Nostale recenzja

NosTale to jedna z klasycznych gier do pobrania gatunku MMORPG, mają już kilka ładnych lat na karku. Gra przenosi nas do kolorowego świata fantasy, w stylu manga/anime, gdzie będziemy tresować zwierzaki, kupować wirtualne domy i wykonywać misje z innymi graczami.

Pierwszym krokiem w grze, będzie stworzenie postaci, która będzie reprezentować nas w przygodach. Nostale oferuje 4 klasy początkowe i aż 20 klas rozwojowych. Zaczynamy od wyboru pomiędzy Szermierzem, Łucznikiem, Magiem i Poszukiwaczem Przygód, by w miarę rozwoju postaci, rozwinąć je w różnych kierunkach. Zasadniczo, podobnie jak w innych grach MMORPG do pobrania, im bardziej ofensywną wybierzemy klasę, tym bardziej będzie ona podatna na ciosy przeciwników. Mag jest na to dobrym przykładem – posiada niewiele żywotności, ale niesamowite czary, zadające wrogom wielkie obrażenia. Z Szermierzem jest akurat odwrotnie – posiada dużą żywotność i obronę, ale już gorzej radzi sobie w ataku. Co do walki, w NoStale jest ona raczej starej generacji, opiera się więc na kliku w cel i przyciśnięciu odpowiedniego przyciski na pasku skrótów. Jeśli chodzi o sterowanie, nie wyróżnia się poza tym niczym szczególnym


Walka idzie na całego!

Właściwa część gry, rozpoczyna się zaraz po stworzeniu gry i wkroczenia jej świata. Zaczynamy od samouczka, wyjaśniającego nam zawiłości rozgrywki. Po wykonaniu kilku zadań, powinno być znacznie łatwiej wszystko ogarnąć. Nauczymy się, jak łapać i tresować zwierzęta, by te były cennymi towarzyszami podczas przygód. Awansują one z poziomu na poziom, podobnie jak nasza postać, podobnie też otrzymują umiejętności. Dobry treser karmi zwierzęta, wtedy chętniej będą wykonywały nasze polecenia. Na początku, nie nastawiajcie się jednak na zwierzaki, które będą porażały wrogów – zaczynamy od posiadania kurczaków, owiec i innych raczej niezbyt groźnych stworzeń. Gdzieś tam, czekają na nas jednak potężne smoki, o czym warto wiedzieć. Jeśli akurat nie posiadamy zwierzaka, możemy wynająć wirtualnego kompana (Nosmate), który będzie za nami ciągłe łaził i pomagał podczas gry. Podobnie jak w innych grach MMORPG za darmo, czeka nas eksploracja świata gry, wykonywanie zadań, podnoszenie poziomu postaci i bogacenie się w cenne artefakty i skarby.

W Nostale mamy okazję, – co jest właściwie standardem – stworzenia gildii lub dołączenia do już istniejących (dla bardziej leniwych). Gildie nazywają się tutaj Family, a dołączenie do jednej z nich, daje całą masę korzyści. Przykładowo o wiele łatwiej złapać kogoś do drużyny, a wspólne robienie misji jest zdecydowanie przyjemniejsze. Jako mały przerywnik, możemy odwiedzić „mini land”, który w praktyce jest naszym wirtualnym domem. Mamy okazję go wyposażać w najnowsze rodzaje mebli, przyozdabiać w kwiaty – dbamy o szczególny wygląd i klimat tego miejsca. Poza tym, tam właśnie będą przebywać zwierzaki, z których aktualnie usług nie korzystamy.

W NosTale możemy także pobawić się w trybie PvP (gracz kontra gracz). Ze sporym zdziwieniem odnotowałem, że najpierw trzeba zdobyć kolorowy napój, wypić go i dopiero potem możemy brać udział w pojedynku PvP. Poza tym, w NosTale są miejsca służące, jako areny, gdzie można zbierzmyć się z innymi na nieco większą skalę, niż zwykły pojedynek. Co do oprawy graficznej w ogóle, widać po niej te kilka lat od premiery, ale nie to jest najbardziej kontrowersyjne. Wszystko jest tak okropnie cukierkowe, że bez dwóch zdań, nie każdy będzie zadowolony z tej warstwy gry. Jeśli kogoś szczególnie drażnią klimaty w stylu cukierkowata manga, niestety, będzie musiał poszukać innej gry MMORPG.

NosTale zwiastun

Plusy
Manga/anime style!!!
Mnóstwo zadań, (chociaż są dość prymitywne)
Wirtualne mieszkania
Różnorodne zwierzaki

Minusy
Manga/anime style…
Powtarzalna

Podsumowanie
Nostale pomimo kilku lat na karku, wciąż może oferować dobrą zabawę. Pytanie tylko czy rzeczywiście odpowiadają wam klimaty w stylu manga/anime? Poza tym, gra jest raczej wtórna i nieco grindziarska – niestety mamy do czynienia z grą MMORPG starszej generacji. Nowsza generacja to aktualnie przede wszystkim TERA Onlina, Dungeon & Dragons: Neverwinter lub Star Wars: The Old Republic.

NosTale wymagania sprzętowe

Minimalne wymagania sprzętowe
System – Windows XP
Karta graficzna – Riva TNT / Radeon 7000+
CPU – Pentium3 – 500 Mhz
RAM – 256MB
HDD – 2GB wolnego miejsca
DirectX – 9.0c

Rekomendowane wymagania sprzętowe
System – Windows XP/Vista/Windows 8
Karta graficzna – GeForce2MX/Radeon 8500 lub lepsza
CPU – Pentium3 – 800 Mhz lub szybszy
RAM – 512MB lub więcej
HDD – 2GB wolnego miejsca
DirectX – 9.0c lub nowszy

486 wyświetleń

Przeczytaj inne:
Royal Quest recenzja

Royal Quest to bezpłatne MMORPG wyprodukowane przez Katauri Interactive, a wydane przez polską firmę Cenega. Gra przenosi nas do świata

Zamknij