą przewinęło się tak wielu graczy. Co ciekawe, jeszcze grają w nią dziesiątki tysięcy Polaków! Nie zasłoni to jednak wielu wad i archaicznych rozwiązań Metin2, dlatego, jeśli szukacie wschodniego MMORPG to lepiej sięgnijcie po Age of Wulin.

162 wyświetleń

Przeczytaj inne:
Total Conquest recenzja

Total Conquest to darmowa strategia przeznaczona na urządzenia mobilne, która już na pierwszy rzut oka przywodzi na myśl spektakularne Clash of Clans. Gameloft uderza kolejny raz i...

Zamknij