Old School RuneScape recenzja

Old School RuneScape to pozycja dla fanów RPG, bo nie ma chyba popularniejszej produkcji tego gatunku za darmo online. Ponad 150 milionów kont, wielki i bogaty świat oraz niesamowita grywalność do pary z oryginalnością. Do pobrania lub w przeglądarce – jak wolicie?

Panie złociutki, dej Pan na ajpfona!

Gry MMORPG na telefony, to wciąż rzadkość, ale z czasem wydaje się ich coraz więcej. RuneScape to dowód na to, że i w przeglądarce można stworzyć coś sensownego, a jej globalny sukces pokazał wszystkich to zachęta dla innych deweloperów gier Free to Play. Księga Rekordów Guinnesa odnotowała wielką popularność RuneScape, który jest w niej wymieniony, jako najpopularniejsza gra MMORPG z ponad 120 milionami kont. Rejestracja i proces tworzenia postaci, to proces standardowy dla każdego prawdziwego MMORPG – płeć, klasa, fryzura i kolory ubioru oraz imię. Ruszamy na przygodę! Świat fantasy został stworzony na potrzeby gry, a zwie się Gielinor, podzielony na kilka królestw i jeszcze więcej, zróżnicowanych obszarów. O ile gra posiada główną fabułę (pokonanie smoka), tak posiada setki pobocznych zadań, a graczom daje całkowitą wolność, co i jak chcą robić. Równie dobrze, można skupić się na handlu i gromadzeniu bogactw, czy produkcji rzemieślniczej. Tak, tak – Sandbox, czyli to co tak wszyscy kochamy w serii GTA i niezrównanym Minecrafcie! To jeszcze nie wszystko, bo wraz za wolnością, idzie także rozsądny system umiejętności i awansu, który opiera się nie na punktach doświadczenia, ale na awansie poprzez rozwijanie danej umiejętności. Chcesz lepiej walczyć? Używaj odpowiednich umiejętności, a będziesz skuteczniejszy! To wszystko tyczy się nie tylko walki, ale i pracy rzemieślniczej, magii i wszystkich umiejętności, których gra ma 25.

Kurła somsiad, weź siem Pan łodpier…

Możemy być magiem i wojownikiem jednocześnie – wszystko jest w naszych rękach. Umiejętności rozwijane są od pierwszego do 99 poziomu, ale awans powyżej 70 to czysta mordownia, dlatego trzeba RuneScape poświęcić mnóstwa czasu. Jeśli tępe rozwijanie postaci jest nudne, można ruszyć na wspólną przygodę ze znajomymi i wykonać kilka misji. Misje nagrodzą nasze trudy cennymi przedmiotami, ale dobrze jest także od nich odpocząć. Zwykła wędrówka także może podejść, zabawa w górnika czy drwala – w końcu surowce trzeba skądś brać. Przeciwnicy? O mało nie zapomniałem o walce! Gobliny, Orkowe, Trolle, ale i kurczaki czy krowy, a wszystkich tłuczemy w czasie rzeczywistym. Przyjemne, choć mało złożone.

Jestem drwalem i jestem porządku, ścinam drzewa i skaczę z pnia na pień!

Warto także dodać więcej na temat warstwy audiowizualnej RuneScape. Gra przechodziła już kilka gruntownych metamorfoz, które zmieniły ją z brzydkiego kaczątka, w naprawdę ładną i przyjemną dla oka grę w stylu retro. Gra była rozwijana ponad 10 lat, a ma już za sobą 3 wymiany silnika graficznego! Przy takiej ilości graczy i pieniędzy, RuneScape powinien się ładnie rozwijać przez ładnych kilka lat. Skoro mowa o pieniądzach, warto także wspomnieć na temat mikropłatności i konta premium. Niestety, darmowi gracze mają dostęp do 1/3 obszarów i opcji w grze, a dalsze 2/3 jeśli wykupią konto premium. Nie ma nic za darmo, bo bezpłatne jest najwyżej pobranie/rejestracja – reszta już nie.

Zwiastun Oldschool RuneScape

Zalety
Wielki świat
Grafika
Czysty Sandbox
Mnóstwo misji
Świetny system awansu postaci
Społeczność wokół gry

Wady
Nie podejdzie każdemu
Powtarzalność rozgrywki
Archaiczna

Podsumowanie
RuneScape to prawdziwa perełka na rynku darmowych gier MMORPG w przeglądarce. Fantastyczny i rozbudowany świat, gigantyczna społeczność graczy, wielka ilość zadań, świetny system awansu postaci – można wymieniać i wymieniać. RuneScape pokazuje, że w przeglądarce można stworzyć wspaniałą grę MMORPG. O wadach nie zapomniałem: bywa trochę powtarzalna i wymaga tak naprawdę konta premium, by cieszyć się z 100% zawartości. Ale co zrobić? Przetestujcie grę sami!

Linki do pobrania gry:

Google Play – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jagex.oldscape.android&hl=pl

iOS – https://apps.apple.com/us/app/old-school-runescape/id1269648762

304 wyświetleń

Przeczytaj inne:
Asphalt Overdrive recenzja

Ashpalt to jedna z najpopularniejszych mobilnych serii gier tworzonych na platformy mobilne i jedna z najmocniejszych marek w stajni Gameloftu.

Zamknij