Metin2 recenzja

Metin2 to przedstawiciel gatunku bezpłatnych MMORPG do pobrania i jedna z pierwszych gier tego typu na polskim rynku Free to Play. Gra jest w całości po polsku.

Przenosimy się na daleki wschód, gdzie czeka na nas świat pełen niebezpieczeństw. Magia i demony nadają grze klimatu fantasy, choć w zasadzie, Metin2 jest przede wszystkim mocno orientalny (w końcu akcja dzieje się w Chinach). Grę obsługuje Gameforge, które ma pod swoimi skrzydłami między, innymi, MMORPG Aion Online. W swoim czasie, około 2008 roku, Metin2 zebrał kilka nagród i był jednym z hitów rynku Free to Play. Zaczynamy od stworzenia postaci, który niestety raczej nie rozpieszcza nas możliwościami wyboru. Wybieramy jedno z trzech królestw, które będzie reprezentował nasz heros. Są to: Chunjo (rozwój duchowy), Shinsoo (handel), Jinno (walka i potęga). Dostępne są 4 klasy, które dzielą się na 2 profesje: Wojownik – Ciało, Umysł; Ninja – Ostrze, Łuk; Szaman – Smok, Leczenie; Sura – Czarna Magia, Broń. Każdy z kierunków rozwoju postaci jest nastawiony albo na zadanie obrażeń albo na bardziej obronne umiejętności. Wybór należy do nas. Następnie, możemy wybrać płeć i jedną z dwóch opcji wyglądu – tyle wybierania. Po wejściu do gry, możecie mieć różne skojarzenia, poczynając od starego poczciwego Lineage 2, po Runes of Magic i 4Story. Niestety, grafika i muzyka to początki MMORPG, dlatego nie nastawiajcie się na fajerwerki i wysokiej jakości tekstury. Wrażenie ubogości, utrzymuje się w miarę, jak przechodzimy przez kolejne lokacje w grze.

Główną cechą rozgrywki jest wykonywanie zadań i zabijanie wędrujących grup potworów i zwierząt. Podobnie, jak inne wschodnie MMORPG, główny nacisk położony został na grind i niewiele tutaj zmieniają powtarzalne do bólu zadania. Nastawcie się, więc na ciągłą walkę i zdobywanie punktów doświadczenia z walki. Niestety, jest to główna wada wielu starych gier MMORPG za darmo, tak samo z resztą, jak prymitywne i powtarzalne misje. Walka sprowadza się do przyciskania spacji i picia eliksirów zdrowia – jest powtarzalna i prymitywna do bólu. Z awansem na kolejne poziomy, nasza postać będzie otrzymywać punkty umiejętności, które rozdysponujemy na rozwój wybranych specjalizacji. Po poziomie 15 będziemy mogli zmierzyć się z innymi graczami w ramach opcji PvP – możemy zarówno walczyć 1 na 1 lub uczestniczyć w walkach gildii. Oczywiście najpierw musimy taką stworzyć lub dołączyć się do istniejącej.
Nie mogę powiedzieć, że było na serwerze pusto. Pomimo fatalnej oprawy audiowizualnej, spotkałem w grze wielu Polaków, którzy chętnie wykonywali ze mną zadania czy pomagali mi z podstawami gry. Widać, dla niektórych Metin2 wciąż ma klimat, a gracze spotykają się w niej ze znajomymi, by pogrindować czy wykonać jakieś zadanie.

Zalety
Weteran MMORPG
Polska wersja językowa

Wady
Oprawa audiowizualna
Archaiczna
Powtarzalne i nudne misje
Mechanika walki

Werdykt
Niewiele możemy znaleźć gier MMORPG rozgrywających się w egzotycznych klimatach dalekiego wschodu. Patrząc na Metin2, mogę powiedzieć – i na całe szczęście! Muszę jednak oddać honor grze, która istnieje na rynku tyle lat i przez, którą przewinęło się tak wielu graczy. Co ciekawe, jeszcze grają w nią dziesiątki tysięcy Polaków! Nie zasłoni to jednak wielu wad i archaicznych rozwiązań Metin2, dlatego, jeśli szukacie wschodniego MMORPG to lepiej sięgnijcie po Age of Wulin.

239 wyświetleń

Przeczytaj inne:
Fruit Ninja

Hiiiiija! Ciach i po owocu. W tej oryginalnej i bardzo wciągającej grze na telefon, naszym celem jest przecinanie spadających owoców

Zamknij