Pride of Taern recenzja

Taern to jedna z nielicznych polskich gier przeglądarkowych, na dodatek gatunku MMORPG. 7 zróżnicowanych klas postaci, oryginalny system walki i stosunkowo udana grafika – Taern jest za darmo bez pobierania i w całości po polsku.

Jedno ze starć z w grze Pride of Taern

Może się wydawać, że przeglądarka nie jest najlepszym rozwiązaniem dla gatunku MMORPG. Z roku na rok jednak, sytuacja wydaje się zmieniać na lepsze, choćby za sprawą Miasto Pary, Ultimate Naruto czy właśnie Taern. Ograniczenia technologiczne powoli przestają być problemem i obserwujemy debiuty coraz lepszych i bardziej dopracowanych darmowych gier. Co czeka na nas w Taern? Pierwszym krokiem w grze, to oczywiście stworzenie własnej postaci, którą będziemy odkrywać świat gry. Do wyboru mamy 7 klas postaci – Barbarzyńca (siła i odporność), Rycerz (ochrania innych), Sheed (walka wręcz), Druid (magia natury), Mag Ognia (magia ognia), Łucznik(atak na dystans) oraz VooDoo (magia mroku). Każdy wybierze jak chce, ale bez obaw, możecie do woli przetestować wszystkie i wybrać swoją ulubioną – każda ma swoje zalety, ale też i wady. Postać posiada 4 podstawowe współczynniki oraz żywotność, manę i kondycję. Z każdym poziomem wyżej, będziemy dostawali 5 punktów, które rozdysponujemy według uznania. W Taern mamy do dyspozycji opcje dialogowe, które, w zależności od wyboru, mogą nas wprowadzić w kłopoty – na przykład, odebranie nagrody za misje etc. Trudno oczywiście mówić o większym wpływie na rozgrywkę, ale takie podejście do opcji dialogowych jest bardzo dobrym rozwiązaniem. W miarę upływu czas i dodaniu przez twórców nowych lokacji i zadań, powinno to wpłynąć jeszcze mocniej na rozgrywkę. Świata gry nie nazwałbym rozległym, chociaż na początku Taern sprawia wrażenie wielkiej, bardzo obszernej gry. Tak niestety nie jest, a jedyne, co powstrzymuje nas przed eksploracją większych obszarów, to silniejsi przeciwnicy.

System walki w Taern opiera się na turach, ale trudno znaleźć podobne rozwiązania w innych grach online. Sami decydujemy czy chcemy zaatakować przeciwników kosztem swojej obrony czy raczej starać się bronić kosztem zadawanych obrażeń. Wszystko zależy od tego, jak rozdysponujemy punkty akcji. Jest kilka rodzajów obrony i jeszcze więcej rodzajów ataków, związanych z daną umiejętnością – początkowo może wydawać się to trochę skomplikowane, ale raczej szybko powinniście się przyzwyczaić. Warto także odnieść się do oprawy audiowizualnej gry. Taern prezentuje się znacznie lepiej, niżeli może się to wydawać na podstawie zrzutów ekranu. O ile na początku, gra w moich oczach sprawiała archaiczne wrażenie, tak w miarę gry, zdecydowanie zmieniłem zdanie na jej temat. Nie jest to, co prawda Unity 3D, ale ogólnie rzecz biorąc, Taern wygląda dość solidnie. Jeszcze lepiej jeśli chodzi o dźwięk, który bardzo realistycznie i przyjemnie umila czas spędzany w grze – odgłosy fal, śpiew ptaków czy RPGowa muzyka.


Walutą premium jest platyna, która występuje obok podstawowej waluty, złota. Używając platyny można zresetować statystyki, kupić różne eliksiry, klucze do specjalnych skrzyń czy kupić jedno z kilku kont premium. Konta premium dodają bonus do doświadczenia, złota, szybkości odpoczynku czy udźwigu oraz umożliwiają udział w losowaniu. Losowanie to szansa na platynowe klucze, eliksiry, inhibitor oraz inne wartościowe przedmioty

Zalety
MMORPG w przeglądarce
Solidne wykonanie
System walki
Opcje dialogowe
Polska gra!

Wady
Nie dla wszystkich

Werdykt
Gra jest dużo lepsza niżeli wydawało mi się to na początku przygody w Taern. Może nie jest to szczyt tego, co widzieliśmy w przeglądarkach, ale nie mogę odmówić grze solidności. Twórcy ambitnie podeszli do sprawy i rozwijają już grę kilka dobrych lat. Niewiele można znaleźć polskich darmowych gier na rynku Free to Play, a Taern jest na dodatek przeglądarkowym MMORPG.

716 wyświetleń

Przeczytaj inne:
Najlepsze gry na tablet

Poszukujecie najlepszych gier na swój tablet, a kolejne poszukiwania Was jedynie rozczarowują? Zobaczcie skromną listę najlepszych, moim zdaniem produkcji na

Zamknij